FOTO: Tristní pohled na východoberlínská ghetta: Celé bloky paneláků obývají uprchlíci

Berlín - Lichtenberg. Foto: archiv SeveročeskýDeník.czBerlín - Lichtenberg. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz

BERLÍN /REPORTÁŽ/ - Někdejší východní Berlín a čtvrť ve stylu socialistické sovětské architektury. To je Berlín - Lichtenberg. Když projíždíte po Frankfurter Allee od televizní věže, ocitáte se jak někde v Moskvě. Rovný dlouhý prospekt a kolem něho obytné domy, které v Česku najdeme třeba v Porubě nebo Havířově. Pak to ale přijde.

Reklama

Najednou jakoby z Moskvy, Varšavy, Minsku a podobných měst, kde sovětští plánovači navrhli typickou budovatelskou architekturu 50. let 20. soletí, se ocitneme zase v jiném světě.

Tady končí Evropa. Tady začíná Blízký východ. Připodobnit to můžeme našim romským ghettům typu Chanov u Mostu.

To je Berlín? To je Německo?

Cizinci, multikulturalismus k Berlínu patří. Jenže k tomu západnímu. Čtvrti Neukölln, Kreuzberg jsou spíše než německá turecká. Zde ale přistěhovalecká vlna probíhala postupně několik desítek let. A ve dřívějším Západním Berlíně postupně vznikl svět sám pro sebe.

Jenže to, co je vidět v Lichtenbergu, to je zcela nepřirozené ghetto vzniklé v blocích paneláků, které zůstaly po sjednocení Berlína opuštěné. A po 25 letech Němci do nich sestěhovali uprchlíky, kteří v roce 2015 přišli do Německa.

Tohle místo, které redakce SeveročeskýDeník.cz mohla navštívit, v sobě ukrývá ještě jeden paradox. V panelácích za dob NDR bydlela vládní elita. Patřily do areálu berlínské centrály východoněmecké tajné policie, resp. Ministerstvo státní bezpečnosti známé jako Stasi (v Československu StB).

Kousek od paneláků, vysokých a dlouhých s mnoha okny, se nachází objekt, který dnes slouží jako Muzeum Stasi. Zde úřadoval Erich Mielke, obávaný ministr a pravá ruka Ericha Honeckera.

Je to paradox. V areálu, který byl důkladně střežen a nikdo z běžných Východoberlíňanů nevěděl, co se za obávanými zdmi ukrývá, si nyní hrají děti. Co hrají. Věší se na vše možné. Na rezavé stožáry, houpou se na ocelových lanech, mlátí do ocelových konstrukcí.

Jsou bezprizorní. A všude je nepořádek. Odpadky se válí na trávníku před panelákem. Kluci do nich kopou, hází po sobě kameny.

Když se podíváte na stovky oken východoněmeckého panelákového bloku, uvidíte v nich vlajky zemí, které jsou pro nás Evropany svým způsobem exotické.

Jsme ještě v Evropě? Kde je to pořádkumilovné Německo? Tohle je budoucnost?

Když stojíte v těch místech, uvědomíte si, že tohle Němci nemohou zvládnout. Tohle nemůže Evropa zvládnout.

Již nyní má Německo obrovský problém, že firmy a koncerny nechtějí migranty zaměstnat. Žijí z dávek a sociálních podpor. Bydlí v dříve opuštěných panelácích.

Když se bavíte s Němci, jakoby tušili, že to, co se děje, není dobře. Že to také nemusí dobře dopadnout.

Pokud jste v Německu, a to ve východním, dlouho nebyli, dostanete asi šok. Jak se za jediný rok německé ulice proměnily, je až neuvěřitelné.

Příště reportáž z Lipska a Drážďan.

Uprchlické ghetto v Berlíně
Uprchlické ghetto v Berlíně
Uprchlické ghetto v Berlíně
Uprchlické ghetto v Berlíně
Uprchlické ghetto v Berlíně
Uprchlické ghetto v Berlíně

Uprchlické ghetto v Berlíně
Uprchlické ghetto v Berlíně
Uprchlické ghetto v Berlíně
Uprchlické ghetto v Berlíně
Uprchlické ghetto v Berlíně
Uprchlické ghetto v Berlíně


Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

2.71 hvězdiček / Hodnoceno: 7x


Přidat/zobrazit komentáře

» Další zprávy z regionu Svět

Teror v Barceloně. Třináct mrtvých Teror v Barceloně. Třináct mrtvých
Auto vjelo u Paříže do pizzerie, na místě jsou zranění. Kolik je mrtvých? Auto vjelo u Paříže do pizzerie, na místě jsou zranění. Kolik je mrtvých?
Nehoda českých turistů v Itálii: Řidič zemřel! Nehoda českých turistů v Itálii: Řidič zemřel!

Pobodaná Češka v Hurghadě zemřela Pobodaná Češka v Hurghadě zemřela
Egyptská Hurghada opět dějištěm krveprolití. Zraněná má být i Češka Egyptská Hurghada opět dějištěm krveprolití. Zraněná má být i Češka
Teror v Londýně? Útočník najel autem do lidí u parlamentu Teror v Londýně? Útočník najel autem do lidí u parlamentu

Útok v Berlíně. Kamion vjel do lidí na vánočním trhu, mnoho mrtvých a zraněných Útok v Berlíně. Kamion vjel do lidí na vánočním trhu, mnoho mrtvých a zraněných
Donald Trump byl zvolen 45. prezidentem USA Donald Trump byl zvolen 45. prezidentem USA
OBRAZEM: Volby v Berlíně aneb politická show ve velkém stylu OBRAZEM: Volby v Berlíně aneb politická show ve velkém stylu

Ve střední Itálii udeřilo zemětřesení Ve střední Itálii udeřilo zemětřesení
Internet slaví 25 let Internet slaví 25 let
Odmítnutý žadatel o azyl  odpálil v Ansbachu bombu Odmítnutý žadatel o azyl odpálil v Ansbachu bombu


Komentáře