Bude mít Ústecký kraj vlastního autobusového dopravce?

Autobus. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz
Autobus. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz

ÚSTECKÝ KRAJ - Nekonečné tahanice Ústeckého kraje s autobusovými dopravci a hrozbou stávky řidičů by mohly mít zajímavé rozuzlení. Vzniknout by mohl krajský dopravce řízený přímo krajem. Na podobném principu jako vlastní města dopravní podniky v rámci MHD.

Reklama

Není to jen případ Ústeckého kraje. Prakticky to řeší všechny kraje. Spor řidičů autobusů o výši mezd. Ti chtějí více peněz po svých zaměstnavatelích, kterými jsou jednotlivé soukromé autobusové společnosti. Ty mají uzavřeny smlouvy s krajem na poskytování dopravní obslužnosti.

Jednotliví dopravci zajišťují meziměstské linky v několika oblastech a dohromady tvoří na severu Čech Dopravu Ústeckého kraje.

A teď si vysvětleme, v čem je jádro sporu.

Kraj podle uzavřených smluv s dopravci poskytuje finanční plnění. Dopravci navíc získaly dlouhodobé smlouvy. A tito dopravci zaměstnávají řidiče, kterým platí mzdy. Podle odborů ale nízké. A řidiči se bouří a hrozí stávkovou pohotovostí či přímo stávkou. To znamená, že by autobusy na své linky nevyjely.

Řidiči chtějí více peněz. V rukou mají silný argument. Vládní nařízení zvyšuje řidičům hodinové mzdy. Jenže dopravci tvrdí, že na zvýšení nemají peníze. Viníka vidí v krajích, které mají dopravcům více zaplatit.

Naopak kraje argumentují, že peníze "jen tak" poslat dopravcům nemohou. Odkazují se i na to, že vládní nařízení se týká dopravců a nikoliv krajů. Odboráři zase hrozí, že pokud se zvýšení mezd na výplatní pásce řidičů neprojeví, porušují tím dopravci zákon.

Podle Jaroslava Komínka, krajského radního pro dopravu v Ústeckém kraji, dopravci soutěžili podle jediného možného a to zákona o zadávání veřejných zakázek.

Kraj podle jeho zástupců navýšení platů řidičů podporuje. Dopravci od kraje podle Jaroslava Komínka obdrželi návrhy dodatků, které řeší dorovnání platů řidičů na základě vládního nařízení.

Avšak současná situace se Komínkovi nelíbí a chce ji vyřešit jiným způsobem - založením vlastního dopravce třeba pod názvem Doprava Ústeckého kraje. "S přímým dohledem a přímou zodpovědností nad dopravou, nad provozem, nad řidiči..." uvedl.

SOUVISEJÍCÍ: Stávka řidičů na spadnutí. Čeká Ústecký kraj kolaps v autobusové dopravě?

Reklama

Hodnocení

3.4 hvězdiček / Hodnoceno: 5x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře