David Rath a Senát? Kandidovat možná bude na Litoměřicku. Téma? Věznice i expanze Penty ve zdravotnictví

David Rath v roce 2015. Reprofoto: Česká televize
David Rath v roce 2015. Reprofoto: Česká televize

LITOMĚŘICKO - To nikdo nečekal! David Rath chce bojovat o senátorský post a líbí se mu obvod Litoměřicko a Slánsko. Téma? Vezeňství a expanze investiční skupiny Penta ve zdravotnictví. Chce tomu čelit.

Reklama

Už jen pár dní zbývá do uzávěrky kandidátek na senátory. Volby se konají v říjnu 2018.

Do boje o senátorské křeslo chce zasáhnout i bývalý ministr zdravotnictví, od roku 2012 spíše známý jako obžalovaný v korupční kauze. Na konci června 2018 jej Krajský soud v Praze poslal za korupci nepravomocně na osm a půl roku do vězení.

SOUVISEJÍCÍ: Petice za Litoměřice. Zastavme proces pronájmu nemocnice, míní za petiční výbor Dominik Hanko

Podle serveru Lidovky.cz si o posledním červencovém víkendu David Rath si rozmyslí, zda do toho půjde.

Pokud ano, jako soupeře bude mít litoměřického starostu Ladislava Chlupáče (ODS), bývalého poslance Josefa Šenfelda (KSČM), Libora Uhlíka (Senátor 21) či lékaře Ondřeje Štěrbu (ANO).

SOUVISEJÍCÍ: Pacht pro nemocnici v Litoměřicích. Lidé z radnice, kteří hledají nájemce, nejsou věrohodní, tvrdí Hassan Mezian

A téma?

"V Litoměřicích jsem ve vazbě strávil dost času, takže město znám nejen jako občan, ale v podstatě i z druhé strany, což je dle mého zajímavá zkušenost. Když to úplně zjednoduším, umístění věznice uprostřed města je naprosto nevhodné, čili jedno z možných témat, podotýkám okrajových, je i to, že Litoměřice by si toto měly vyřešit,“ řekl Lidovým novinám David Rath.

SOUVISEJÍCÍ: Hassan Mezian a Tomáš Krajník debatovali o zdravotnictví v Litoměřicích

Ovšem dominantním tématem má být chystaná "skoro privatizace", neboli "pacht" nemocnice v Litoměřicích. Tu "prosazuje" kandidát na senátora a litoměřický starosta Ladislav Chlupáč z ODS.

"Velké skupiny jako Penta chtějí privatizovat potichu celou řadu nemocnic a nikdo se v­ politice tomuto nevěnuje, nikdo tomu nečelí a nepřichází s alternativním návrhem, jak tomu bránit a co místo toho nabídnout. A to je parketa, ve které jsem vždy byl poměrně silný,“ uvedl pro Lidovky.cz David Rath.

SOUVISEJÍCÍ: Litoměřice stále chtějí pronajmout nemocnici. Jeden uchazeč byl vyřazen

Plánovanou změnu provozovatele zdravotní péče v nemocnici v Litoměřicích kritizuje i končící senátor Hassan Mezian (ČSSD), který nemá v úmyslu, že obhajovat mandát již nebude.

Naopak by chtěl podle svých slov bránit veřejnou kontrolu zdravotní péče v litoměřické nemocnici z pozice zastupitele města Litoměřice.

Hassan Mezian se má objevit na kandidátce domovské ČSSD v Litoměřicích.

Podle Hassana Meziana Senát není o komunální politice, nýbrž o schvalování zákonů. "Chtěl bych se zapojit  do veřejného dění  ve městě a spolupodílet se na vytvoření jistoty u spoluobčanů Litoměřic. Lidé chtějí dostupné a kvalitní zdravotnictví, sociální služby, mateřské a základní školy, sportovní vyžití."

"Proto podpořím moderní Litoměřice. Město, které má vizi pro budoucnost. Město, které je zároveň centrem našeho regionu. Znamená to kvalitní dopravní infrastrukturu, přátelské podnikatelské prostředí, vyhledávané turistické místo. A také smart city. Chytrá města mají budoucnost. Díky své celoživotní praxi lékaře, ale také politika nejen z radnice, kraje, ale i Senátu chci podpořit moderní Litoměřice," konstatoval v dubnu 2018 pro MojeLitoměřicko.cz Hassan Mezian.

Reklama

Hodnocení

1 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře