Czexit: Odchod z EU by Česko uvrhlo na úroveň Běloruska, varují odborníci

Evropská unie a Czexit. Foto: archiv Pixabay.comEvropská unie a Czexit. Foto: archiv Pixabay.com

ČESKO - Debaty o možném uspořádání referenda o vystoupení Česka z Evropské unie, tzv. Czexit, děsí ekonomy a další odborníky. V debatách o možnosti zavedení obecného referenda o otázce ve všelidovém hlasování odmítají hlasovat všechny parlamentní strany kromě SPD Tomio Okamury.

Reklama

Právě Okamura je nejhlasitějším zastáncem možnosti upořádat referendum o vystoupení České republiky z Evropské unie.

To naopak odmítá i Andrej Babiš a jeho ANO. O jiné formě obecného referenda kvůli jiným otázkám se hnutí nebrání diskutovat. Kromě EU by nebylo možné uspořádat referendum i o vystoupení z NATO.

Co by ale pro Českou republiku a její ekonomiku případný Czexit znamenal?

Podle ekonomů, Hospodářské komory i Svazu průmyslu a dopravy by takový krok pro Česko znamenal ekonomickou sebevraždu.

Odchod z EU by znamenal ztrátu stovek tisíc pracovních míst a česká ekonomika by se podle některých dostala na úroveň Běloruska.

Česko by se najednou stalo izolovanou zemí a zahraniční investoři by své podniky začali přesouvat do okolních států jako je Polsko, Slovensko, ale i Rumunsko.

Podle Radka Špicara ze Svazu průmyslu a dopravy už jen úvahy a veřejná diskuse je pro českou ekonomiku zničující.

Například ve středu musel Radek Špicar vysvětlovat japonským investorům aktuální politickou situaci a její dopady na ekonomiku, upozornil na twitteru. Japonce zneklidnily informace z médií, kde se mluví v souvislosti s novou českou vládou i o setrvání ČR v EU.

Česká ekonomika je na zemích EU závislá, 80 procent exportu míří do zemí Evropské unie, převážně do Německa.

Podle Hospodářské komory by potenciální Czexit zhoršil přístup českým exportérům na trhy a zkomplikoval mezinárodní obchodní i politické vazby, na kterých je malá, otevřená ekonomika jako ČR zcela závislá.

"Dopady na českou ekonomiku – a tím i na české občany – by byly jednoznačně negativní. Zejména v posledních letech, kdy jsme si zvykli na solidní růst platů a minimální nezaměstnanost, by nás opět čekala tvrdá realita propouštění a krachů firem. A to nejen na několik krizových let, ale možná i celé desetiletí," uvedl v rozhovoru pro Novinky.cz prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý.

"Kdyby se Czexit měl opravdu uskutečnit, vyvolalo by to masivní přeskupení kapacit zpracovatelského průmyslu mimo území Česka, znamenající ztrátu stovek tisíc pracovních míst. Česko by se ocitlo v pozici Běloruska,” uvedl podle ČTK hlavní ekonom UniCredit Pavel Sobíšek.

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

2.5 hvězdiček / Hodnoceno: 6x


Přidat/zobrazit komentáře

Aktuálně

V Ústí vyroste menší hala pro bruslení. Vedle zimního stadionu V Ústí vyroste menší hala pro bruslení. Vedle zimního stadionu
Mimosoudní vymáhání pohledávek šetří peníze i čas Mimosoudní vymáhání pohledávek šetří peníze i čas
Rekonstrukce další části kanalizace v centru Roudnice je odloženo Rekonstrukce další části kanalizace v centru Roudnice je odloženo

Vznikne Na Kocandě parkovací dům? A co třeba u Labe? Vznikne Na Kocandě parkovací dům? A co třeba u Labe?
Vznikne v ústeckém Vaňově pobřežní promenáda místo přístavu? Vznikne v ústeckém Vaňově pobřežní promenáda místo přístavu?
Ekonomika nejen na severu Čech postavená na hlavu. Dluhy, exekuce a bez montoven by bylo ještě hůř Ekonomika nejen na severu Čech postavená na hlavu. Dluhy, exekuce a bez montoven by bylo ještě hůř

Obyvatelé Děčína ohroženi uvolněným skalním masivem se vrací domů Obyvatelé Děčína ohroženi uvolněným skalním masivem se vrací domů
V mostecké nemocnici o víkendu došlo k úmrtí novorozence. Co se stalo? V mostecké nemocnici o víkendu došlo k úmrtí novorozence. Co se stalo?
Lovci skolili lídra z Plzně a posunuli se na druhé místo! Lovci skolili lídra z Plzně a posunuli se na druhé místo!

Jaroslav Roubík chce ještě rok hrát hokej, pak se uvidí. Chu stále mám, říká Jaroslav Roubík chce ještě rok hrát hokej, pak se uvidí. Chu stále mám, říká
Požár domku na Děčínsku, jeden mrtvý Požár domku na Děčínsku, jeden mrtvý
Konec doplatků na bydlení obchodníkům s chudobou nevoní. Stahují se z Varnsdorfu Konec doplatků na bydlení obchodníkům s chudobou nevoní. Stahují se z Varnsdorfu


Komentáře