Evropský úřad proti podvodům řeší dotace pro Agrofert. V hlavní roli šéf Lovochemie

Andrej Babiš, ilustrační foto. Foto: archiv SeveročeskýDeník.czAndrej Babiš, ilustrační foto. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz

ČR - Podezření, že firma Agrofert ministra financí Andreje Babiše (ANO) změnila skrytým lobbingem ve státní správě pravidla čerpání dotací ve svůj prospěch začal řešit Evropský úřad proti podvodům (OLAF). Anonymní oznámení na možný podvod dostalo několik evropských institucí na konci roku 2015. Zapojení OLAF do případu potvrdila Evropská komise, jako první zveřejnil server Neovlivní.cz.

Reklama

Podle oznámení se manažerovi Agrofertu povedlo ve státní správě protlačit změnu, která firmě zajistí více peněz z evropských fondů.

Klíčovým důkazem je údajně dopis, který v květnu 2015 zaslal místopředseda představenstva Agrofertu Petr Cingr, který je i generálním ředitelem lovosické chemičky Lovochemie a Preol.  Dopis byl adresován náměstkovi ministra průmyslu Tomáši Novotnému, který je zodpovědný za čerpání eurodotací v programu OPPIK ve výši 120 miliard korun.

Petr Cingr se nepodepsal jako manažer Agrofertu, ale jako prezident Svazu chemického průmyslu. V korespondenci prý prosazoval zvýšení hranice čerpání dotací pro velké firmy na 40 procent alokace v první výzvě místo Bruselem požadovaných dvaceti procent. Tomáš Novotný pak změnu prosadil.

Podle Neovlivní.cz pokud by Evropský úřad proti podvodům OLAF dospěl k závěru, že jednání manažera Agrofertu bylo přes čáru a navýšení stropu na slíbené dotace bylo neoprávněné, může to mít na holding vicepremiéra Babiše kromě reputačních potíží i praktický dopad: Evropská komise může požadovat vrácení vyplacení peněz.

Holding Agrofert je dlouhodobě nejúspěšnější tuzemskou firmou na čerpání dotací  z EU, podle týdeníku Dotyk získal v končícím programovém období 4,9 miliardy korun.

Andrej Babiš coby jeho majitel Agrofertu však tvrdí, že se ho případ netýká. "Já o tom nic nevím a nemám s tím nic společného,” řekl ministr financí a předseda hnutí ANO pro Neovlivní.cz.

Stanovisko Agrofertu

"Petr Cingr zastupoval Svaz chemického průmyslu ČR v květnu 2015 na hromadné schůzce s náměstkem Tomášem Novotným na Ministerstvu průmyslu a obchodu, kde bylo přítomno dalších cca 15 až 20 lidí. Schůze se zúčastnil jako prezident Svazu chemického průmyslu ČR, který sdružuje 86 subjektů, převážně velkých firem. Schůzky se mimo jiné zúčastnili zástupci TAČR, SP, ČEZ, MF  a další. Následně odešel jménem Svazu chemického průmyslu ČR, kde Petr Cingr běžně podepisuje oficiální korespondenci, dopis s návrhy na úpravy OP PIK. To je vše, kde se Petr Cingr v této věci zúčastňoval a kde se angažoval. Vždy vystupoval a mluvil jménem Svazu chemického průmyslu ČR, nikoli jménem Agrofertu. Odešel jeden standardní a transparentní dopis, který nežádal o možnost získávání větších dotací pro kohokoliv. Nic víc, nic míň. Odmítáme jakékoli spojování této záležitosti s naší firmou. Není nám nic známo o tom, že by kdokoli v této souvislosti prověřoval dotace Agrofertu," napsal v prohlášení Agrofert.

ČTĚTE:  Andrej Babiš v potížích. Pražská kriminálka prověřuje možný dotační podvod

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

» Další zprávy z regionu Česko

Poslední prázdninový týden: Nejdřív tropy, pak déšť Poslední prázdninový týden: Nejdřív tropy, pak déšť
Prezidenta si čeští voliči zvolí v půli ledna 2018 Prezidenta si čeští voliči zvolí v půli ledna 2018
Vydatné bouřky v severních Čechách utnou vysoké teploty Vydatné bouřky v severních Čechách utnou vysoké teploty

Každodenní kolony u Prahy na D8. Řidiči se musí obrnět trpělivostí Každodenní kolony u Prahy na D8. Řidiči se musí obrnět trpělivostí
Na hodinu 180, skoro 28 tisíc měsíčně. I tak třetina německé mzdy Na hodinu 180, skoro 28 tisíc měsíčně. I tak třetina německé mzdy
Zelené autobusy útočí na žluté. Vydělají na tom i Severočeši? Zelené autobusy útočí na žluté. Vydělají na tom i Severočeši?

Policie žádá Sněmovnu o vydání Babiše a Faltýnka. Kvůli Čapímu hnízdu Policie žádá Sněmovnu o vydání Babiše a Faltýnka. Kvůli Čapímu hnízdu
Víte, čím tankujete? EU změní označení benzínu a nafty Víte, čím tankujete? EU změní označení benzínu a nafty
Jak nepřecenit schopnost splácet půjčku? Jak nepřecenit schopnost splácet půjčku?

Brusel si posvítí i na chleba či hranolky. Nařídí teplotní normu Brusel si posvítí i na chleba či hranolky. Nařídí teplotní normu
V okolí Prahy se pohybuje puma. Utekla ze zooparku V okolí Prahy se pohybuje puma. Utekla ze zooparku
V severních Čechách se policie zaměřila na kamiony a autobusy. Hledala i migranty V severních Čechách se policie zaměřila na kamiony a autobusy. Hledala i migranty


Komentáře