Czexit: Odchod z EU by Česko uvrhlo na úroveň Běloruska, varují odborníci

Evropská unie a Czexit. Foto: archiv Pixabay.com
Evropská unie a Czexit. Foto: archiv Pixabay.com

ČESKO - Debaty o možném uspořádání referenda o vystoupení Česka z Evropské unie, tzv. Czexit, děsí ekonomy a další odborníky. V debatách o možnosti zavedení obecného referenda o otázce ve všelidovém hlasování odmítají hlasovat všechny parlamentní strany kromě SPD Tomio Okamury.

Reklama

Právě Okamura je nejhlasitějším zastáncem možnosti upořádat referendum o vystoupení České republiky z Evropské unie.

To naopak odmítá i Andrej Babiš a jeho ANO. O jiné formě obecného referenda kvůli jiným otázkám se hnutí nebrání diskutovat. Kromě EU by nebylo možné uspořádat referendum i o vystoupení z NATO.

Co by ale pro Českou republiku a její ekonomiku případný Czexit znamenal?

Podle ekonomů, Hospodářské komory i Svazu průmyslu a dopravy by takový krok pro Česko znamenal ekonomickou sebevraždu.

Odchod z EU by znamenal ztrátu stovek tisíc pracovních míst a česká ekonomika by se podle některých dostala na úroveň Běloruska.

Česko by se najednou stalo izolovanou zemí a zahraniční investoři by své podniky začali přesouvat do okolních států jako je Polsko, Slovensko, ale i Rumunsko.

Podle Radka Špicara ze Svazu průmyslu a dopravy už jen úvahy a veřejná diskuse je pro českou ekonomiku zničující.

Například ve středu musel Radek Špicar vysvětlovat japonským investorům aktuální politickou situaci a její dopady na ekonomiku, upozornil na twitteru. Japonce zneklidnily informace z médií, kde se mluví v souvislosti s novou českou vládou i o setrvání ČR v EU.

Česká ekonomika je na zemích EU závislá, 80 procent exportu míří do zemí Evropské unie, převážně do Německa.

Podle Hospodářské komory by potenciální Czexit zhoršil přístup českým exportérům na trhy a zkomplikoval mezinárodní obchodní i politické vazby, na kterých je malá, otevřená ekonomika jako ČR zcela závislá.

"Dopady na českou ekonomiku – a tím i na české občany – by byly jednoznačně negativní. Zejména v posledních letech, kdy jsme si zvykli na solidní růst platů a minimální nezaměstnanost, by nás opět čekala tvrdá realita propouštění a krachů firem. A to nejen na několik krizových let, ale možná i celé desetiletí," uvedl v rozhovoru pro Novinky.cz prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý.

"Kdyby se Czexit měl opravdu uskutečnit, vyvolalo by to masivní přeskupení kapacit zpracovatelského průmyslu mimo území Česka, znamenající ztrátu stovek tisíc pracovních míst. Česko by se ocitlo v pozici Běloruska,” uvedl podle ČTK hlavní ekonom UniCredit Pavel Sobíšek.

Reklama

Hodnocení

2.5 hvězdiček / Hodnoceno: 6x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře