Hra o litoměřickou nemocnici pokračuje. Může ji nakonec získat soukromník?

Nemocnice, ilustrační foto. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz
Nemocnice, ilustrační foto. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz

I přes platné a závazné referendum by zřejmě nakonec mohla skončit nemocnice v Litoměřicích v rukou soukromníka. Další vývoj naznačí, zda tato varianta nebude opět ve hře.

Reklama

Nejprve fakta.

Místní referendum v Litoměřicích proběhlo 8. listopadu 2019. Téměř 52% účast a z toho jasné ne pro převod městské nemocnice soukromníkovi.

Pro zastupitele Litoměřic je výsledek referenda závazný - nemocnici ponechat v majetku města či převést na kraj nebo stát.

Petiční výbor SOS Nemocnice Litoměřice, tak jako někteří opoziční zastupitelé, preferují ponechat nemocnici v majetku města Litoměřice - tedy zachovat současný stav s tím, aby byl vyměněn management nemocnice.

Trnem v oku je především předseda představenstva akciové společnosti Nemocnice Litoměřice a výkonný ředitel Radek Lončák (ODS), který je rovněž radním města a předsedou finančního výboru při litoměřické radnici.

Lončákovi kritici hovoří o údajném střetu zájmů a o tzv. odpolitizování vedení nemocnice. A to s argumentem, že do funkce byl dosazen nikoliv výběrovým řízením, ale jako politický nominant v roce 2013.

Současné vedení radnice nechce o zachování nemocnice v majetku města slyšet.

Přestože tato varianta byla obsažena v otázce referenda, místostarosta a poslanec Karel Krejza (ODS) se kloní k převodu či prodeji Krajské zdravotní, což je akciová společnost vlastněná Ústeckým krajem a zahrnuje pět nemocnic (Ústí nad Labem, Teplice, Děčín, Most, Chomutov).

Karel Krejza je zároveň členem dozorčí rady Krajské zdravotní a současně dojednává znění memoranda mezi městem Litoměřice a Ústeckým krajem, za jakých podmínek by oba subjekty nemocnici převedly.

Aby městská nemocnice byla převzata Ústeckým krajem, podporuje i premiér vlády Andrej Babiš a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (oba ANO).

Jenže ve hře je i nadále soukromý subjekt

Podle memoranda by kraj mohl litoměřickou nemocnici převzít v první polovině roku 2020. V té druhé se konají krajské volby.

Memorandum není ale nic jiného než politická deklarace ve stylu: dohodli jsme se, že se budeme dohadovat.

Město i kraj mají totiž odlišné představy.

Ústecký kraj preferuje formu bezúplatného převodu litoměřické nemocnice. Město Litoměřice preferuje úplatný převod Nemocnice Litoměřice, a. s.

Kraj tedy stojí o bezúplatný převod celé nemocnice, zatímco město Litoměřice preferuje pouze bezúplatný převod nemovitostí, které zdarma před lety získalo od státu, ale v případě akciové společnosti Nemocnice Litoměřice, do níž investovalo, žádá převod úplatný.

Znění memoranda ladili na mikulášském zasedání zastupitelstva litoměřičtí zastupitelé. Ti opoziční z ANO prostřednictvím aktivního Jiřího Adámka prosadili do memoranda požadavek, že "Město Litoměřice preferuje při případném převodu nemovitostí stanovení zákazu zcizení na dobu 10 let a zřízení předkupního práva ve prospěch města Litoměřice".

O co se hraje?

Nyní spekulace.

Variant budoucího vývoje a směřování litoměřické nemocnice je totiž více.

Aktuálně diskutovanou - mezi členy a sympatizanty petičního výboru i opozičními zastupiteli - možností či variantou je možná snaha nemocnici přece jen nasměrovat k soukromému subjektu.

A to buď krachem jednání mezi městem a krajem.

Či sice převedením (prodejem) nemocnice pod Krajskou zdravotní, avšak poté by mohla následovat varianta prodeje nemocnice jinému dalšímu subjektu či dokonce prodej či pronájem celé Krajské zdravotní jinému subjektu. Dosud je jediným akcionářem Ústecký kraj.

Situace, kdy krajské nemocnice jsou pronajaty soukromníkovi, existují.

Jako příklad lze uvést sokolovskou nemocnici, kdy budovy patří Karlovarské krajské nemocnici, resp. Karlovarskému kraji - avšak zdravotní péči zajišťuje Nemos Sokolov (patří Pentě Hospitals CZ). Nebo nemocnice v Moravskoslezském kraji, kde některé z nich provozuje Agel.

Obavy tohoto typu má i petiční výbor.

"Chceme také upozornit na podmínky, které považujeme za nezbytné doplnit do budoucí smlouvy o spolupráci v jakékoliv formě," uvedla za přípravný výbor Alena Rožcová.

Co chce petiční výbor

1. Zamezení možnosti budoucí privatizace litoměřické nemocnice novým vlastníkem.

2. Zřízení předkupního práva pro město Litoměřice, pokud by se Krajská zdravotní nebo Ústecký kraj rozhodly převést nemocnici nebo její části či podíl na jiný subjekt, a to za stejných podmínek, za jakých ji nyní získají.

3. V případě bezúplatného převodu vymahatelný závazek, že do nemocnice (budov, vybavení, lékařských přístrojů) bude KZ či kraj investovat v průběhu cca 10 let částku odpovídající alespoň současné odhadní ceně nemocnice. V případě úplatného převodu závazek města Litoměřice investovat celou obdrženou kupní cenu zpět do nemocnice.

4. Závazek Krajské zdravotní a.s. k udržení rozsahu a kvality stávající péče, eventuelně dalšímu rozvoji dle vývoje zdravotnictví v celé České republice.

5. Požadavek na otevřené výběrové řízení na vedení nemocnice v Litoměřicích s novým provozovatelem.

Na tahu jsou krajští zastupitelé

Litoměřičtí zastupitelé nakonec memorandum schválili.

"Memorandum není závazným dokumentem v tom smyslu, že by stanovoval nějaké podmínky. Pouze otevírá cestu pro další jednání. Nebudou jednoduchá. Je logické, že budeme hájit zájmy města. Musíme nicméně najít rozumné řešení přijatelné pro obě strany,“ konstatoval starosta Litoměřic Ladislav Chlupáč.

Krajští zastupitelé mají text memoranda schvalovat na pondělním (9.12.2019) jednání zastupitelstva Ústeckého kraje.

SOUVISEJÍCÍ: Referendum o litoměřické nemocnici je platné a závazné. Otázky a odpovědi

Litoměřice přepisují historii. Nemocnici město nesmí prodat soukromníkovi

Reklama

Hodnocení

3 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře