Zima v Jablonci nad Nisou v dubnu. Napadlo až 23 cm sněhu

Centrum Jablonce 31.3.2015. Foto: archiv Město Jablonec n/N.
Centrum Jablonce 31.3.2015. Foto: archiv Město Jablonec n/N.

Jablonec n/N. - Od úterý (31.3.2015) do čtvrtečního (2.4.2015) napadlo v Jablonci až 23 cm sněhu. Do ulic vyjela úklidová technika a na chodníky nastoupili ruční pracovníci technických služeb, které výrazně posilují dlouhodobě nezaměstnaní pracovníci veřejně prospěšných prací.

Reklama

V Jablonci opět probíhá standardní zimní údržba a městské ulice a chodníky se uklízejí ve stanovených časových lhůtách. Do ulic města průběžně vyjíždí 16 vozů zimní údržby a dispečink technických služeb funguje 24 hodin denně.

„Sníh postupně odtává, takže dosud nebylo nutné využít inertní posypový materiál, ale dnes, kdy soustavně chumelí a teplota je kolem nuly, nevylučujeme jeho použití v případě nebezpečných dojezdů do křižovatek a tak podobně,“ řekl jednatel Technických služeb Milan Nožička.

Podle Nožičky veškerý posypový materiál se bude po skončení tohoto přechodného zimního období opět uklízet. Sníh totiž přerušil jarní úklid a část města je již zametená a uklizená právě od inertního posypu.

Jablonecké technické služby udržují jen ulice, které patří městu. Na území Jablonce se nacházejí silnice I. třídy ve vlastnictví státu a silnice II. a III. třídy ve vlastnictví kraje, tyto komunikace TSJ neudržuje, o jejich držbu se stará krajská správa silnic KSS LK nebo ŘSD.

Jedná se například o ulice: Liberecká, Pražská, Turnovská, Maršovická, Želivského, Čsl. armády, Novoveská, 5. května, U Přehrady, Janovská…

„Po těchto a dalších ulicích vozy TSJ přejíždějí, aniž by je upravovaly, protože se po nich dostávají na komunikace, které jsou v majetku města a ve správě právě technických služeb. Jejich údržba, ať už ta zimní nebo jarní úklid a opravy, je hrazena z městského rozpočtu,“ vysvětluje náměstek primátora Miloš Vele a odpovídá tak na vyslovené i nevyslovené otázky občanů, kteří pouhý průjezd vozů technických služeb po těchto silnicích sledují se zdviženým obočím a tázavým pohledem.

K úklidu města výrazně přispívá i cca 60 pracovníků veřejně prospěšných prací v reflexních vestách, kteří se s košťaty a lopatami pohybují po celém městě. Uklízejí chodníky, zastávky a přechody, pohybují se paprskovitě od centra směrem k okrajům města a v případě úterní ranní kalamity zvládli zareagovat i například v Kokoníně nebo v Proseči. Jejich práce je mimo jiné vidět na autobusovém nádraží v centru města nebo kolem nemocnice.

Lidé evidovaní na úřadu práce a mnohdy i pobírající dávky hmotné nouze pracují pro město Jablonec v různých režimech a odvedou za měsíc přes deset tisíc hodin práce v hodnotě přes milion korun. Pracují většinou za minimální mzdu, kterou hradí úřad práce.

Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře