Jihokorejský výrobce pneumatik Nexen bude u Žatce. Kraj prodá pozemek za hubičku

Letecký pohled na průmyslovou zónu Triangle u Žatce. Foto: archiv CzechInvestLetecký pohled na průmyslovou zónu Triangle u Žatce. Foto: archiv CzechInvest

Žatecko - V průmyslové zóně Triangle bude vybudován nový závod na výrobu pneumatik. Jihokorejská firma Nexen získá pozemky za 1 euro na metr čtvereční (zhruba 27,5 koruny), rozhodli o tom na středečním (14.5.2014) mimořádném zastupitelstvu Ústeckého kraje zastupitelé.

Reklama

V Triangle má stát nová fabrika výrobce pneumatik Nexen. Investice má dosáhnout až 40 miliard korun a postupně zaměstnat až 2300 lidí. V první fázi má investice činit 22,8 miliardy korun a zaměstnant tisíc lidí. Zaznělo to na zastupitelstvu kraje.

Kvůli investici na sever Čech přijede v pátek 17. května 2014 premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Investice Nexenu vzbuzuje rozruch. Má snížit nezaměstnanost v regionu, zároveň ale krajští zastupitelé prodali pozemky za velmi nízkou cenu. Zastupitelé schválili prodej pozemků v zóně Triangle za cenu jedno euro za metr čtvereční. Standardní cena v zóně Triangle je přitom 400 korun za čtvereční metr.

V listopadu 2013 zastupitelé schválili cenu 150 až 350 korun za metr čtvereční. Během jednání s jihokorejským partnerem tak kraj v rámci investiční pobídky ještě výrazně slevil.

Nexen má zájem celkem o 70 hektarů, přičemž v první vlně to bude 60 hektarů.

Žatecká zóna Triangle soupeřila s Moravskoslezským krajem a Česko s Polskem.

Ústecký kraj si ale nechá rozdíl vyplatit jako kompenazci od státu. Kraj požaduje 304 milionů korun na přímé investice spojené se vstupem Nexenu do Trianglu a dalších 401 milionů na další plánované investice v průmyslové zóně, které s příchodem jihokorejské společnosti přímo nesouvisejí. Tyto kompenzace musí schválit vláda.

O prodeji pozemků Nexenu nehlasovali všichni zastupitelé kladně. Pro prodej pozemku Nexenu bylo 36 z 40 hlasujících zastupitelů kraje.

Někteří opoziční zastupitelé poukazovali na nedostatečné informace o investorovi, jehož jméno bylo do poslední chvíle oficiálně tajné. Jiří Zelenka (Severočeši.cz) prohlásil, že podporovat by se měli především čeští podnikatelé, a ještě před hlasováním zasedání opustil.

Radek Vonka (ODS) zase připomněl osud společnosti Panasonic. Ta byla největším zaměstnavatelem v zóně Triangle. Na konci roku 2012 ukončila výrobu a propuštěno bylo 600 lidí.

ČTĚTE: U Žatce se asi usídlí jihokorejský výrobce pneumatik Nexen

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

5 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat/zobrazit komentáře

» Další zprávy z regionu Žatecko

V Žatci zasahovali těžkooděnci po pietním aktu za mladého Roma V Žatci zasahovali těžkooděnci po pietním aktu za mladého Roma
OBRAZEM: Centrum Žatce, který uvažuje o zapsání do seznamu UNESCO OBRAZEM: Centrum Žatce, který uvažuje o zapsání do seznamu UNESCO
Pramen Ohře v Německu vyschl. Bude řeka bez vody? Pramen Ohře v Německu vyschl. Bude řeka bez vody?

V Drahonicích na Žatecku to vře. Migrant se pokusil o sebevraždu, ostatní drží hladovku V Drahonicích na Žatecku to vře. Migrant se pokusil o sebevraždu, ostatní drží hladovku
V Drahonicích na Žatecku už jsou migranti. Některým se převoz nelíbil V Drahonicích na Žatecku už jsou migranti. Některým se převoz nelíbil
Bývalá věznice v Drahonicích na Žatecku a vojenská ubytovna v Litoměřicích domovem migrantů? Bývalá věznice v Drahonicích na Žatecku a vojenská ubytovna v Litoměřicích domovem migrantů?


Komentáře