Hurá do Ústí. Obchod se štědrými příspěvky na bydlení funguje nejlépe na severu Čech
ÚSTECKÝ KRAJ - Obchod s chudobou nejvíce kvete v Ústeckém kraji. Příčinou jsou levné byty a štědré příspěvky na bydlení. Funguje prý i dovážení "nových" obyvatel až ze Slovenska.
Kdo má peníze, může si koupit až osm bytů za cenu jednoho pražského. Třeba v Ústí nad Labem.
Ovšem nákup bytů se nevyplatí na dlouhodobou investici s tím, že byt bude "na stáří" či "pro děti".
Koupit byt v Ústí nad Labem či v dalších městech Ústeckého kraje je hitem "investorů" na rychlé vydělávání na nájmech.
Ovšem má to háček. Výnosy z nájmu nejsou vysoké, pokud do nájmu se nastěhují "klasičtí" nájemníci.
Proto "investoři" cílí na jinou skupinu obyvatel.
"Do Ústí přicházejí hlavně velké romské rodiny z Košic. Podle údajů z terénu už ve městě žije 35 až 40 tisíc Romů. Když to spočítáte, ve městě dál žije 19 tisíc seniorů, 10 tisíc dětí, a tedy jen 34 tisíc lidí je v produktivním věku a pracuje,“ uvedl pro Idnes.cz náměstek ústecké primátorky Jiří Madar.
Jedním z důvodů je i "obchod s chudobou".
Ekonomický týdeník Euro dokonce vyzval investory, aby se poohlédli po bytech v Ústí nad Labem.
Podle magazínu koupě bytu na investici zahrnuje dvě související úvahy. Kde je vysoký příjem z nájemného a kde je potenciálně nejvyšší výnos z cenového zhodnocení v budoucnu.
"V tomto trh bydlení funguje jako z učebnice ekonomie. Platí, že v Ústí nad Labem bude mít investor z důvodu nízkých cen bytů nejvyšší výnos z nájmu, ale cenové zhodnocení investice, tedy růst cen bytu, za poslední roky je tam nejmenší ze všech krajských měst," řekl pro Euro Martin Lux, socioekonom bydlení Akademie věd ČR.
Podle Luxe mohou v krátkodobém horizontu "investoři" byty při prodeji "odepsat", avšak pokud se rozhodnout spekulovat na nejvyšší výnos z nájemného, mají v Ústí nad Labem šanci. "Z důvodu štědrých příspěvků na bydlení," dodal socioekonom.