V Jablonci odpad zdražen nebude, náklady dorovná město

Kontejnery. Foto: archiv MojeJablonecko.cz
Kontejnery. Foto: archiv MojeJablonecko.cz

Jablonec n/N. - Cena za odpady se pro občany Jablonce nad Nisou v roce 2016 nezmění, i když celkové náklady na odpadové hospodářství města opět lehce stouply. Radnice doplácí 9,5 milionu korun.

Reklama

"Náklady na odpadové hospodářství v pětačtyřicetitisícovém Jablonci jsou pro rok 2016 vyčísleny na 39 milionů korun. Od občanů se za popelnice vybere necelých 25 milionů, další 4 miliony přijdou od EKO-KOMu a ostatních kolektivních systémů za tříděný odpad a sběr elektrozařízení. Město pak ze svého rozpočtu doplácí více než 9,5 milionu korun. Pro letošní rok je to o milion více než vloni," říká Jana Matěchová z kanceláře jabloneckého primátora.

„Nechceme zatěžovat občany tím, že zdražíme svoz odpadu, zatím se nám dařilo vždy nějaké peníze najít. Otázkou ale zůstává, zda by bylo nutné až takové navýšení, kdyby lidé odkládali odpad tam, kam mají a využívali svého práva odevzdat odpad na sběrném dvoře zdarma,“ zamýšlí se náměstek primátora pro ekonomiku Miloš Vele.

Co se týká odpadového hospodářství, snaží se jablonecká radnice občanům vycházet vstříc dlouhodobě. Krom toho, že nezvyšuje ceny za popelnice a svoz odpadu, opakovaně dochází k navýšení počtu odpadkových košů i jejich častějšímu vývozu hlavně kolem přehrady právě na základě podnětů od občanů. I tady samozřejmě platí, že všem se zavděčit nelze.

Do odpadového hospodářství kromě klasického svozu směsného komunálního a separovaného odpadu patří také provoz sběrných dvorů, sběr a likvidace velkoobjemového, nebezpečného odpadu a bioodpadu, pytle na odpad i sáčky na psí exkrementy. Do odpadového hospodářství se ale také započítává obsluha košů po městě, tj. úklid a následná likvidace odpadu z nich a v neposlední řadě také úklid černých skládek. I když například úklid černých skládek obstarávají ve velké většině pracovníci veřejně prospěšných prací, platit za odvoz a likvidaci uklizeného odpadu se musí.

„Občané města, kteří mají uzavřenou smlouvu na popelnici, mají nárok odložit až 200 kg odpadu na sběrném dvoře zdarma. Přesto nechávají to, co nepotřebují volně na ulici nebo to odloží u stání na separovaný odpad. Není výjimkou, že s takovým odpadem přijedou autem. Přitom sběrné dvory máme v Jablonci tři, ten v Belgické ulici je otevřen dokonce 7 dní v týdnu v podstatě od rána do večera. On to prostě někdo uklidí…,“ stýská si Nikola Horčíková, která má odpady ve městě na starosti. S neukázněnými lidmi je to prostě začarovaný kruh, dokud někoho nechytí za ruku, nedá se v podstatě dokázat, kdo kam co odložil, natož se ptát proč.

Kromě tří sběrných dvorů v Jablonci nad Nisou funguje i shromaždiště nebezpečného odpadu ve Smetanově ulici. Nakládání s odpady v Jablonci nad Nisou upravuje obecně závazná vyhláška a platba za odpad probíhá formou tzv. úhrady  - občané si mohou vybrat velikost nádoby na odpad podle toho, kolik produkují směsného komunálního odpadu.

Každý občan, který platí nádobu na odpad, má nárok na odevzdání 200 kg velkoobjemového odpadu zdarma. Bioodpad je možné odevzdat zdarma v jakémkoli množství. Svoz velkoobjemového odpadu i bioodpadu probíhá dvakrát ročně, stejně jako svoz elektra a nebezpečného odpadu.

Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře