Frýdlant má převzít zpět nemocnici od soukromníka. Péči má zajistit Krajská nemocnice Liberec
FRÝDLANT - Město Frýdlant těsně před volbami se rozhodlo vyřešit vleklý problém s tamní nemocnicí. Ta před několika lety byla předána soukromníkovi, aby nyní zdravotní péči v nemocnici převzala Krajská nemocnice Liberec.
Volební téma číslo 1 v severočeském Frýdlantu na Liberecku.
Údajně hrozí, že tamní nemocnice může od roku 2019 přestat zajišťovat akutní zdravotní péči pro Frýdlantský výběžek s tím, že bude nadále preferována jen ambulantní péče a plánované výkony.
Pokud se současným soukromým vlastníkem nedojde k dohodě, nemocnice nebude podle starosty Frýdlantu Dana Ramzera (ODS) od ledna 2019 poskytovat akutní péči v oborech chirurgie a gynekologie. Už v létě ji ukončila na interně a nezajišťuje ani pohotovost.
Provozovatlem je společnosti Nemocnice Frýdlant s.r.o, jejímž vlastníkem je EUC.
"Město Frýdlant problém s frýdlantskou nemocnicí rozhodně neřeší kvůli blížícím se volbám, ale pro zajištění akutní péče svých občanů a 25 tisíc občanů Frýdlantska! Na řešení problémů s nemocnicí a narovnání smluvních vztahů dle pravidel 21. století pracují představitelé města minimálně 8-10 let. Rozhodně není pravdou že by město Frýdlant pod vedením ODS předalo v roce 2013 městskou nemocnici do rukou soukromníka! Soukromá společnost Nemocnice Frýdlant s.r.o. byla založena již v roce 1992, a od roku 1996 je tato společnost poskytovatelem zdravotní péče v budovách nemocnice patřících městu Frýdlant," uvedl pro SeveročeskýDeník.cz David Šárka, zastupitel města Frýdlant.
Protože ve Frýdlantu hrozí další omezení akutní lékařské péče, město a Liberecký kraj usilují o to, aby nemocnici převzala Krajská nemocnice z Liberce. Zajistit by měla 24hodinovou akutní lékařskou péči, řekl novinářům liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).
Frýdlantští zastupitelé na posledním jednání zastupitelstva odhlasovali memorandum, kdy do poskytování zdravotní péče se vloží Krajská nemocnice Liberec.
Město Frýdlant je sice po celou dobu vlastníkem nemovitostí, ale zdravotní péči zajišťuje soukromník. Tento model, zdá se, není optimální.
„Hlavní důvod, proč již od října 2015 jednáme s Nemocnicí Frýdlant a s městem Frýdlant je, že obyvatelé Frýdlantska nemohou zůstat bez akutní péče, kterou musí zajistit Liberecký kraj. A pokud by tam po 1. lednu 2019 nebyla k dispozici, tak budeme muset zajistit další výjezdovou sanitu pro ZZS LK, což by nás mohlo stát pět milionů korun ročně. Proto jsme také připraveni se zavázat, že touto částkou podpoříme funkční nemocnici fungující ve frýdlantském výběžku pro občany,“ zdůraznil hejtman Libereckého kraje Martin Půta.
„Existuje předběžná dohoda s EUC, že jsou za nějakou finanční částku připraveni ke konci letošního roku prodat Nemocnici Frýdlant s.r.o. Krajské nemocnici Liberec s tím, že by si nechali nějakou část objednávané jednodenní operativy,“ uvedl hejtman. Maximální cena by měla být 30 milionů korun. „Konečná cena musí odpovídat posouzení nezávislého auditora, bez toho to nelze schválit,“ dodal hejtman.
Podle tiskové zprávy EUC vlastník a provozovatel Nemocnice Frýdlant s.r.o. je připraven se o budoucnost nemocnice postarat spolu s městem Frýdlant, které je vlastníkem objektu, Libereckým krajem a Krajskou nemocnicí Liberec.
"Základní obrysy dalšího fungování nemocnice byly načrtnuty na jednáních všech těchto zainteresovaných stran 17.9.2018. Na středečním zastupitelstvu města Frýdlant, kde vznikl text memoranda, zástupci Nemocnice Frýdlant nebyli. Předmětem diskutovaného prodeje nemocnice nejsou operační obory a laboratoř," stojí v prohlášení.
"Od roku 2015, kdy jsme se stali vlastníky Nemocnice Frýdlant s.r.o., zdůrazňujeme, že nemocnici lze provozovat a rozvíjet jen v rámci možností českého zdravotnictví a že její objekt potřebuje velkou investici. Vítáme projevenou ochotu města Frýdlant i kraje podílet se na financování zdravotní obslužnosti Frýdlantska, zejména závazek investice do objektu nemocnice, což je hlavní důvod, proč jsme do jednání vstoupili. Nyní čekáme na postoj Krajské nemocnice Liberec, její dozorčí rady. Věříme, že společně směřujeme k dohodě přijatelné pro všechny strany, což by byla pro obyvatele Frýdlantska i personál nemocnice dobrá zpráva," uvedl v prohlášení jednatel Nemocnice Frýdlant Jiří Madar.
Pokračování jednání je podmíněno přijetím memoranda, které by měli podepsat zástupci obou nemocnic, kraj i Frýdlant. Memorandum jako první schválili zastupitelé Frýdlantu. Město změnu provozovatele nemocnice podporuje.
„Firma EUC nám oznámila, že nebude od 1. ledna 2019 poskytovat akutní péči v oborech chirurgie a gynekologie. To by znamenalo, že nemocnice bude otevřená od 7 do 15.30 hodin, což je pro nás neakceptovatelné,“ řekl starosta Frýdlantu Dan Ramzer (ODS).
Akutní péči soukromý vlastník frýdlantské nemocnice omezuje postupně. V roce 2015 kvůli nedostatku lékařů uzavřel lůžkové interní oddělení a přeměnil na lůžka následné péče. Od dubna 2016 přestala v nemocnici fungovat akutní interní ambulance a od července 2018 nezajišťuje ani pohotovostní službu.
Pokud bude memorandum schváleno všemi stranami, Krajská nemocnice Liberec by měla ve Frýdlantu zajistit lékařskou službu první pomoci v chirurgii, na interně a gynekologii.
Město Frýdlant se zavazuje investovat do modernizace areálu minimálně 25 milionů korun a Liberecký kraj by měl přidávat pět milionů ročně na úhradu zvýšených nákladů v souvislosti s celodenním provozem.