Stalinovy ruce přestaly fungovat. Jablonec nezvládá odklízet sníh

Sněhová kalamita v Jablonci nad Nisou. Foto: archiv Město Jablonec nad Nisou
Sněhová kalamita v Jablonci nad Nisou. Foto: archiv Město Jablonec nad Nisou

JABLONEC NAD NISOU - Aktuálně je neprůchodných 60% chodníků, uklízí se 24 hodin denně, napadlo dalších 6 cm sněhu. Situaci komplikuje mráz, sníh je tvrdne a namrzá. Taková je realita v úterý (17.1.2017) v Jablonci nad Nisou.

Reklama

Úklid komplikují zaparkované vozy.

"Doporučujeme občanům, aby přeparkovali svá auta na již uklizené plochy a umožnili průjezd technice. Vzhledem k úklidu sněhu během noci upozorňujeme občany na hluk způsobený frézami a technikou," řekla mluvčí města Markéta Hozová.

Při dopoledním úklidu sněhových bariér v Ladově ulici došlo k technické závadě na lopatkovém nakladači KO206A  zvaném Stalinovy ruce. "V tuto chvíli nejsme schopni říci kdy či zda vůbec bude odstraněna," doplnila jablonecká mluvčí.

Na radnici zasedal i krizový štáb.

Řidiči se musí připravit v Jablonci nad Nisou na další dopravní komplikace.

"Dnes v noci od půlnoci do čtyř hodin bude z důvodu rozšíření profilu uzavřena ulice Pod Vodárnou a navazující komunikace ve směru na Liberec – Harcov. Dojde k jejímu protažení, rozšíření průjezdního profilu a posypu. Ač není oficiální objízdnou trasou v rámci uzavírky a stavby přeložky I/14, je hojně využívána," upřesnila Markéta Hozová.

Aktuálním problémem jsou rampouchy, které visí ze střech domů nad uklizenými chodníky. Chodci se obávají padajících rampouchů, chodníky nevyužívají a chodí po silnici.

Ti, co neuklidí chodníky, mohou čekat i postih

Další komplikací je sníh sjíždějící ze střech, který zůstává ležet na již uklizených komunikacích. Sníh ztvrdne, zmrzne a technikou se stává neodstranitelným.

"Vyzýváme majitele nemovitostí, aby v souladu se zákonem o pozemních komunikacích odstranili sníh či rampouchy ze své střechy a následně napadané na místní komunikace. Stejná situace je s odhazováním a odfrézováváním sněhu na uklizené ulice a chodníky. Toto všechno výrazně komplikuje situaci při úklidu města. Policie ČR i Městská policie Jablonec nad Nisou bude postihovat nezodpovědné majitele domů," varovala mluvčí jablonecké radnice.

Svoz komunálního odpadu probíhá v návaznosti na úklid komunikací, mimo svozové dny. Zároveň se postupně uvolňují stanoviště separovaného odpadu.

"Opět upozorňujeme na nevhodné parkování"

V noci se odfrézovávají komunikace, rozšiřují se plochy a přes den mezi 8 a 15. hodinou, kdy jsou parkoviště na sídlištích relativně volná, po sídlištích jezdí malý stroj a uvolněná místa uklízí.

"Apel na občany: pokud můžete, přeparkujte na uklizená místa a umožněte úklid další plochy, pomůžete k rychlejšímu vyčištění vašeho bydliště od sněhu," upozornila mluvčí města.

SOUVISEJÍCÍ:  Jablonec vyhlásil kalamitní stav. Do ulic vyjedou Stalinovy ruce

Reklama

Hodnocení

4 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře