Dohra s ostravskými kaly. Žili lidé na severu Čech 5 let v omylu?

Sokolovská uhlená. Foto: archiv MojeSokolovsko.cz
Sokolovská uhlená. Foto: archiv MojeSokolovsko.cz

SEVERNÍ ČECHY - Šokující odhalení možná čeká na obyvatele severních Čech. Pět let probíhalo spalování tzv. ostravských kalů v čížkovické cementárně Lafarge na Lovosicku. Zbylé kaly mají být páleny nově na Sokolovsku.

Reklama

Firma Lafarge cement v Čížkovicích na Litoměřicku v roce 2011 deklarovala, že spalování tzv. toxických ostravských kalů je bezpečné.

Poslední várka ze zhruba 100 tisíc tun kalů byla spálena ke konci roku 2017.

Cementárna dodržela slib, který její vedení dalo v roce 2012 po masivních prostestech a dalšího spalování kontroverzních kalů se zúčastňovat nebude. Vyplývá to z faktu, že ke spalování se nově přihlásila Sokolovská uhelná z Vřesové na Sokolovsku v Karlovarském kraji.

Ve Vřesové na Sokolovsku v roce 2018 začne likvidace kalů z tzv. ostravských ropných lagun. Toxický odpad bude ve svém areálu likvidovat společnost Sokolovská uhelná, která to již oficiálně potvrdila.

DOPORUČUJEME: Záměr pálit ostravské toxické kaly na Sokolovsku šokuje obyvatele

Pikatní je, že firma tvrdí, že její spalování je nejekologičtější v České republice. To přitom tvrdila i Lafarge cement.

Kde je tedy pravda?

Zpracování kalů z lagun Ostramo bude zajišťovat zpracovatelská část Sokolovské uhelné ve Vřesové.

“Jde o jediné zařízení svého druhu v České republice,”
uvedl Jiří Pöpperl, předseda představenstva Sokolovské uhelné.

Podle představitele firmy tlaková plynárna proces spalování umí ekologicky nahradit. "Dokáže totiž přeměnit ropné kaly na energetický plyn, který se následně využívá pro pohon turbín nedaleké paroplynové elektrárny."

“Samotné zplyňování probíhá za vysokých teplot a tlaků v generátorech, ze kterých jsou dva výstupy,”
vysvětlil proces Pöpperl. “Tím prvním je surový energetický plyn, tím druhým škvára. Zatímco škvára se dále zpracovává na stavební materiál, samotný plyn míří k dalšímu čištění na technologii Rectisol.”

Ostravské kaly se v letech 2012 - 2017 spalovaly v cementerně firmy Lafarge v Čížkovicích na Litoměřicku. Z Ostravy přeprava více jak 100 tisíc tun probíhala na skládku Celio na Mostecku.

Proti spalování ostravských kalů v severočeském regionu protestovala nejen veřejnost, ale také politici. Po protestech v roce 2012 firma oznámila, že žádné další ostravské kaly již spalovat v cementárně nebude.

Reklama

Hodnocení

3.67 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře