Hrozí malým nemocnicím zánik? Zvrátit to má petice

Nemocnice, ilustrační foto. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz
Nemocnice, ilustrační foto. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz

SEVERNÍ ČECHY - Na západě Čech, v Sušici, vznikla petice, která má téma malých nemocnic dostat na plénum Senátu. I na severu Čech několika malým nemocnicím hrozí omezení zdravotní péče.

Reklama

Rumburk, Žatec, Kadaň, Roudnice nad Labem, Litoměřice, Frýdlant... To je jen krátký výčet malých nemocnic ze severu Čech, které nemají budoucnost jistou. Alespoň v takovém rozsahu poskytvování akutní zdravotní péče jako nyní. Na vině podle kritiků způsobu financování zdravotnictví jsou i rozdílné sazby a platby za zdravotní výkony.

"Problémy mnohých regionálních nemocnic jsou mimo jiné způsobeny tím, že zdravotní pojišťovny jim platí za stejné výkony i řádově méně než nemocnicím velkým. Zapomíná se (snad jen zapomíná), že nemocnice není proto, aby čerpala zdravotní pojištění, ale že má čerpat zdravotní pojištění proto, aby v případě potřeby poskytla příslušnou službu. Stejně jako třeba hasiči nebo policie nebo armáda. Takže se jedná o chyby systémové," uvedl důvody založení petice za petiční výbor Vladimír Říha ze Sušice.

SOUVISEJÍCÍ: Petice za Sušici. Nemocnici hrozí faktický zánik, říká za petiční výbor Vladimír Říha

Právě v Sušici vznikla první petice adresovaná především městu Sušice. Právě v tomto západočeském městě došlo v roce 2017 ke změně koncového vlastníka nájemce městské nemocnice.

"Nájemcem (nemocnice Sušice) se stala společnost NEMOS Sokolov s.r.o., kterou vloni převzala společnost Penta Hospitals CZ. Nájemce je podnikatel, a tak postupně přestal služby, které nebyly ziskové, poskytovat," řekl pro ZápadočeskýDeník.cz Vladimír Říha.

Společnost Penta Hospitals CZ usiluje i o vstup do nemocnic v Litoměřicích a Roudnici nad Labem. Naopak ztratila zájem o Rumburk.

SOUVISEJÍCÍ: Vzdor. V Sušici vznikla petice za záchranu malých nemocnic

"Nyní, po necelých třech letech pronájmu, hrozí nemocnici faktický zánik, neboť traumatologické obory byly zrušeny zcela a interní stojí před zánikem. Humbuk kolem tzv. „obnovení nepřetržité chirurgické ambulance“ je skutečně pouze humbukem, protože bez lůžkového zázemí chirurg každý náročnější případ musí odeslat do jiné nemocnice, kde lůžkové zázemí mají, tedy do Klatov nebo do Strakonic," popsal peripetie v Sušici za petiční výbor Vladimír Říha.

Přestože se petice dotýkají jak města Sušice i skupiny Penta, k tématu pro ZápadočeskýDeník.cz se účastníci "kauzy" nevyjádřili. Mluvčí Penty Hospitals CZ Lenka Holá přitom původně odpověď slíbila, avšak redakce ji do vydání tohoto článku neobdržela.

"Tato petice je již druhou – ta první vznikla na začátku roku a byla určena sušickému zastupitelstvu jako vlastníkovi nemocnice. Podepsalo ji 5263 lidí, a to nejen ze Sušice nebo Sušicka. Zastupitelstvo k ní však nepřijalo žádné ukládací usnesení. Proto na první petici navázala petice druhá, která se obrací na Senát, je tedy zaměřena celostátně," upřesnil Vladimír Říha ze Sušice.

Kdo petici organizuje? "Lidé, kteří si uvědomují význam sušické nemocnice nejen pro Sušici, ale především pro region, a kteří jsou ochotni její záchraně věnovat svůj čas, úsilí i peníze. Petiční výbor je uveden v petici na webu http://peticenemocnicesusice.cz/," dodal Vladimír Říha.

Reklama

Hodnocení

2.5 hvězdiček / Hodnoceno: 4x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře