Bude lithium z Cínovce dodáváno do elektromobilů Tesla? Firma prý zvažuje továrnu v Česku

Tesla. Foto: archiv Pixabay.com
Tesla. Foto: archiv Pixabay.com

CÍNOVEC - Ložiska lithia v oblasti Cínovce v Krušných horách na Teplicku mohou posloužit elektromobilům Tesla. Automobilka amerického miliardáře Elona Muska zvažuje postavit továrnu v Evropě.

Reklama

Dvě zásadní informace, které odděleně nic neříkají. Když se spojí - tvoří revoluční zprávu a přinejmenším spekulaci.

Zpráva číslo jedna: Na Cínovci mají zájem těžit dvě firmy.

Společnost Cínovecká deponie, v níž má většinový podíl fond RSJ Private Equity, který spravuje i část majetku miliardáře Karla Janečka, v říjnu 2016 získala povolení báňského úřadu v Mostě k hornické činnosti. Tím učinila poslední krok nutný k tomu, aby mohla začít s těžbou na odkališti bývalého rudného dolu. Podle vyjádření pro média firma s těžbou zatím nepospíchá, nemá s ní zkušenosti, ale začít by chtěla zhruba za 2-3 roky.

Druhou firmou je Geomet, společnost má na Cínovci průzkumné vrty. Za firmou stojí australská společnost European Metals. Podle jejích odhadů se v podzemí Cínovce nachází ruda, z níž může být přes pět milionů tun uhličitanu lithného, tedy zpracované látky, se kterou se poté obchoduje. Cínovec je podle dosavadních výsledků průzkumu největším ložiskem lithia v Evropě. Firma podle vyjádření pro média by chtěla začít s těžbou po roce 2020.

Proč je o lithium zájem? Používá se jako náplň do baterií mobilních telefonů i elektromobilů.

Zpráva číslo dvě: Tesla Motors chystá výstavbu továrny pro automobil Tesla v Evropě.

První zprávy přinesly sdělení, že Tesla Motors se poohlíží údajně po Španělsku, Francii a Nizozemsku.

Avšak nová zpráva amerického blogu Space Invader je, že mu důvěryhodné zdroje oznámily, že Elon Musk uvažuje o stavbě továrny v Česku, Polsku, Maďarsku či  Rumunsku.

A nyní spojme zprávu číslo jedna s číslem dvě: V Česku by se nakonec mohl vyrábět nový elektromobil, který nese obchodní označení Model 3. Jeho výhodou má být nižší cena, neboť velikostí by se měl rovnat klasickým sedanům střední třídy.

A kde v Česku by hypoteticky mohla vzniknout továrna Tesly?

Kvůli snížení přepravních nákladů kvůli vzdálenosti by byl ideální Ústecký kraj, zejména oblast mezi Ústím nad Labem a Teplicemi či mezi Teplicemi a Mostem.

Jakou aktivitu vyvine například ministerstvo průmyslu a obchodu?

Reklama

Hodnocení

4.67 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře