Boj o zaměstnance. Německé továrny chtějí urvat Čechy za 42 tisíc

Výstavba haly, ilustrační foto. Foto: archiv Město Cheb
Výstavba haly, ilustrační foto. Foto: archiv Město Cheb

SEVERNÍ ČECHY, SASKO - České montovny nemají lidi, kteří by šli pracovat za 20 tisíc korun. Pár kilometrů za hranicemi německé továrny nabízí nástupní mzdu okolo 42 tisíc za měsíc.

Reklama

Česko-německé pohraničí má jedno společné. Chybí lidé. Zatímco Němci ze Saska - z pohraničního pásma Krušných a Lužických hor odcházejí do německého vnitrozemí za vyššími platy, místní firmy a továrny vidí šanci v Češích.

Do Německa už nelákají jen zdravotní kliniky lékaře a zdravotní sestry, ale i továrny. Operátor výroby je lákán na nástupní mzdu okolo 42 tisíc za měsíc.

Navíc dochází k paradoxní situaci.

Na Liberecku montovny hledají operátory výroby.

Třeba v průmyslové zóně v Hrádku nad Nisou, která je přímo u státní hranice, rozšíří výrobu výrobce hygienických potřeb. V nových halách bude potřebovat 435 lidí.

A hned na druhé straně v Žitavě (Zittau) vzniká nová textilka.

„Mám informace, že v Žitavě vznikají dvě firmy, jedna z nich je textilka a už se začínají pídit po našich zaměstnancích. Vím už o případech, kdy lidé tady dávají výpověď a raději budou dojíždět do blízkého Saska. Je tam prostě více peněz. U nás si člověk vydělá nějakých 25 tisíc korun, Němci ale nabízejí nástupní mzdu i 42 tisíc korun,“ řekl pro iDnes.cz předseda Asociace samostatných odborů v Libereckém kraji Milan Šubrt.

Z Liberce je to jen 30 kilometrů a půl hodiny jízdy autem.

Reklama

Hodnocení

2.85 hvězdiček / Hodnoceno: 401x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře