Financování Collegium Bohemicum má být pod větším dohledem
Ústí n/L. - Česko-německé muzeum Collegium Bohemicum, jehož vedení je dlouhodobě kritizováno kvůli financování připravované expozice, má být pod větším dohledem. Shodli se na tom zakladatelé obecně prospěšné společnosti.
"Zakladatelé Collegium Bohemicum projednávali zlepšení funkčních mechanismu," sdělila pro SeveročeskýDeník.cz mluvčí města Ústí nad Labem Romana Macová.
Mezi zakladatele patří město Ústí nad Labem, Ministerstvo kultury, Univerzita J. E. Purkyně a Společnost pro dějiny Němců v Čechách.
"Zakladatelé se opětovně sešli nad plánem změn, který má za cíl zefektivnit fungování společnosti a nastavit mechanismy k jejímu dlouhodobému trvalému rozvoji," uvedla Romana Macová.
"Zároveň projednali dodatek Zakládací smlouvy, který má posílit roli státu a Statutárního města Ústí nad Labem v dozorčích orgánech společnosti a zajistit tak dohled nad společnou investicí do trvalé expozice a provozu společnosti," dodala mluvčí města.
Chybí financování projektu
Expozice Collegium Bohemicum má být velkolepá, jenže stále čeká na slíbených zhruba 50 milionů ze státního rozpočtu. Tyto peníze ústně deklarovala obecně prospěšné společnosti vláda Petra Nečase. Díky politické krizi se vše ale zastavilo.
"Úředníci to do pádu jeho vlády nestihli zorganizovat a ministr kultury Jiří Balvín bez parlamentní podpory se odmítl formálními náležitostmi zabývat," konstatovala před rokem pro Českou pozici ředitelka Collegium Bohemicum Blanka Mouralová.
K tomu chybí komplexnější plán jak instituci dlouhodobě financovat. Město Ústí nad Labem poskytuje ročně dotaci. Ta se obvykle pohybovala kolem 400 tisíc korun, což je jen zlomek toho, co taková instituce s ambicemi muzeí jako jsou v Berlíně potřebuje. Instituce hospodaří s ročním rozpočtem zhruba 8 až 12 milionů korun.
ČTĚTE: Kauza Collegium Bohemicum: V ohrožení je muzeum i riziko vrácení evropské dotace