Hejtman Oldřich Bubeníček čelí kritice za údajné živení protiuprchlické hysterie

Oldřich Bubeníček. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz
Oldřich Bubeníček. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz

ÚSTÍ NAD LABEM - Každý prostředek dobrý k živení protiuprchlické hysterie? ptá se PRO! Ústí. A Strana zelených rovnou vyzývá k uzavření hejtmanství. Oba politické subjekty reagovaly na výzvu hejtmana Ústeckého kraje Oldřicha Bubeníčka (KSČM), aby ministerstvo vnitra utlumilo integrační azylové středisko v Ústí nad Labem.

Reklama

Krajská organizace Strany zelených považuje návrh současné rady Ústeckého kraje na uzavření Integračního azylového střediska v Předlicích za přehnaný.

"Se stejnou logikou, s jakou je spojen, tedy že je středisko pro integraci cizinců potenciálním zdrojem problémů, by jako první na řadu mělo přijít hejtmanství. To prokazatelně vygenerovalo několik osob, jež se dopustily závažných trestných činů," stojí v tiskovém prohlášení Strany zelených.

"Azylové středisko funguje déle, než je na světě paní zastupitelka Hyťhová, která s návrhem přišla jako první, a pokud o něm kraj nevěděl, tak zřejmě proto, že je zcela bezproblémové,“ řekl člen krajské rady zelených Petr Globočník.

"Středisko neslouží pro zachytávání migrantů, ale bydlí v něm lidé, kteří prošli náročným azylovým řízením a jsou připraveni a ochotni integrovat se do naší společnosti," dodal.

PRO! Ústí zase vnímá snahu hejtmana Oldřicha Bubeníčka jako "živení uprchlické hysterie".

"To je evidentně jeden z politických prostředků nové koalice KSČM, ČSSD a SPO-SPD ve vedení Ústeckého kraje. Dokládá to nesmyslná snaha o zrušení integračního střediska pro azylanty a žadatele o azyl v Ústí nad Labem, které bez problémů funguje od roku 1994 a pečuje o osoby, jimž byla v ČR v souladu s mezinárodním právem a Ústavou přiznána ochrana před pronásledováním, které jim v jejich zemi hrozí," napsalo PRO! Ústí v prohlášení.

"Vládnoucí koalice KSČM, ČSSD a SPO-SPD si do své koaliční smlouvy zakotvila hned v čl. I, že bude v rámci spolupráce prosazovat, aby Ústecký kraj nepodporoval umisťování imigrantů na území Ústeckého kraje. Jenže imigrant není azylant. Imigrant je jakýkoliv cizinec přicházející k nám z nejrůznějších důvodů za účelem pobytu dlouhodobějšího charakteru. Statut azylanta má velmi striktní kritéria,“ řekla Ladislava Filipová z hnutí PRO! Ústí.

Podle ní s klienty střediska nikdy nebyly žádné problémy. "Většina obyvatel Ústí o nich pravděpodobně neví. Překvapivě o nich prý neví ani vedení kraje, které ústy hejtmana Bubeníčka požaduje postupné utlumení a uzavření střediska."

"Vyjádření hejtmana má dva možné výklady: buď o středisku skutečně nevěděl, pak je třeba se ptát, co v hejtmanském křesle dělá, nebo lže a pouze ustupuje tlaku svého nového koaličního partnera SPO-SPD,“
uvedla Ladislava Filipová

"Ať je to jakkoli, je politováníhodné, že místo, aby veřejnost uklidnil a ocenil fungující instituci pomáhající lidem, kteří to skutečně potřebují a kterým se Česká republika zavázala pomáhat, posiluje ve veřejnosti strach a pronásledovaným lidem, kteří se v Česku snaží najít nový domov, maluje na čelo Kainovo znamení," dodala.

"Pan hejtman v nejbližších dnech odešle dopis adresovaný ministru vnitra a předsedovi vlády s požadavkem na zasílání pravidelných měsíčních informací ohledně počtu umístěných klientů v Integračním azylovém středisku Předlice," sdělila mluvčí kraje Lucie Dosedělová.

Podle mluvčí hejtman bude požadovat přednostní umisťování klientů v ostatních třech podobných zařízeních rozmístěných v České republice. "Také bude žádat o postupnou snahu ze strany ministerstva vnitra tlumit činnost Integračního azylového střediska Předlice v budoucích letech tak, aby bylo toto zařízení na území Ústeckého kraje postupně zcela zrušeno," nastínila znění dopisu.

SOUVISEJÍCÍ: Kraj tlačí na ministerstvo vnitra, ať zruší (utajované) středisko pro azylanty v Ústí nad Labem

Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře