Boj na ústecké radnici kvůli ubytování pro uprchlíky se přiostřuje

Jana Bohuňková, Martin Hausenblas. Foto: archiv MojeÚstecko.cz
Jana Bohuňková, Martin Hausenblas. Foto: archiv MojeÚstecko.cz

Ústí n/L. - Odvolaní členové vedení Ústí nad Labem považují zveřejnění interního záznamu z jednání rady města o poskytnutí ubytování uprchlíkům za nezodpovědné a nemorální. Chtějí prověřit, zda nebylo protiprávní.

Reklama

„Politická kultura v Ústí nad Labem dosáhla nového morálního dna. Závěr úterního zastupitelstva skutečně připomínal goebbelsovskou propagandu, jak trefně poznamenal kolega Martin Krsek. Zneužívat citlivé a vyhrocené téma cizinců pro politikaření je nesmírně nebezpečné a riskantní,“ uvedl Martin Hausenblas, odvolaný náměstek města.

Téma uprchlíků rezonuje v ústecké politice. Současné vedení města nově utvořené po puči uvedlo, že jedním z důvodů svržení bývalého primátora a celé rady bylo koketování s myšlenkou poskytnout objekty univerzity k ubytování uprchlíků. Proti takové interpretaci se ohradila odvolaná náměstkyně Jana Bohuňková.

„Rada města na svém neveřejném jednání diskutovala citlivou otázku související s mezinárodní situací a zvýšenou migrací osob. Tlumočila jsem kolegům nejnovější zprávy z ministerstva vnitra v otázce cizinců a problémy, který řeší Oddělení sociálně-právní ochrany dětí v souvislosti s nezletilými běženci zadrženými na Ústecku. Rovněž jsem je informovala o tom, že společně s Poradnou pro integraci připravuji návrh krizového plánu pro případ, že by republiku potažmo město zasáhla výraznější migrační vlna. Kolegy jsem také informovala o tom, jakým směrem se ubírají mé úvahy," popsala Jana Bohuňková.

"Navrhovala jsem, že bude vhodnější proaktivně spolupracovat s ministerstvem vnitra, které jsem už na lednovém jednání informovala o mimořádně složité sociální situaci. Přemýšlela jsem o možnosti využít státní integrační program, z dotací zrekonstruovat pět až deset bytů a ve spolupráci s ministertsvem vnitra je obsadit azylanty," nastínila plány odvolaná náměstkyně z PRO!Ústí.

"Považuji za nutné informovat o rozdílu mezi uprchlíkem a azylantem. Uprchlíkem je označována osoba, která nemá povolený pobyt na našem území a pohybuje se zde nelegálně. Azylant je člověk s udělenou mezinárodní ochranou a platným schengenským vízem, tudíž se může svobodně pohybovat kdekoliv a stejně tak svobodně se může ubytovat, kde chce," konstatovala Jana Bohuňková.

"Jsem přesvědčena, že migrační změny jsou tak významné, že se jim do budoucna nevyhne ani naše město. Proto byly mé úvahy na toto téma naprosto legitimní. Stejně tak považuji svůj požadavek na nezveřejnění za naprosto korektní, neboť jsme v diskusi řešili čistě hypotetickou úroveň dané problematiky. Hovořili jsme o situaci, která vůbec nemusí nastat, nebylo nic rozjednáno, ani domluveno, ani vydiskutováno v rámci rady a tudíž nebyla žádná informace, kterou bychom mohli veřejnosti poskytnout," uvedla exnáměstkyně primátora.

Podle Jany Bohuňkové předčasné zveřejnění těchto informací by mohlo způsobit paniku. "A ukázalo se to poté, co hrubě dezinterpretovanou informaci nezodpovědně vypustila starostka obvodu Neštěmce Yveta Tomková. Navíc, kde jinde bych měla toto téma otevřít, než na jednání rady, kterého se účastní i starostové,“ vysvětlila Jana Bohuňková.

Zareagoval i bývalý náměstek Martin Mata, který byl do zeušení ústecké buňky čelenem ANO. "Pokud o  toto pučisté opírají svůj převrat, je to naprosto skandální. Vzhledem k tomu, že v době pořízení záznamu byla paní Tomková stále ještě členkou ANO, budeme situaci konzultovat i s nejvyšším vedením ANO a celou záležitost řešit i v tomto kontextu,“ dodal.

"Mediální výstupy současných radních  z bývalého ANO typu „Stovky uprchlíků chtělo město ubytovat v budovách ústecké univerzity,“ či „bývalí radní to chtěli před veřejností utajit“ vnímám jako alarmující. To, že podstata neformální diskuse radních z bývalé koalice na radě města v bodě různé měla zcela jiný účel, je z audiozáznamu jasně zřetelné. Překroucení celé situace a silně negativní medializace daného tématu je již pro mne za hranou,“ dodal Pavel Štěpař, bývalý radní.

ČTĚTE:  V ústecké univerzitě měly vzniknout ubytovny pro uprchlíky, tvrdí primátorka. Podá trestní oznámení

Reklama

Hodnocení

3.33 hvězdiček / Hodnoceno: 9x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře