Hejtman Libereckého kraje Martin Půta byl soudem zproštěn obžaloby

Martin Půta na archivním snímku. Foto: Liberecký kraj
Martin Půta na archivním snímku. Foto: Liberecký kraj

Krajský soud v Liberci zprostil (26.5.2020) obžaloby všech dvanáct lidí obviněných v korupční kauze spojené s rekonstrukcí kostela svaté Maří Magdaleny. Osvobozen byl i hejtman Libereckého kraje Martin Půta, který podle žalobce měl údajně přijmout úplatek a zneužit pravomoc.

Reklama

Případ je spojený se dvěma dotačními projekty firmy GEPO. Verdikt soudu je nepravomocný, státní zástupce se odvolal, kauzu bude řešit Vrchní soud.

Martin Půta vždy trval na své nevině.

"Krajský soud mě zprostil obžaloby. Podle jeho výroku se činy, ze kterých jsem byl před více než 5,5 lety obviněn, nestaly. Děkuju vám všem za vytrvalou podporu," uvedl v reakci na verdikt soudu liberecký hejtman na Facebooku.

"Na rozhodnutí soudu o své nevině jsem čekal několik let, celá situace byla velmi nepříjemná nejen pro mne, ale také pro mé blízké. Chtěl bych proto poděkovat rodině, kolegům i spoluobčanům, že mi celou dobu projevovali důvěru a dodávali mi tím tolik potřebnou motivaci,“ napsal dále Martin Půta.

S rozhodnutím soudu se nechce smířit žalobce.

Podle státního zástupce Radima Kadlčka hejtman Martin Půta ze své pozice předsedy Regionální rady ROP Severovýchod nejednal ve veřejném zájmu, ale v zájmu zhotovitele díla, v tomto případě stavební firmy Metrostav.

"Půta měl jako předseda zajistit zachování rekonstrukce kostela v programu a změnu financování na průběžné, neboť evropské peníze měly být vyplaceny až po dokončení oprav. Obojí se stalo, žádné peníze ale kvůli zahájení trestního řízení nebyly vyplaceny zhotoviteli díla,“ sdělil žalobce Kadlček ve své závěrečné řeči před vynesením rozsudku.

Za důkaz svého tvrzení žalobce považuje zejména tabulky se jmény a peněžními částkami nalezené v kancelářích firmy Metrostav.

S interpretací žalobce ale nesouhlasil soudce.

Předseda senátu Petr Neumann v odůvodnění rozsudku uvedl, že soud nepřipustil klíčové důkazy obžaloby - odposlechy - jako nezákonně pořízené. Podle verdiktu nebyla spáchána trestná činnost.

Podle obžaloby měl hejtman Martin Půta přijmout úplatek ve výši 830 tisíc korun za zmanipulování zakázky hrazené z evropských dotací a zneužil pravomoc veřejného činitele.

Avšak tuto interpretaci liberecký krajský soud neuznal a Martina Půtu, tak jako další aktéry kauzy, zprostil obžaloby.

Reklama

Hodnocení

5 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře