Iráčané z Česka byli zastaveni německou policií 5 km za hranicemi. Poputují do detence

Státní hranice, ilustrační foto. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cStátní hranice, ilustrační foto. Foto: archiv SeveročeskýDeník.c

Petrovice (Ústecko) - Cesta do Essenu skončila pět kilometrů za česko-německou hranicí, v blízkosti hraničního přechodu Petrovice na Ústecku. Skupina pětadvaceti iráckých křesťanů, kteří v Česku odmítli azyl a pokusili se dostat autobusem do Německa, byla zadržena německými policisty. Na české území se nejspíše vrátí v pondělí 4. dubna 2016.

Reklama

Němečtí policisté na irácké migranty mířící z Okrouhlíku u Jihlavy do Německa pohlíželi jako na lidi bez povolení ke vstupu do Německa. Tvrdí to řidič autobusu, který je převážel.

V rozhovoru pro Český rozhlas řidič uvedl, že německá policie jeho a kolegu vnímala jako převaděče. V neděli (3.4.2016) odpoledne byli řidiči propuštěni.

„Normálně nás zavřeli,“ vylíčil na parkovišti u hranic v Německu řidič reportérovi Českého rozhlasu.

Noc prý strávil v nějakém městečku, kde přesně, neví. „To bylo v noci, takže ani nevím, kde jsme byli, ale bylo to normálně klasicky – dostali jsme želízka a prohlídka, jak kdybychom někoho…,“ popsal.

Běženci se vrátí zpět na základě tzv. readmisního řízení, podle kterého se předpokládá, že skončí zpět v zemi svého původu. Česká policie v neděli získala od německých kolegů nové informace a rozhodla se přehodnotit postup, který nepočítal s tím, že do detenčního zařízení půjdou. Původně měli podle výjezdního příkazu opustit ČR do 7. dubna 2016.

Nyní to vypadá, že běženci budou omezeni na svobodě. Výjezdní příkaz bude zneplatněn a oni půjdou do detenčního zařízení. To potvrdila mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová.

Iráčané si objednali autobus soukromého dopravce a v sobotu (2.4.2016) s ním vyrazili do Essenu.

Už dříve se hovořilo o tom, že pětadvacetičlenná skupina uprchlíků není spokojena s vyhlídkami na budoucnost v Česku. Bydlení v Okrouhlíku opustili Iráčané v pátek (1.4.2016) a noc strávili v jedné z ubytoven v Jihlavě.

Ministr vnitra Milan Chovanec poté oznámil, že projekt na přesídlení křesťanských uprchlíků z Iráku dočasně pozastavil.

Přesídlení iráckých křesťanů do Česka organizuje Nadační fond Generace 21.

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

» Další zprávy z regionu Ústecko

Bude Ústecký kraj platit obědy chudým dětem? Bude Ústecký kraj platit obědy chudým dětem?
Ústecko: Konec doplatků na bydlení? Ústecko: Konec doplatků na bydlení?
Co si o Severočeších myslí Plzeňáci? Hezké to opravdu není... Co si o Severočeších myslí Plzeňáci? Hezké to opravdu není...

Na severu Čech se bouřka vyřádila. Padaly i stromy Na severu Čech se bouřka vyřádila. Padaly i stromy
Boj mezi kraji? Plzeňský chce přetáhnout lidi z Ústeckého. A má to zaplatit EU Boj mezi kraji? Plzeňský chce přetáhnout lidi z Ústeckého. A má to zaplatit EU
Opravuje se dálnice D8. Na řidiče čekají hororové kolony Opravuje se dálnice D8. Na řidiče čekají hororové kolony

UJEP se rozroste o stavbu za půl miliardy UJEP se rozroste o stavbu za půl miliardy
Prázdninová lodní linka na Labi pluje o prázdninách šestkrát Prázdninová lodní linka na Labi pluje o prázdninách šestkrát
Dálnice D8 je uzavřena kvůli nehodě! Dálnice D8 je uzavřena kvůli nehodě!

Pátrání po dívce z Ústí je stále marné. Odloží případ policie? Pátrání po dívce z Ústí je stále marné. Odloží případ policie?
Modernizace Negrelliho viaduktu změní cestování do Prahy Modernizace Negrelliho viaduktu změní cestování do Prahy
Mohou zdravotní sestry očekávat dva tisíce navíc? Mohou zdravotní sestry očekávat dva tisíce navíc?


Komentáře