Hrozí Ústí nad Labem krach? Spor o Mariánský most graduje

Mariánský most v Ústí nad Labem. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz
Mariánský most v Ústí nad Labem. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz

Ústí n/L. - Přes 16 let vlekoucí se soudní spor o doplacení milionů za vícenáklady staviteli Mariánského mostu drtí městský rozpočet Ústí nad Labem. Hutní montáže Ostrava se domáhají zaplacení 184 milionů korun, jenže nakonec se částka může vyšplhat přes 600 milionů.

Reklama

Pro rok 2015 jsou podle ústeckého primátora Josefa Zikmunda (ANO) hrozbou sankce za porušení rozpočtové kázně, které mohou činit až 60 milionů korun. Primátor dále na zastupitelstvu uvedl, že město vede přes sto soudních sporů a jsou vypsány tisíce exekucí. Nejvýznamnější spor vede Ústí o dostavbu Mariánského mostu, který se táhne už 16 let.

"Byli bychom tedy rádi, aby se situace po letech konečně vyřešila," konstatovala pro SeveročeskýDeník.cz Eva Kijonková, mluvčí holdingu Vítkovice, pod které Hutní montáže Ostrava patří.

"Jádrem sporu jsou práce, které musely Hutní montáže udělat navíc po změnách zadání a projektu. Město tyto vícenáklady odmítlo a dosud odmítá zaplatit," uvedla Eva Kijonková.

Podle mluvčí ústecké koalice Veroniky Vendlové je kauza dědictvím minulých vedení města. Mariánský most se stavěl v 90. letech.

"Firma menších rozměrů, než jsou Hutní montáže, by takovýto finanční výpadek vůbec nepřežila. I Hutní montáže řešily kvůli nedoplacenému mostu řadu problémů a musely situaci ustát za značných potíží, které nikoho ze zástupců města Ústí nad Labem nezajímaly," reagovala Eva Kijonková.

O tom, zda Ústí bude muset zaplatit miliony, se pravděpodobně rozhodne v květnu 2015, březnový termín stání byl zrušen.

"Odvolací soud loni vrátil spor mezi Hutními montážemi a Ústím nad Labem k okresnímu soudu. Rozsudek okresního soudu dal za pravdu Hutním montážím a městu přikazoval zaplatit 600 milionů," uvedla mluvčí firmy.

Jak taková částka vznikla? Podle Kijonkové Hutní montáže chtějí úhradu za odvedenou práci navíc ve výši 184 milionů korun a úroky, což je dohromady více než 600 milionů korun.

"Ústečtí radní s loňským rozsudkem okresního soudu nesouhlasili, a proto se odvolali. Verdikt odvolacího soudu znamená, že zakázka stále není doplacená, a to již dlouhých 16 let. Spor tedy pokračuje a další soudní jednání dosud nebylo," dodala Eva Kijonková.

Ústečtí politici z radnice off record hodnotí situaci jako vážnou. V případě nutnosti zaplatit 600 milionů mluví i o možném "krachu" města. Dopad na rozpočet by byl velmi zásadní.

Reklama

Hodnocení

3 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře