Chceme obnovit provoz na turistických tratích, říká ústecký radní Komínek

Vlaková souprava. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz
Vlaková souprava. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz

Ústecký kraj - Je tomu rok, co byla obnovena trať mezi Sebnitz a Dolní Poustevnou a vzniklo druhé propojení Šluknovského výběžku s Děčínem. Avšak již dva roky je mimo provoz trať z Lovosic do Teplic přes Oparenské údolí. "Jednáme o její obnově," tvrdí v rozhovoru Jaroslav Komínek, krajský radní pro dopravu.

Reklama

Dopravu Ústeckého kraje od letošního roku zajišťují zcela nové autobusy.  Jaký je přístup kraje k železniční dopravě?

Ústecký kraj dlouhodobě podporuje železniční dopravu. Od loňského máme zpracovanou koncepci rekreačních železničních tratí, které chceme obnovit a od příštího roku na několika z nich vysoutěžit dopravu na cca 5 let. Našim cílem je na tyto tratě znovu přivézt pravidelné turistické linky, které budou sloužit nejen obyvatelům našeho kraje.  Máme jeden z nejmladších vozových parků a objednáváme nejvíce kilometrů na železničních tratích v přepočtu na počet obyvatel a velikost kraje.

Zhruba před rokem byla obnovena trať Sebnitz – Dolní Poustevna. Jak hodnotíte její provoz?

Tato trať je pro Ústecký kraj velmi významná. A to nejen pro příhraniční dopravu ale i pro cestování po Děčínsku. Cestujícím ze Šluknovska se zkrátilo spojení do Děčína o hodinu a to já považuji za velký úspěch. Tato trať ožila po více než 64 letech. Není běžné, aby kraje tolik stály o výstavbu nové železniční cesty, často se je snaží spíše upozadit, i v tomto směru byla tato akce unikátní.

Všeobecně známou a sledovanou se stala nyní trať 097, kterou zničil rozsáhlý sesuv zeminy nad rozestavěnou D8 při povodních 2013. Jak si kraj představuje její další osud?

Ústecký kraj stále požaduje obnovu této tratě. Máme na trati platnou objednávku a chceme ji samozřejmě využívat i do budoucna. Vedeme intenzivní jednání se Správou železniční dopravní cesty s cílem najít nějakou možnost, jak dosáhnout obnovy této trati, která plní funkci dopravní obslužnosti kraje a zajišťuje spojení mezi městy a obcemi na trase. Trať nelze porovnávat s dálnicí, neboť velká část obcí podél dálnice neleží. Trať je využívána v hojné míře také turisty směřujícími například do Opárenského údolí nebo na Milešovku. Vlaky na trati 097 vcelku vhodně navazují v Lovosicích, Teplicích a Úpořinách na další vlaky, což jejich vytíženost ještě zvyšuje. Železniční dopravu se snažíme řešit koncepčně na území celého kraje.

Jak jednání se SŽDC pokračují?

Na posledním jednání se zástupci SŽDC zaznělo, že na akci Obnova tratě 097 teprve zpracují projekt, aby vyčíslili její náklady. Pokud by kraj měl ustoupit od požadavku na obnovu poškozené tratě např. z důvodu její velké finanční náročnosti, požadoval by po SŽDC kompenzace na funkčních částech této tratě nebo na jiných úsecích železniční sítě v kraji. SŽDC nám však zatím nenabídlo jiné možné kompenzace, které by odpovídaly rozsahem obnově trati a které by nás přiměly ustoupit od této akce.

ČTĚTE:  Koženkové vozy Českých drah do Děčína či přes Chomutov do Chebu mají skončit

Začal sběr podpisů pod petici za obnovení trati Teplice – Lovosice

Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře