Babiš pod palbou kritiky. Vysvětlete, jak jste získal Lovochemii, žádají protikorupční inciativy

Andrej Babiš. Foto: archiv Investigate.czAndrej Babiš. Foto: archiv Investigate.cz

ČR - Andrej Babiš zažívá nejvážnější krizi v politice, postupně se od něj odvrací i jeho dřívější podporovatelé. Nově po ministru financí žádají, aby vysvětlil, jak to bylo s ovládnutím chemičky Lovochemie. Tu získal předseda ANO v 90. letech a její získání nebylo ze strany miliardáře dosud uspokojivě vysvětleno.

Reklama

Privatizace Unipetrolu a s ní související ovládnutí Lovochemie - dva případy, které požadují po Babišovi protikorupční aktivisté, aby je objasnil. Dále údajné nesrovnalosti ve financování kampaně ANO a dotace pro slovenskou chemičku Duslo Šala.

Objasnětě to, vyzvali signatáři otevřeného dopisu z iniciativy Vraťte nám stát.

"Čapí hnízdo zdaleka není jedinou kauzou, která u veřejnosti vzbuzuje podezření, zda Vaše podnikatelské aktivity nejsou ukázkovým příkladem nešvarů, jež jste při svém nástupu do české politiky tak razantně kritizoval,“ stojí v dopise.

Předseda hnutí ANO by měl podle iniciátorů dopisu zodpovědět 22 otázek, které mu položili. Měl by mimo jiné uvést celkovou výši dotací, které Agrofert získal, prozradit skutečné vlastníky švýcarské společnosti O.F.I., která se v roce 1995 stala majoritním majitelem Agrofertu, nebo personální strukturu divize vnitřní bezpečnosti Agrofertu.

„Na ty nesmysly a lži reagovat nebudu, je to součást kampaně," reagoval pro média Andrej Babiš.

V souvislosti s privatizací Unipetrolu by měl Babiš podle dopisu mimo jiné popsat způsob převzetí společnosti Lovochemie.

Dále potvrdit pětimilionový dar na činnost ČSSD v roce 1997 nebo ozřejmit své vztahy s ministry Zemanovy vlády a podnikateli.

Podobně by měl podle dopisu Babiš vysvětlit podmínky kolem dotace a daňových úlev pro Duslo, podíl na financování slovenské vládnoucí strany Smer a styky se slovenskými politiky.

Tvůrci dopisu rovněž uvádějí, že volební kampaň ANO stála v roce 2013 podle odhadů a svědectví lidí z Babišova okolí zhruba 650 milionů korun.

Po Babišovi chtějí vysvětlení, „proč se tato suma nepromítla do účetní uzávěrky kampaně“ a z jakých zdrojů kampaň financoval.

S tím nesouhlasí Andrej Babiš, který informace týkající se výše částky pro volební kampaň označil za lživé.

Autoři dopisu poukazují také na předlistopadovou minulost šéfa dozorčí rady Agrofertu Libora Širokého, bývalého důstojníka komunistické tajné policie.

ČTĚTE: Kauza Čapí hnízdo: Martin Herodes a spol. aneb příbuzní Andreje Babiše z Lovosicka

Evropský úřad proti podvodům začal vyšetřovat Čapí hnízdo patřící pod Agrofert

Evropský úřad proti podvodům řeší dotace pro Agrofert. V hlavní roli šéf Lovochemie

Andrej Babiš v potížích. Pražská kriminálka prověřuje možný dotační podvod

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

5 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat/zobrazit komentáře

» Další zprávy z regionu Česko

Poslední prázdninový týden: Nejdřív tropy, pak déšť Poslední prázdninový týden: Nejdřív tropy, pak déšť
Prezidenta si čeští voliči zvolí v půli ledna 2018 Prezidenta si čeští voliči zvolí v půli ledna 2018
Vydatné bouřky v severních Čechách utnou vysoké teploty Vydatné bouřky v severních Čechách utnou vysoké teploty

Každodenní kolony u Prahy na D8. Řidiči se musí obrnět trpělivostí Každodenní kolony u Prahy na D8. Řidiči se musí obrnět trpělivostí
Na hodinu 180, skoro 28 tisíc měsíčně. I tak třetina německé mzdy Na hodinu 180, skoro 28 tisíc měsíčně. I tak třetina německé mzdy
Zelené autobusy útočí na žluté. Vydělají na tom i Severočeši? Zelené autobusy útočí na žluté. Vydělají na tom i Severočeši?

Policie žádá Sněmovnu o vydání Babiše a Faltýnka. Kvůli Čapímu hnízdu Policie žádá Sněmovnu o vydání Babiše a Faltýnka. Kvůli Čapímu hnízdu
Víte, čím tankujete? EU změní označení benzínu a nafty Víte, čím tankujete? EU změní označení benzínu a nafty
Jak nepřecenit schopnost splácet půjčku? Jak nepřecenit schopnost splácet půjčku?

Brusel si posvítí i na chleba či hranolky. Nařídí teplotní normu Brusel si posvítí i na chleba či hranolky. Nařídí teplotní normu
V okolí Prahy se pohybuje puma. Utekla ze zooparku V okolí Prahy se pohybuje puma. Utekla ze zooparku
V severních Čechách se policie zaměřila na kamiony a autobusy. Hledala i migranty V severních Čechách se policie zaměřila na kamiony a autobusy. Hledala i migranty


Komentáře