Incident v ústecké nemocnici. Lékař z JIP zavolal na maminku policii

Nemocnice. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz
Nemocnice. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz

ÚSTÍ NAD LABEM - Policie zasahovala v ústecké Masarykově nemocnici. Lékař z oddělení JIP zavolal na maminku, která chtěla pečovat o své dítě, muže zákona. Krajská zdravotní, pod kterou špitál patří, jednání doktora obhajuje.

Reklama

Kauza, která nemá oboby.

V nemocnici v Ústí nad Labem zasahovala policie kvůli tomu, že lékař na mladou maminku, která odmítala po jeho výzvách odejít od svého měsíčního miminka, zavolal muže zákona.

Dítě bylo hospitalizováno na jednotce intenzivní péče (JIP).

Důvod konání lékaře? Podle vyjádření kamarádky maminky, která na případ upozornila na sociální síti, se maminka chtěla o své měsíční miminko starat i v nemocnici, kde bylo hospitalizované na jednotce intenzivní péče.

Její plán zůstat s miminkem i přes noc se ale nelíbil lékaři. Ten se prý snažil matce vysvětlit, že tam přes noc zůstat nesmí.

Ona s tím ale nesouhlasila a celý problém se dostal do fáze, že lékař na mladou maminku zavolal policii.

"Dneska jsem byla podpořit jednu krásnou matku na jipce. Lékař na ni zavolal policii proto, že byla klidná, úchvatná, starostlivá a hladila své měsíční dítě na jipce, kde chtěla zůstat přes noc kvůli kontaktu a hlazení + odstříkává mléko. Celou dobu jsem nahrávala, takže máme důkaz, že byla klidná a lékař rozhodně nikoliv,"
napsala kamarádka matky Petra Aiša Rebelka na Facebook. A přidala dvě videa.

Policisté skutečně do nemocnice přijeli. Výsledek? Maminka s dítětem nakonec přes noc zůstat mohla.

"Dostali jsme oznámení, že matka v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem nechce opustit jednotku intenzivní péče. Hlídka na místě nezjistila žádné protiprávní jednání, ani jednání proti řádu nemocnice. Lékař se s matkou nakonec domluvil a ta mohla zůstat na jednotce intenzivní péče," řekla webu TN.cz mluvčí ústecké policie Jana Slámová.

Na incident v prohlášení zareagovala i Krajská zdravotní.

Prohlášení ústecké Masarykovy nemocnice

„V sobotu 24. března 2018 se dostavila na jednotku intenzivní a resuscitační péče (JIRP) Dětské kliniky Krajské zdravotní – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem,  hlídka Policie ČR z důvodu, že došlo k narušování provozu tohoto zdravotnického zařízení ze strany matky na JIRP hospitalizovaného dítěte poté, co se dohoda s matkou o možnostech či podmínkách nepřetržité přítomnosti u dítěte ukázala jako nemožná.

Matka dítěte již předtím opakovaně narušila provozní řád JIRP dětské kliniky, kde se léčí nejzávažnější dětští pacienti, proto byla sloužícím lékařem zodpovědným za chod tohoto oddělení, vyzvána k odchodu z JIRP. Protože matka neuposlechla výzvy, lékař povolal Policii ČR. Poté matka zůstala před dveřmi JIRP. Nelze opomenout, že pro popsané chování matky, které vedlo k návštěvě policistů na oddělení, neměla pochopení ani matka jiného dítěte, jež bylo na tomto specializovaném zdravotnickém pracovišti rovněž hospitalizováno, a která postup personálu na JIRP podpořila,“ řekl Petr Fiala, generální ředitel Krajské zdravotní.

„Lékař se řídil vnitřními předpisy Krajské zdravotní – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, a žádný z právních předpisů nebyl porušen. Zdravotnické zařízení se vždy snaží zajistit společný pokoj pro rodiče a dítě, co nejdříve je to možné. Přímo na oddělení jednotky intenzivní péče však není možné zajistit spaní pro rodiče dítěte. O této skutečnosti byla matka informována. Zdravotnické zařízení má zákonné právo omezit nepřetržitou přítomnost rodičů, pokud by narušila poskytnutí zdravotních služeb, což se v tomto případě stalo,“ zdůraznil  Josef Liehne, ředitel zdravotní péče Krajské zdravotní – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem.

Reklama

Hodnocení

3.11 hvězdiček / Hodnoceno: 9x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře