Americká Tesla mění strategii. Továrna na Ústecku je jen zbožným přáním

Tesla. Foto: archiv Pixabay.com
Tesla. Foto: archiv Pixabay.com

ÚSTECKO - Faktor Donald Trump začíná fungovat. Americká Tesla Motors zrušila zakázku německému dodavateli dílů pro automobily za 2,7 miliardy korun z údajně politických důvodů. Šéf Tesly Elon Musk se sbližuje s prezidentem, který razí cestu protekcionismu. Na to může doplatit i Ústecko, které za Česko usiluje o umístění továrny Gigafactory 2. Ta podle původních plánů má stát v Evropě.

Reklama

Pro Němce je to šok. Švábská SHW Group vyrábí součástky pro automobilky, například olejové pumpy nebo brzdové kotouče. Avšak Tesla podle zdrojů německého týdeníku WirtschaftsWoche zrušila zakázku v přepočtu za 2,7 miliardy korun. Součástky měly být určeny pro Model 3.

Americká firma se prý ani netají, že je to z "politických důvodů".

Právě Donald Trump razí cestu, aby co nejvíce výrobních kapacit zůstalo na území USA.

Šéf Tesly Elon Musk má k Donaldu Trumpovi vazby přes Petera Thiela, známého investora ze Silicon Valley. Podle CNBC jednal Musk s Trumpem společně se zástupci dalších firem jako je Ford.

Model 3 by se přitom měl vyrábět i v Evropě. Firma loni oznámila, že v roce 2017 chce rozhodnout, kde bude stát její druhá továrna pojmenovaná Gigafactory 2.

V listopadu 2016 americký blog Space Invader uvedl, že Tesla má v hledáčku Česko. Na to zareagovali i severočeští politici. Chtějí vytvořit z Ústí nad Labem Centrum vývoje a výzkumu v oblasti autonomního systému řízení a čistých technologií.

Neboli docílit toho, aby Gigafactory 2 stála na Ústecku.

Avšak ve světle nové politické konstelace v Bílém domě to zřejmě je jen zbožné přání. Donald Trump totiž usiluje o to, aby americké firmy vyráběly především ve Spojených státech a nikoliv v Latinské Americe, Asii či Evropě.

Jak je vidět na první "oběti" z Německa, o zakázky začínají přicházet i významné evropské firmy jako dodavatelé dílů.

SOUVISEJÍCÍ: Bude lithium z Cínovce dodáváno do elektromobilů Tesla? Firma prý zvažuje továrnu v Česku://www.euro.cz/byznys/prvni-obet-trumpa-v-nemecku-tesla-zrusila-zakazku-za-2-7-miliardy-1326892#utm_medium=selfpromo&utm_source=euro&utm_campaign=copylink

Více na: http://www.euro.cz/byznys/prvni-obet-trumpa-v-nemecku-tesla-zrusila-zakazku-za-2-7-miliardy-1326892#utm_medium=selfpromo&utm_source=euro&utm_campaign=copylink

Reklama

Hodnocení

2.6 hvězdiček / Hodnoceno: 5x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře