Jezero Milada se otevře lidem. Spousta věcí je nedotaženo, říká starosta Chabařovic

Pohled na Jezero Milada. Foto: archiv JezeroMilada.czPohled na Jezero Milada. Foto: archiv JezeroMilada.cz

Ústí n/L., Chabařovice - Jezero Milada u Ústí nad Labem bude na jaře 2015 poprvé oficiálně přístupno veřejnosti. Jenže všechno nejde tak, jak má. "Bude kolem toho ještě hodně práce," říká pro SeveročeskýDeník.cz chabařovický starosta Josef Kusebauch.

Reklama

Do loňských komunálních voleb byl mužem číslo jedna, který se staral o jezero Milada z pohledu Dobrovolného svazku obcí Jezera Milada. Štafetu předal nově zvolenému ústeckému primátorovi.

"Postoj Ústí nad Labem se příchodem pana primátora Josefa Zikmunda k Miladě výrazně zlepšil. Nové vedení města projevilo zájem, neboť si uvědomuje, že je to obrovská rekreační příležitost pro obyvatele Ústí nad Labem. Samozřejmě bude kolem toho ještě hodně práce, neboť je to první projekt, který se v Česku realizoval," konstuje pro MojeÚstecko.cz starosta Chabařovic Josef Kusebauch, který byl předsedou svazku. Nově se vedení ujal Josef Zikmund.

"Je tam zatím dost věcí nedotaženo na rozdíl od Německa, kdy se stát postará o celou rekultivaci i s využitím. To znamená, že tam jsou asfaltové vozovky, sportoviště, zázemí. U Milady to zatím není a uvidíme, zda v kontextu nové politické konstelace se to podaří dotáhnout dál," naznačuje těžkosti Josef Kusebauch.

Přestože pod jezerem i v jeho okolí se nachází ložiska uhlí, už byl zrušen dobývací prostor. "V letošním roce by mělo dojít k tomu, že lidé mohou navštěvovat jezero. Tedy chodit, běhat, jezdit na kole, snad se i koupat. Cesty tam jsou, nejsou vyasfaltované, takže se nedá jezdit na kolečkových bruslích," láká na novou rekreační zónu starosta Chabařovic.

Může se Milada stát vyhledávaným turistickým místem? "Jezero je technické, má obdélníkový tvar. Jsou vidět komíny z trmické teplárny, přesto další okolí je pěkné – pohled na Krušné hory. Podle mého názoru je to předurčeno zejména pro sportování," říká Josef Kusebauch. "Zájem projevily i potápěčské kluby, tam je udržovaná čistá voda s dohledností 10 metrů a vodními rostlinami. Ideální pro potápěčské kurzy."

Podle starosty Miladu budou využívat lidé z Ústecka a Teplicka. "Myslím si, že návštěvníci budou obyvatelé Ústí, Chabřovic, Chlumce, Teplic, Trmic – toho nejbližšího okolí. Těší se tam surfaři, vodní lyžování. Jezero je dlouhé 5 kilometrů," vysvětluje.

Jezero Milada patří v současnosti státu. Rekultivuje ho Palivový kombinát. Katastr Chabařovic zasahuje do půlky, polovinu má Ústí nad Labem a částečně k vodní hladině zasahují Trmice. Výsypky původní šachty jsou Řehlovic. Tyto čtyři obce tvoří Dobrovolný svazek obcí Jezera Milada.

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

4 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat/zobrazit komentáře

» Další zprávy z regionu Ústecko

Bude Ústecký kraj platit obědy chudým dětem? Bude Ústecký kraj platit obědy chudým dětem?
Ústecko: Konec doplatků na bydlení? Ústecko: Konec doplatků na bydlení?
Co si o Severočeších myslí Plzeňáci? Hezké to opravdu není... Co si o Severočeších myslí Plzeňáci? Hezké to opravdu není...

Na severu Čech se bouřka vyřádila. Padaly i stromy Na severu Čech se bouřka vyřádila. Padaly i stromy
Boj mezi kraji? Plzeňský chce přetáhnout lidi z Ústeckého. A má to zaplatit EU Boj mezi kraji? Plzeňský chce přetáhnout lidi z Ústeckého. A má to zaplatit EU
Opravuje se dálnice D8. Na řidiče čekají hororové kolony Opravuje se dálnice D8. Na řidiče čekají hororové kolony

UJEP se rozroste o stavbu za půl miliardy UJEP se rozroste o stavbu za půl miliardy
Prázdninová lodní linka na Labi pluje o prázdninách šestkrát Prázdninová lodní linka na Labi pluje o prázdninách šestkrát
Dálnice D8 je uzavřena kvůli nehodě! Dálnice D8 je uzavřena kvůli nehodě!

Pátrání po dívce z Ústí je stále marné. Odloží případ policie? Pátrání po dívce z Ústí je stále marné. Odloží případ policie?
Modernizace Negrelliho viaduktu změní cestování do Prahy Modernizace Negrelliho viaduktu změní cestování do Prahy
Mohou zdravotní sestry očekávat dva tisíce navíc? Mohou zdravotní sestry očekávat dva tisíce navíc?


Komentáře