Kauza Činoherní studio: Divadlo chce zrušit grant, Stop tunelům ho chce získat

Činoherní studio v Ústí nad Labem. Foto: archiv Severočeský deník.czČinoherní studio v Ústí nad Labem. Foto: archiv Severočeský deník.cz

Ústí n/L. - Spolek Stop tunelům vítá transparentní výběrové řízení na zajištění činohry v Ústí nad Labem a rozhodl se zúčastnit tohoto grantového řízení s vlastními projekty. Naopak Činoherní studio chce grant zrušit.

Reklama

Činoherní studio žádá město Ústí nad Labem, aby bylo zrušeno vypsané dotační řízení a 12 milionů korun určených v rozpočtu na rok 2014 na činnost činohry v Ústí nad Labem bylo poskytnuto jemu.

"Pár informací ke stavu účtů Činoherního divadla města Ústí nad Labem o. p. s., scéna Činoherní studio: Na běžném účtu divadla je v současné době cca 200 tisíc Kč. Na spořícím účtu (rezervním fondu divadla, který vznikl díky dobrému hospodaření divadla v minulých letech), je momentálně 1 milión korun. Všechny finanční prostředky budou použity na platby závazků za měsíc leden v běžném termínu splatnosti," sdělilo Činoherní studio na svém facebookovém profilu.

"Od 1.února 2014 divadlo nemá prostředky na úhradu svých únorových závazků. Reálně se tedy absence financí projeví až ve výplatním termínu za únor, ale vedení divadla s péčí řádného hospodáře nemůže pokračovat v běžném provozu," stojí na webu.

Naopak o pokračování řízení grantu usiluje iniciativa Stop tunelům. Podotýká, že výzva je spíše ironií a upozorněním na absurdity.

„Ceníme si rozhodnutí Rady a vítáme krok města k otevřenosti, díky níž konečně máme šanci realizovat naše dlouhodobé kulturní záměry v oblasti činohry," uvedl předseda spolku Jan Kvapil.

Stop tunelům má v plánu zúčastnit se obou výběrových řízení, tedy na „malou" i „velkou" scénu.

„V dramaturgickém plánu nebude chybět Páťovo divadlo se souborem loutek, původní tvorba členů Stop tunelům i inscenace vyhlášených her známých autorů napříč žánry," uvedl dále Kvapil.

V Severočeském divadle opery a baletu spolek uvede například známou hru s písněmi Hej Rup, ale rovněž repertoár obohatí o českou frašku Hadrián z Římsů v moderním německém překladu germanisty Jana Kvapila. „Tento kus bude vedle lanovky a luxusního hotelu na Větruši dalším z mocných lákadel pro německé turisty," řekl Jan Kvapil. Projekt spolku tak inovativně nabídne i další rozměr činohry s vysokou přidanou hodnotou. „Pro studiovou scénu chystáme původní intimní melodrama Čekání na Kokota nebo naturalisticky pojatého Idiota," dodal na závěr Kvapil.

Spolek Stop tunelům rovněž počítá s otevřením domovské studiové scény Hinterbahnhof v prostorách „Zanádraží", čímž městu ušetří 170 milionů, které by jinak muselo vracet za nenaplnění udržitelnosti projektu.

Díky zřetelnému multiplikačnímu efektu propracovaného projektu a hospodárnému využití svěřených prostředků očekávají členové spolku úsporu několika milionů. Tyto chtějí využít během letošního září a října na veřejné poděkování radním a primátorovi prostřednictvím billboardové kampaně.

ČTĚTE:Kauza Činoherní studio: Ústecká opozice chce svolat mimořádné zastupitelstvo

Hrajte dál, vyzývá správní rada herce Činoherního studia

Činoherní studio v Ústí nad Labem definitivně končí. Nemá peníze od města

-mpe-

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

5 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat/zobrazit komentáře

Aktuálně

O nemocnici v Litoměřicích se uchází 4 společnosti O nemocnici v Litoměřicích se uchází 4 společnosti
Přívozy na Labi jsou v provozu. Sezónu zahajuje i v Lovosicích Přívozy na Labi jsou v provozu. Sezónu zahajuje i v Lovosicích
Na Litoměřicku je vlk? V Českém středohoří byly usmrceny ovce a jehňata Na Litoměřicku je vlk? V Českém středohoří byly usmrceny ovce a jehňata

Chomutovská policie plánuje nabírat nové lidi do ulic Chomutovská policie plánuje nabírat nové lidi do ulic
Střelec, který zabil muže v dodávce, má jít na 12,5 roku do vězení Střelec, který zabil muže v dodávce, má jít na 12,5 roku do vězení
V bývalé tržnici v centru Litoměřic vzniká nový veřejný prostor V bývalé tržnici v centru Litoměřic vzniká nový veřejný prostor

Lovci zvládli i druhý čtvrtfinálový zápas Lovci zvládli i druhý čtvrtfinálový zápas
Vstup do play off Lovci zvládli Vstup do play off Lovci zvládli
Útočníkům z Krupky hrozí za napadení policistů dva a čtyři roky! Útočníkům z Krupky hrozí za napadení policistů dva a čtyři roky!

Miminka narozená v první polovině března 2018 Miminka narozená v první polovině března 2018
Při zásahu v Krupce byla napadena policejní hlídka. Po policistce házeli kameny! Při zásahu v Krupce byla napadena policejní hlídka. Po policistce házeli kameny!
Ústecký kraj chce nadále usilovat o obnovení železnice po sesuvu z Lovosic do Teplic Ústecký kraj chce nadále usilovat o obnovení železnice po sesuvu z Lovosic do Teplic


Komentáře