Stříbrná medaile pro Jablonec

Kilogramová medaile, Foto: archiv města Jablonec nad Nisou
Kilogramová medaile, Foto: archiv města Jablonec nad Nisou

Jablonec n./N. - Město Jablonec nad Nisou se jako deváté připojuje ke statutárním městům s vlastní medailí. Na ražbu medaile z ryzího stříbra v České mincovně přihlížel i primátor města Petr Beitl.

Reklama
Statutární město Jablonec nad Nisou má ode dneška svou vlastní medaili. Ražbě medaile z ryzího stříbra v České mincovně v Jablonci nad Nisou přihlížel i primátor města Petr Beitl.
Jablonecká medaile se jako devátá připojuje k sérii medailí statutárních měst emitovaných Českou mincovnou. Jejími autory jsou absolventka oboru Ražená medaile a mince na jablonecké SUPŠ a VOŠ Irena Hradecká a student stejného oboru tamtéž Jakub Matouš.
„Jablonecká medaile je specifická tím, že je vytvořena absolventy jablonecké školy a vyražená v jablonecké mincovně. Tím se jiné město pochlubit nemůže. Jsem velmi rád, že nastavená spolupráce všech tří subjektů se dále rozvíjí a vážím si toho,“ řekl primátor města Petr Beitl při dnešní premiérové ražbě.
První vyražená medaile s motivem Jablonce nad Nisou o váze 1 kilogram a průměru 90 mm patří městu Jablonec. „Medaile by se mohla přiřadit k městským insigniím – vlajce, znaku a primátorskému řetězu,“ zauvažoval nahlas primátor Beitl.
Hlavním motivem averzní strany medaile je jablonecká radnice se sítí ulic v pozadí, v nichž nechybí další jablonecký symbol – přehrada Mšeno. „Na přehradě je vidět i člun, pokud se někdo pozorně podívá,“ usmívá se spokojeně jeden z autorů Jakub Matouš.
Medaili statutárního města předají zástupci České mincovny do rukou primátora města u příležitosti koncertu ke Dni české státnosti, který se koná v pondělí 28. září od 19 hodin v kostele sv. Anny.
Na medaile o průměru 90 mm padne skoro 50 kilogramů stříbra. Kilogramové vyjdou v exkluzivním nákladu 24 kusů a jejich cena je stanovena na  44 900 Kč, půlkilogramových mincovna vyrazí dvakrát tolik a zákazník za ně zaplatí rovných 23 000 Kč.

Jablonecká medaile se jako devátá v řade připojuje k sérii medailí statutárních měst emitovaných Českou mincovnou. Autory medaile jsou absolventka oboru Ražená medaile a mince na jablonecké SUPŠ a VOŠ Irena Hradecká a student stejného oboru tamtéž Jakub Matouš.

„Jablonecká medaile je specifická tím, že je vytvořena absolventy jablonecké školy a vyražená v jablonecké mincovně. Tím se jiné město pochlubit nemůže. Jsem velmi rád, že nastavená spolupráce všech tří subjektů se dále rozvíjí a vážím si toho,“ řekl primátor města Petr Beitl během premiérové ražby.

První vyražená medaile s motivem Jablonce nad Nisou, která váží 1 kilogram a má průměru 90 mm, patří městu. „Medaile by se mohla přiřadit k městským insigniím – vlajce, znaku a primátorskému řetězu,“ zauvažoval primátor Beitl.

Hlavním motivem medaile je jablonecká radnice se sítí ulic v pozadí a nechybí ani další jablonecký symbol, přehrada Mšeno. „Na přehradě je vidět i člun, pokud se někdo pozorně podívá,“ dodal jeden z autorů Jakub Matouš.

„Medaili statutárního města předají zástupci České mincovny do rukou primátora města u příležitosti koncertu ke Dni české státnosti, který se koná v pondělí 28. září od 19 hodin v kostele sv. Anny," uvedl mluvčí Petr Vitvar.

Medaile Jablonce spolknou téměř 50 kilogramů stříbra. „Kilogramové vyjdou v exkluzivním nákladu 24 kusů a jejich cena je stanovena na  44 900 Kč, půlkilogramových mincovna vyrazí dvakrát tolik a zákazník za ně zaplatí rovných 23 000 Kč," prozradil mluvčí.

Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře