Kauza Činoherní studio: Divadlo chce zrušit grant, Stop tunelům ho chce získat

Činoherní studio v Ústí nad Labem. Foto: archiv Severočeský deník.czČinoherní studio v Ústí nad Labem. Foto: archiv Severočeský deník.cz

Ústí n/L. - Spolek Stop tunelům vítá transparentní výběrové řízení na zajištění činohry v Ústí nad Labem a rozhodl se zúčastnit tohoto grantového řízení s vlastními projekty. Naopak Činoherní studio chce grant zrušit.

Reklama

Činoherní studio žádá město Ústí nad Labem, aby bylo zrušeno vypsané dotační řízení a 12 milionů korun určených v rozpočtu na rok 2014 na činnost činohry v Ústí nad Labem bylo poskytnuto jemu.

"Pár informací ke stavu účtů Činoherního divadla města Ústí nad Labem o. p. s., scéna Činoherní studio: Na běžném účtu divadla je v současné době cca 200 tisíc Kč. Na spořícím účtu (rezervním fondu divadla, který vznikl díky dobrému hospodaření divadla v minulých letech), je momentálně 1 milión korun. Všechny finanční prostředky budou použity na platby závazků za měsíc leden v běžném termínu splatnosti," sdělilo Činoherní studio na svém facebookovém profilu.

"Od 1.února 2014 divadlo nemá prostředky na úhradu svých únorových závazků. Reálně se tedy absence financí projeví až ve výplatním termínu za únor, ale vedení divadla s péčí řádného hospodáře nemůže pokračovat v běžném provozu," stojí na webu.

Naopak o pokračování řízení grantu usiluje iniciativa Stop tunelům. Podotýká, že výzva je spíše ironií a upozorněním na absurdity.

„Ceníme si rozhodnutí Rady a vítáme krok města k otevřenosti, díky níž konečně máme šanci realizovat naše dlouhodobé kulturní záměry v oblasti činohry," uvedl předseda spolku Jan Kvapil.

Stop tunelům má v plánu zúčastnit se obou výběrových řízení, tedy na „malou" i „velkou" scénu.

„V dramaturgickém plánu nebude chybět Páťovo divadlo se souborem loutek, původní tvorba členů Stop tunelům i inscenace vyhlášených her známých autorů napříč žánry," uvedl dále Kvapil.

V Severočeském divadle opery a baletu spolek uvede například známou hru s písněmi Hej Rup, ale rovněž repertoár obohatí o českou frašku Hadrián z Římsů v moderním německém překladu germanisty Jana Kvapila. „Tento kus bude vedle lanovky a luxusního hotelu na Větruši dalším z mocných lákadel pro německé turisty," řekl Jan Kvapil. Projekt spolku tak inovativně nabídne i další rozměr činohry s vysokou přidanou hodnotou. „Pro studiovou scénu chystáme původní intimní melodrama Čekání na Kokota nebo naturalisticky pojatého Idiota," dodal na závěr Kvapil.

Spolek Stop tunelům rovněž počítá s otevřením domovské studiové scény Hinterbahnhof v prostorách „Zanádraží", čímž městu ušetří 170 milionů, které by jinak muselo vracet za nenaplnění udržitelnosti projektu.

Díky zřetelnému multiplikačnímu efektu propracovaného projektu a hospodárnému využití svěřených prostředků očekávají členové spolku úsporu několika milionů. Tyto chtějí využít během letošního září a října na veřejné poděkování radním a primátorovi prostřednictvím billboardové kampaně.

ČTĚTE:Kauza Činoherní studio: Ústecká opozice chce svolat mimořádné zastupitelstvo

Hrajte dál, vyzývá správní rada herce Činoherního studia

Činoherní studio v Ústí nad Labem definitivně končí. Nemá peníze od města

-mpe-

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

5 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat/zobrazit komentáře

Aktuálně

Závěje a silný vítr. Meteorologové varovali před nepřízní počasí Závěje a silný vítr. Meteorologové varovali před nepřízní počasí
Údajného pedofila policie nenašla Údajného pedofila policie nenašla
Babišova vláda nedostala od poslanců důvěru. Kdo půjde s ANO? Babišova vláda nedostala od poslanců důvěru. Kdo půjde s ANO?

Ve Šluknově hořel dům, lidé museli být evakuováni Ve Šluknově hořel dům, lidé museli být evakuováni
Kradená auta na Teplicku prý potápěl mladý recidivista Kradená auta na Teplicku prý potápěl mladý recidivista
Ranní nehoda uzavřela tunel na dálnici D8 Ranní nehoda uzavřela tunel na dálnici D8

Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Kdo z nich bude prezident pro další období? Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Kdo z nich bude prezident pro další období?
Prezidentské volby 2018. Češi volí podruhé v přímé volbě hlavu státu Prezidentské volby 2018. Češi volí podruhé v přímé volbě hlavu státu
Do tří sezón bych mohl překonat tisícovku odehraných zápasů v první lize, říká Jakub Trefný Do tří sezón bych mohl překonat tisícovku odehraných zápasů v první lize, říká Jakub Trefný

Násilník si v Rumburku počíhal na dívku, ta s bodným zraněním utekla Násilník si v Rumburku počíhal na dívku, ta s bodným zraněním utekla
Skandál v ústecké MHD: Konflikt mladíků s revizorkou Skandál v ústecké MHD: Konflikt mladíků s revizorkou
Dodávka na Jablonecku sjela do řeky Jizery Dodávka na Jablonecku sjela do řeky Jizery


Komentáře