Bude nás mít kdo léčit? Severočeské nemocnice přiznávají: Lékaři stárnou a mladí chybí

Lékař, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.com
Lékař, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.com

SEVERNÍ ČECHY /SONDA/ - Nemocnice na severu Čech dlouhodobě bojují s nedostatkem lékařů a demografický vývoj naznačuje, že může být ještě hůř. Lékaři stárnou a na jejich místa ne moc nehrnou mladí. Navíc čeští absolventi lékařských fakult spíše zkouší štěstí na západ od našich hranic.

Reklama

SeveročeskýDeník.cz oslovil krajské, městské i soukromé nemocnice na severu Čech. Vedení těchto špitálů přiznává, že situace není dobrá a výhled do budoucnosti rovněž není příliš optimistický.

Položená otázka zněla: Jak pohlížíte na informace, že dle demografického průzkumu bude za dva roky 24% lékařů v nemocnicích nad 65 let? Demografická křivka ostatního zdravotnického personálu také není o moc lepší. Připravujete se nějak na tuto situaci?

Mělník

"Nepříznivý demografický vývoj ve zdravotnictví je dlouhodobý systémový problém. V našich zdravotnických zařízeních nabízíme zaměstnancům zaměstnanecké benefity, umožňujeme jim další vzdělávání a odborný rozvoj a zajišťujeme zázemí silné mezinárodní skupiny," uvedla Alena Motejlová za mělnickou nemocnici.

Krajská zdravotní

Krajská zdravotní sdružuje pět krajských nemocnic v Ústí nad Labem, Děčíně, Teplicích, Mostě a Chomutově.

"Co se týká demografických ukazatelů, vypovídajících o stárnutí zdravotnického personálu, ty se samozřejmě dotýkají i našich nemocnic. Danou problematiku jsme ale začali řešit ve velkém předstihu a nyní již sklízíme výsledky úspěšného stipendijního programu vlastního nadačního fondu, kterým si na pozice budoucích zaměstnanců zavazujeme jak studenty medicíny - budoucí lékaře, tak i zdravotní sestry, ale i farmaceuty, radiologické asistenty a další sledované odbornosti dle aktuálních potřeb," řekl předseda představenstva Krajské zdravotní Jiří Novák.

"Stipendijní podporou jsme získali 220 studentů - stipendistů, z nichž 110 již v Krajské zdravotní pracuje, ostatní přibudou po ukončení studia," dodal.

Rumburk

"Co se týká lékařů a ostatního zdravotnického personálu v důchodovém věku, nebo těch kteří tam směřují, tak ty již dnes využíváme v hojné míře a stejně tak je na tom většina zdravotnických zařízení a to především z okrajových částí republiky," konstatoval ředitel Lužické nemocnice Petr Dubravec.

"K úbytku tohoto personálu dochází již několik let, v posledním roce se o tom aspoň začalo veřejně mluvit, ale o řešeních a opatřeních se v podstatě jen diskutuje, zatímco řešit se to mělo začít již dávno. Připravit se na tuto situaci asi nijak nejde," domnívá se ředitel rumburské nemocnice.

"Předpokládaný vývoj bez výrazného a dnes již hodně urychleného řešení a doplnění stavu, hrozí kolapsem především malých zdravotnických zařízení, která se už dnes s tímto problémem potýkají a současně čelí velkému tlaku na zvyšování mezd na které si nejsou schopni za stávajících podmínek úhradové vyhlášky vydělat," dodal Petr Dubravec.

Kadaň

"Tento problém v nemocnici zatím nemáme. Nemocnice trvale přijímá absolventy lékařských fakult a spolupracuje s odbornými zdravotnickými školami. Výsledkem tohoto snažení je pravidelný nástup mladých zdravotníků," konstatoval ředitel kadaňské nemocnice Petr Hossner.

Roudnice nad Labem

"Bohužel toto je pravda a všechny nemocnice bojují již nyní s nedostatkem personálu. Snažíme se vytvářet zajímavé pracovní prostředí a to nejenom finančními pobídkami. Je nesmírně důležité, aby zaměstnanci cítili podporu od vedení a aby bylo jasné, proč a co je nutné dělat. Tento postup nám pomohl udržet velmi silné týmy. Otázka je jak, dlouho je toto udržitelné, bez koncepční změny systému zdravotnictví a vzdělávání mladých lékařů," řekl Tomáš Krajník, výkonný ředitel Podřipské nemocnice s poliklinikou v Roudnici nad Labem.

Krajská nemocnice Liberec

"Nepříznivý demografický vývoj ve zdravotnictví vnímáme jako velmi rizikový. Naše nemocnice ale zaměstnávají velký počet lékařů středního věku a každý rok přijímají několik absolventů, který vychováváme i pro jiné nemocnice, protože máme kompletní spektrum akreditovaných oborů. V tom máme výhodu oproti malým nemocnicím," konstatoval ředitel liberecké nemocnice Luděk Nečesaný.

Litoměřice

"Již v současné době je v celé České republice situace u lékařských profesí a specifických skupin nelékařských zdravotnických pracovníků kritická. Městská nemocnice v Litoměřicích, byť se s touto situací úspěšně potýká, je pod stejným tlakem jako ostatní zdravotnická zařízení obdobného typu a proto již dlouhodobě pracuje na stabilizaci zdravotnického personálu," uvedl Radek Lončák, ředitel litoměřické nemocnice.

"Realizuje aktivní personální politiku, vytváří (ve spolupráci s městem a krajem) motivační náborové projekty, zavedla stipendijní program pro studenty 5. a 6. ročníků lékařských fakult, apod. Jsme ve všech oborech akreditování pro specializační vzdělávání. Nedílnou součástí zvyšování naší konkurenceschopnosti jsou bonusové programy vyplývající z Kolektivní smlouvy nemocnice uzavřené s OO a zkvalitňování pracovního prostředí a přístrojového vybavení nemocnice," dodal ředitel litoměřické nemocnice.

SOUVISEJÍCÍ:  Severočeské nemocnice zvýšení platů může dostat do nepříjemné ekonomické situace

Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře