Iráčané z Česka byli zastaveni německou policií 5 km za hranicemi. Poputují do detence

Státní hranice, ilustrační foto. Foto: archiv SeveročeskýDeník.c
Státní hranice, ilustrační foto. Foto: archiv SeveročeskýDeník.c

Petrovice (Ústecko) - Cesta do Essenu skončila pět kilometrů za česko-německou hranicí, v blízkosti hraničního přechodu Petrovice na Ústecku. Skupina pětadvaceti iráckých křesťanů, kteří v Česku odmítli azyl a pokusili se dostat autobusem do Německa, byla zadržena německými policisty. Na české území se nejspíše vrátí v pondělí 4. dubna 2016.

Reklama

Němečtí policisté na irácké migranty mířící z Okrouhlíku u Jihlavy do Německa pohlíželi jako na lidi bez povolení ke vstupu do Německa. Tvrdí to řidič autobusu, který je převážel.

V rozhovoru pro Český rozhlas řidič uvedl, že německá policie jeho a kolegu vnímala jako převaděče. V neděli (3.4.2016) odpoledne byli řidiči propuštěni.

„Normálně nás zavřeli,“ vylíčil na parkovišti u hranic v Německu řidič reportérovi Českého rozhlasu.

Noc prý strávil v nějakém městečku, kde přesně, neví. „To bylo v noci, takže ani nevím, kde jsme byli, ale bylo to normálně klasicky – dostali jsme želízka a prohlídka, jak kdybychom někoho…,“ popsal.

Běženci se vrátí zpět na základě tzv. readmisního řízení, podle kterého se předpokládá, že skončí zpět v zemi svého původu. Česká policie v neděli získala od německých kolegů nové informace a rozhodla se přehodnotit postup, který nepočítal s tím, že do detenčního zařízení půjdou. Původně měli podle výjezdního příkazu opustit ČR do 7. dubna 2016.

Nyní to vypadá, že běženci budou omezeni na svobodě. Výjezdní příkaz bude zneplatněn a oni půjdou do detenčního zařízení. To potvrdila mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová.

Iráčané si objednali autobus soukromého dopravce a v sobotu (2.4.2016) s ním vyrazili do Essenu.

Už dříve se hovořilo o tom, že pětadvacetičlenná skupina uprchlíků není spokojena s vyhlídkami na budoucnost v Česku. Bydlení v Okrouhlíku opustili Iráčané v pátek (1.4.2016) a noc strávili v jedné z ubytoven v Jihlavě.

Ministr vnitra Milan Chovanec poté oznámil, že projekt na přesídlení křesťanských uprchlíků z Iráku dočasně pozastavil.

Přesídlení iráckých křesťanů do Česka organizuje Nadační fond Generace 21.

Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře