Evropský úřad proti podvodům začal vyšetřovat Čapí hnízdo patřící pod Agrofert

Andrej Babiš. Foto: archiv Investigate.cz
Andrej Babiš. Foto: archiv Investigate.cz

ČR - Evropský úřad proti podvodům (OLAF) zahájil oficiální vyšetřování okolností, za nichž Agrofert vicepremiéra Andreje Babiše získal 50 dotačních milionů na výstavbu benešovské luxusní farmy Čapí hnízdo. Babišova firma čelí podezření, že evropské peníze získala neoprávněně, informoval web Neovlivní.cz.

Reklama

Pokud by Brusel podezření potvrdil, nejpřísnějším trestem je, že bude muset stát dotace vracet.

Okolnosti přidělení dotace z programu určeného pro malé a střední podniky společnosti Farma Čapí hnízdo, která původně figurovala v koncernu Agrofert a po vypršení dotačních podmínek se do jeho lůna zase vrátila, již vyšetřuje i česká policie.

Ačkoli majitel Agrofertu a ministr financí Andrej Babiš (ANO) v dokumentu České televize Matrix AB říká, že farma je nejlepší projekt, jaký kdy vymyslel, nikdy jindy se k němu nepřihlásil. Projekt byl podle něj realizován zcela v souladu se zákonem a podle dotačních pravidel.

„Myslím, že je to nejlepší projekt, co jsem kdy vymyslel. Napadlo mě to, když jsem s dětmi čekal ve frontě v pražské zoo na krmení koz. Byla tam obrovská fronta a já nesnáším čekání. Tak jsem si řekl, že udělám podobný projekt… Nevede sem dálnice, takže se teď kolegy z vlády snažím přesvědčit především o investici do infrastruktury,“ řekl Andrej Babiš v dokumentu Matrix AB.

Jakékoli pochybení odmítá i Agrofert. „Obecně můžeme uvést, že si nejsme vědomi žádného pochybení. Vše proběhlo v souladu se zákony. Dotace pro farmu Čapí hnízdo byla opětovně prověřována úřady bez jakéhokoli nálezu,“ uvedl mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka.

Čapí hnízdo je rozlehlá farma na Benešovsku v blízkosti hlavního tahu z Prahy na České Budějovice. Funguje jako rekreační resort.

Reklama

Hodnocení

4.25 hvězdiček / Hodnoceno: 4x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře