Kauza Čapí hnízdo: Martin Herodes a spol. aneb příbuzní Andreje Babiše z Lovosicka

Andrej Babiš. Foto: archiv Investigate.cz
Andrej Babiš. Foto: archiv Investigate.cz

Lovosicko /EXKLUZIVNĚ/ - Kauza ministra financí a majitele Agrofertu Andreje Babiše (ANO) dostává grády. Parlamentní opozice žádá mimořádné svolání jednání Poslanecké sněmovny, policie si již vyzvedla dokumenty k projektu Čapí hnízdo na středočeském dotačním úřadě a navíc se na veřejnost dostaly informace, kdo z lidí v příbuzenském vztahu působil ve statutárních orgánech společnosti.

Reklama

Týdeník Faktor S už upozornil, že ve vedoucích nebo kontrolních orgánech Čapího hnízda seděli Martin Herodes (bratr Moniky Babišové) a Adriana Bobeková (dcera Andreje Babiše z prvního manželství).

A to v době, kdy oficiálně nespadalo pod Agrofert. Čerpalo dotaci určenou pro malé a střední firmy. Jak napsal server Neovlivní.cz, policie se chystá kvůli podezření z údajného dotačního podvodu vyslýchat mnoho lidí - a zaměříit se má na Babišovy příbuzné.

Partnerka Andreje Babiše se oficiálně jmenuje Monika Babišová, přestože s vícepremiérem Sobotkovy vády není oddána. Jak mnohokrát pro média uvedla - třeba pro Blesk, příjmení si změnila kvůli dětem.

Za svobodna se jmenovala Monika Herodesová. S Babišem se potkala v Lovochemii, tedy lovosické chemičce, kde pracovala v sekretariátu ředitele. Současný vlastník Lovochemie (vlastní koncern Agrofert) byl v Lovosicích častým hostem.

Monika Babišová má bratra, kterým je Martin Herodes. Oba jsou původem z Lovosic, kde žije i jejich matka.

Zatímco Monika Babišová žije v Průhonicích u Prahy, Martin Herodes má oficiální bydliště v Křesíně u Libochovic.

Martin Herodes je úzce napojen na firmy kolem Andreje Babiše. Nejviditelněji je to vidět na firmě Panda Media, kterou vlastní SynBiol a.s. Jediným akcionářem je sám Andrej Babiš, firma není začleněna přímo pod Agrofert.

Martin Herodes je jednatelem Panda Media, druhým jednatelem je Vladimír Vořechovský. Ten je přímo klíčovým mužem PR hnutí ANO a Andreje Babiše. Je označován za mediálního experta ANO.

Podle serveru Neovlivní.cz byl Vladimír Vořechovský manažer PR a marketingu skupiny Agrofert. Přestože o něm veřejnost příliš neví, je to právě on, kdo má největší vliv na to, jak pražská primátorka Adriana Krnáčová působí na veřejnosti, jak vystupuje a co říká. Byl to on, s nímž ladila legendární vystoupení o “debilech” z tunelu Blanka.

Druhou firmou, ve které Martin Herodes figuruje přímo jako společník, se jmenuje Respo. Druhým společníkem je Iveta Husáková z Lovosic.

"Znovu opakuji, že já osobně ani žádná firma ze skupiny Agrofert jsem nevlastnili při podání žádosti o dotaci v roce 2008 firmu Farma Čapí hnízdo. Z toho logicky vyplývá, že jsem já ani skupina Agrofert nemohli zneužít dotaci z Evropské unie. Dotace byla přidělená v roce 2008 za hejtmana Bendla z ODS, kontrolovaná celkem 3 x za hejtmana Ratha v letech 2010, 2011 a 2012. Dále byla kontrolovaná mimořádným auditem Ministerstva financí v dubnu 2013 za ministra financí Kalouska. Nikdy nebyla těmito kontrolami zpochybněna oprávněnost čerpání dotace. Tak co chce opozice řešit?" reagoval v prohlášení v pátek (11.3.2016) Andrej Babiš.

ČTĚTE:  Evropský úřad proti podvodům začal vyšetřovat Čapí hnízdo patřící pod Agrofert

Evropský úřad proti podvodům řeší dotace pro Agrofert. V hlavní roli šéf Lovochemie

Andrej Babiš v potížích. Pražská kriminálka prověřuje možný dotační podvod

Reklama

Hodnocení

4.71 hvězdiček / Hodnoceno: 7x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře