Bude Frýdlantský výběžek bez vody? Protesty proti rozšíření dolu Turów

Hnědouhlený důl, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.com
Hnědouhlený důl, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.com

HRÁDEK NAD NISOU - Stovky lidí z Česka, Polska i Německa protestovalo v Hrádku nad Nisou na Liberecku. Dlouhodobě ve Frýdlantském výběžku panují obavy o ztrátu vody kvůli rozšiřování hnědouhelného dolu Turów.

Reklama

Na Trojmezí, kde se setkávají hranice tří států, účastníci happeningu v neděli (28.4.2019) symbolicky vytvořili lidský řetěz.

Lidé rovněž podepisovali otevřený dopis polské vládě. Apelují v něm, aby se chovala jako dobrý soused a neničila krajinu a životní prostředí svých sousedů i svojí vlastní.

Polský hnědouhelný důl Turów s elektrárnou skupiny PGE leží nedaleko Hrádku a rozšířením těžby by bylo toto město zřejmě nejvíc zasaženo. Těžba má probíhat do roku 2044.

Kromě hluku, exhalací či prašnosti lidem zejména vadí riziko ztráty podzemních vod.

„Lidé se tady samozřejmě obávají ztráty podzemní vody v důsledku prohloubení dolu, jelikož to by vedlo k poškození života každého, kdo v tomto regionu žije. Proto se snažíme upozornit na tento problém a řešit ho, dokud je čas,“ vysvětlila podle ČTK Šárka Soukupová z místního sdružení Chráníme vodu.

Už dnes potoky a studny v oblasti Frýdlantu, Hrádku a Chrastavy vysychají.

Podle oponentů záměru s přiblížením těžebního prostoru k hranici se pravděpodobně situace ještě zhorší. V blízké době by měla být vyhlášena tzv. mezinárodní EIA, která posuzuje vliv záměrů na životní prostředí.

Připomínky chce podat například i Liberecký kraj.

„Hlavně chceme, aby se majitel dolu a elektrárny, což je polský stát, přestal tvářit, že emise, jak z dolu, tak i elektrárny končí na hranicích a že vliv elektrárny a dolu končí na hranicích,“ uvedl podle ČTK hejtman Libereckého kraje Martin Půta (STAN).

Reklama

Hodnocení

5 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře