FOTO: V Roudnici odstartoval boj za zachování malých nemocnic. Vypukly protesty

Primář chirurgie roudnické nemocnice Ondřej Krajník. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz
Primář chirurgie roudnické nemocnice Ondřej Krajník. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz

ROUDNICE NAD LABEM /REPORTÁŽ/ - Odbojné Podřipsko. V kolébce Praotce Čecha, pod památnou horou Říp, se vzedmula vlna nevole vůči možnosti rušení akutní péče v malých regionálních a městských nemocnicích. Roudnice nad Labem po pěti letech zažila demonstraci pro zachování Podřipské nemocnice.

Reklama

Stačí malá rozbuška, která může vypuknout ve velký protest.

Roznětku odjistil soudce ústeckého krajského soudu, který rozhodl o uvalení tzv. nucené správy. Určil direktivně hmotně-právního správce, nebo-li opatrovníka.

Stalo se tak 4. června 2018, když vyhověl jednomu ze společníků Podřipské nemocnice s poliklinikou.

SOUVSEJÍCÍ: V Roudnici to vře. Na nemocnici byl ustanoven opatrovník, chystají se protesty

Ústecký podnikatel ve stavebnictví Jakub Zavoral, bývalý politik z krajského města, v roce 2016 oznámil, že svůj podíl (50%) chce prodat miliardářské skupině Penta, která se po vzoru ze Slovenska a Polska rozhodla budovat i v Česku síť zdravotnických zařízení.

Zálusk má i na nemocnici v Roudnici nad Labem nebo v Litoměřicích. Naopak zájem z její strany opadl o Lužickou nemocnici v Rumburku.

Do doby, než Jakub Zavoral inicioval ustanovení opatrovníka (stalo se tak poprvé v historii, kdy podobný právní instrument byl uvalen na nemocnici), se vlastně jednalo o klasický byznysový spor dvou společníků, kteří mají rovnocenné obchodní podíly.

SOUVISEJÍCÍ: Reportáž ze Šumavy. Sušice jako laboratoř pro nemocnice v Litoměřicích a Roudnici

Druhý společník, roudnický bývalý primář chirurgie Josef Krajník, s prodejem Zavoralova podílu Pentě nesouhlasí. Podle společenské smlouvy navíc Zavoral nemůže bez souhlasu Krajníka svůj podíl prodat.

Aby spor byl ještě komplikovanější, existuje smlouva údajně podepsaná v roce 2011, která měla nabýt v platnost nejpozději do roku 2016. Smlouvu, o které ústecký krajský soud nepravomocně rozhodl ve prospěch Zavorala, nyní bude zkoumat odvolací soud, neboť Josef Krajník se odvolal.

Do sporu ale byly vtaženy další hráči na šachovnici velké byznysové hry. Podřipská nemocnice se zachránila v roce 2012, kdy masivní demonstrace zhruba 5 tisíc lidí dala věci do pohybu. Zdravotní pojišťovny podepsaly smlouvy a nemocnice byla zachráněna. Následně po dobu pěti let do současnosti vede nemocnici Tomáš Krajník, syn jednoho z jednatelů.

SOUVISEJÍCÍ: Hrozí malým nemocnicím zánik? Zvrátit to má petice

Zavoral podle svých slov pro TV Prima "otevřeně kritizuje malou domů", nebo-li obvinil Tomáše Krajníka, že jako výkonný ředitel vede nemocnici údajně špatně a dokonce prý mělo "být odkloněno" 73 milionů, které posílá jako platby Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP).

To Tomáš Krajník zásadně popírá a podal na Zavorala trestní oznámení.

Jenže do sporu se vložila i Penta, která čelí tlaku, že po možném převzetí roudnické nemocnice dojde k postupnému utlumování nevýdělečných oddělení. I samotný Tomáš Krajník na květnové debatě Vize pro Česko o zdravotnictví v Litoměřicích uvedl, že nemocnice má výdělečná a nevýdělečná oddělení, ale je nutné nemocnici posuzovat jako celek. "A jako celek je nemocnice v zisku. To nám umožňovalo nemocnici rekonstruovat a dále rozvíjet," podotkl Tomáš Krajník.

Podle primáře chirurgie Ondřeje Krajníka, který je klasickým zaměstnancem nemocnice, nucenou správu nemocnice nemůže dlouhodobě vydržet. "Bez opatrovníka nelze proplatit ani jednu fakturu, udělat jakékoliv rozhodnutí," připomněl na roudnické demonstraci.

SOUVISEJÍCÍ: V roudnické nemocnici bude stávka. Na petici je přes 300 podpisů zaměstnanců

Právě na náměstí před roudnickou radnicí ve středu (20.6.2018) proběhl další protest. Lidé se sešli v čase konání zastupitelstva, neboť Jakub Zavoral usiloval o vystoupení před zastupiteli. Údajně chtěl vysvětlovat "odklánění peněz".

Nakonec nepřišel a nezastavil se ani na demonstraci.

Naopak se dostavila mluvčí Penty Hospitals CZ Lenka Holá, která na kameru TV Prima znovu zopakovala, že Penta má zájem o nemocnici a prý nebude nic rušit, naopak Podřipská nemocnice má být dále rozvíjena.

Na pódiu k lidem hovořil i kandidát z poslední volby na prezidenta, textař, antropolog a také roudnický občan Michal Horáček. "Vítězná sestava se přece nemění. Tady vidíme tu Krajníkovic mafii. Roudnická nemocnice je prostě rodinná firma," připomněl zásadní rozdíl oproti jiným nemocnicím po celém Česku.

Rodinná nemocnice v Roudnici nad Labem má jedinečnou atmosféru oproti klasickým "anonymním" nemocnicím.

To připomněl i litoměřický a roudnický senátor Hassan Mezian (ČSSD), který v roce 2012 prosadil v Senátu veřejné slyšení díky petici občanů, která získala přes 10 tisíc podpisů.

Lidem připomněl, že musí bojovat a nebát se hájit svá práva. Dále nepodléhat tlaku médií a skupin, neboť "přece žijeme v demokracii a není důvod se bát". Alespoň by tomu chtěl věřit...

Hassan Mezian rovněž připomněl, že boj o nemocnici se odehrává i v Litoměřicích. O tuto městskou nemocnici má zájem rovněž mimo jiné i Penta.

Podle ústeckého poslance Mikuláše Peksy (Piráti), který bydlí v Litoměřicích, není důvod měnit něco, co funguje.

Do Roudnice přijel i iniciátor petice za zachování malých nemocnic Vladimír Říha ze Sušice. Právě v Sušici je nájemcem nemocnice Penta prostřednictvím jedné ze svých dceřiných firem.

Podle Vladimíra Říhy je nutné, aby lidé v Roudnici za svoji nemocnici bojovali. "Máte krásnou nemocnici." A varoval před novým možným vlastníkem.

Spolumajitel nemocnice Josef Krajník zároveň vyzval svého společníka, aby odtajnil, kolik mu Penta nabízí za prodej podílů. Nabídku chce přeplatit a vytvořit pro zaměstnance tzv. zaměstnanecké podíly.

"Pane Zavorale, jde vám o peníze. My to od vás koupíme," vyzval svého soka, kterého vnímá tak, že do nemocnice před lety vstoupil kvůli byznysové investici.

Protesty v Roudnici
Protesty v Roudnici
Protesty v Roudnici
Protesty v Roudnici
Protesty v Roudnici
Protesty v Roudnici

Protesty v Roudnici
Protesty v Roudnici
Protesty v Roudnici
Protesty v Roudnici
Protesty v Roudnici
Protesty v Roudnici

Protesty v Roudnici
Protesty v Roudnici
Protesty v Roudnici
Protesty v Roudnici
Protesty v Roudnici
Protesty v Roudnici

Protesty v Roudnici
Protesty v Roudnici
Protesty v Roudnici
Protesty v Roudnici
Protesty v Roudnici
Protesty v Roudnici


Reklama

Hodnocení

3.89 hvězdiček / Hodnoceno: 9x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře