Chaos ve vyplácení sociálních dávek? Úřady práce jsou pod náporem

Úřad práce, ilustrační foto. Foto: archiv SeveročeskýDeník.czÚřad práce, ilustrační foto. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz

Ústecký kraj, Liberecký kraj - Do loňska využívaný systém od firmy Fujitsu Technology Solutions nefunguje. Společnost ve čtvrtek svůj systém na příkaz antimonopolního úřadu vypnula.

Reklama

Do provozu byl opět zapojen staronový OKsystem, jenže v něm chybí údaje z předchozího období.

Systém firmy Fujitsu obstarával jen část agendy, zbytek měla na starosti původní firma OKsystem, která od roku 1993 do roku 2011 provozovala čtyři systémy – OK dávky, OK práce, OK nouze a OK služby.

„Verdiktem ÚOHS, podle kterého došlo při výběru smluvního partnera k porušení zákona o zadávání veřejných zakázek, začíná pro zaměstnance Úřadu práce ČR další mimořádně náročné období. Už nyní je totiž jasné, že budou muset ověřovat data statisíců klientů,“ uvedla mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková.

Podruhé tak naši lidé platí za stejnou chybu tehdejšího vedení ministerstva práce a sociálních věcí (ministrem byl Jaromír Drábek z TOP 09 – pozn. red.), které se rozhodlo v roce 2012 nahradit léta fungující a v praxi ověřené programy s mnohem větším záběrem hybridním modelem podpory výplaty sociálních dávek. Bez jakékoli přípravy a zkušebního provozu,“ dodala ředitelka Úřadu práce ČR Marie Bílková.

Třeba v Litoměřicích je podle ředitele Ivana Vilíma obdobná situace jako všude jinde po republice. „Zatím vše probíhá standardně. Příští týden, možná v pátek, bude úřad práce uzavřen pro veřejnost. Rozhoduje se o tom lokálně. Přechod na OKsystem je komplikovaný, možná problémy budou kolem 10. a 20. ledna, kdy jsou lidé zvyklí na peníze. Nějaké zpoždění možná bude, nyní je ale předčasné o tom spekulovat,“ konstatoval.

-im-

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Aktuálně

Bílina chce řešit byznys s chudobou a hodlá koupit 500 bytů Bílina chce řešit byznys s chudobou a hodlá koupit 500 bytů
Děčínsko: Vražda dívky a pokus o zabití mladistvé Děčínsko: Vražda dívky a pokus o zabití mladistvé
Angela Merkelová vyhrála německé volby. Ve východním Německu úspěch AfD Angela Merkelová vyhrála německé volby. Ve východním Německu úspěch AfD

OBRAZEM: Piráti nestačili na hráče Vítkovic OBRAZEM: Piráti nestačili na hráče Vítkovic
Dopravní peklo v Předlicích má skončit až v roce 2018. Cyklisté mají své pruhy Dopravní peklo v Předlicích má skončit až v roce 2018. Cyklisté mají své pruhy
V Bílém Potoce má vyrůst nová rozhledna V Bílém Potoce má vyrůst nová rozhledna


Komentáře