Andrej Babiš v potížích. Pražská kriminálka prověřuje možný dotační podvod

Andrej Babiš. Foto: archiv Investigate.cz
Andrej Babiš. Foto: archiv Investigate.cz

ČR - Ministr financí, předseda ANO a akcionář mimo jiné Agrofertu, kam patří i severočeská lovosická chemička Lovochemie či Preol, se podle anonymního oznamovatele mohl dopustit dotačního podvodu v případě financování Čapího hnízda na Benešovsku.

Reklama

Pražská kriminálka řeší anonymní trestní oznámení na spáchání dotačního podvodu v případě farmy Čapí hnízdo, jehož vlastnictví Andrej Babiš v minulosti popíral. Podle oznamovatele se ale ministr financí sám "usvědčil" v dokumentu Matrix AB, uvedl Respekt. Na kauzu jako první upozornil server Aktuálně.cz.

Policie začala prověřovat, za jakých okolností Farma Čapí hnízdo ze skupiny Agrofert získala 50milionovou dotaci z evropských fondů na podporu cestovního ruchu.

Případ odstartovalo před několika týdny anonymní trestní oznámení, které směřovalo do rukou pražské vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové.

Podezření na spáchání dotačního podvodu spočívá podle oznámení v tom, že firma zastupující Čapí hnízdo si v roce 2008 zažádala o dotace jako společnost s neznámými vlastníky.

Původně sice Farma Čapí hnízdo do koncernu Agrofert patřila (konkrétně ji držel Agro ZZN Pelhřimov), krátce před podáním žádosti o dotaci ale přešla do vlastnictví s anonymními akciemi. Vlastník tak byl od té doby oficiálně neznámý.

Až v polovině roku 2014, když byly anonymní akcie úpravou legislativy zrušeny, Farmu Čapí hnízdo opět převzal Agrofert a vložil ji do své společnosti Imoba.

Podle oznamovatele přitom tato transakce mohla mít zásadní dopad na přidělení dotace – tu by totiž bohatá a zisková firma jako Agrofert na stavbu a provozování relaxačního areálu nemohla získat. Dotační program byl totiž určený jen pro malý nebo středně velký podnik, který aspoň dva roky podniká v cestovním ruchu, což Agrofert není.

Andrej Babiš v minulosti vlastnictví Čapího hnízda popíral. "Nevím, komu to patří," řekl například před dvěma lety na dotaz Respektu.

Tehdy uvedl, že jen půjčil přes 400 milionů na stavbu farmy, ale jméno majitele nezná. Podle Respektu výroční zprávy Agrofertu z té doby však ukazují něco jiného. O Čapím hnízdě se zde mluví jako o součásti Babišova impéria.

Na to upozorňuje i pisatel trestního oznámení, který tvrdí, že za anonymními akciemi se mohl po celou dobu skrývat právě Agrofert.

Jako důkaz uvádí i dokument Matrix AB odvysílaný v České televizi. Andrej Babiš v něm na Čapím hnízdě mluví s velvyslanci a – jak pisatel cituje – říká v něm, že farma "je nejlepší projekt, co jsem kdy vymyslel".

Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře