Jedy se do Labe měly dostat při opravách železničního mostu

Mariánský most v Ústí nad Labem. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz
Mariánský most v Ústí nad Labem. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz

Ústí n./L. - Inspekce životního prostředí dohledala viníka, jehož vinou se dostaly do Labe nebezpečné látky.

Reklama

Odborníci inspekce životního prostředí dohledali viníka, který zapříčinil kontaminaci vody v Labi. Variant je několik.

Dolní tok Labe byl znečištěn jedovatými polychlorovanými bifenyly (PCB). Podle testů by zdrojem jedů měl být starý nátěr železničního mostu v centru města Ústí nad Labem, který byl nedávno opravován. Na tomto výsledku se shodl i zdravotní ústav. Obsah PCB ve starém nátěru byl potvrzen.

Odborníci ale poukazují i na další možnosti jako je stará ekologická zátěž životního prostředí. Podle této teorie se jedovaté látky uložili v tělech živočichů a v rostlinách Labe.

Výskyt látek byl nahlášen v létě letošního roku. Testy prokázaly obsah PCB na dolním toku řeky, kvůli kterým bylo doporučeno se v Labi nekoupat. Nebezpečí hrozilo alergikům a citlivým lidem.

Odborníci sbírali vzorky na několika místech Labe. Jedovaté látky byly potvrzeny na dvou místech povodí řeky. Odborníci varovali před účinky jedu.

Toxicita PCB je nízká, přesto při dlouhodobém vystavení jejích účinků se zvyšuje riziko rakoviny jater, slinivky a zvyšuje se riziko neplodnosti.

PCB - Polychlorované bifenyly se v minulosti používaly jako hydraulické kypaliny, změkčovadla a nebo jako náplně do tranformátorů a kondenzátorů. Výroba těchto látek byla v ČSSR zakázána už v roce 1981, celosvětově v roce 2001.

ČTĚTE: Výskyt jedovatých látek v Labi. Hygienici nedoporučují koupání

Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře