Revitalizace jabloneckého sídliště Šumava má nabídnout více parkovacích míst

Diskuse nad plány revitalizace sídliště Šumava. Foto: archiv Město Jablonec n.N.
Diskuse nad plány revitalizace sídliště Šumava. Foto: archiv Město Jablonec n.N.

JABLONEC NAD NISOU - Až 75 nových parkovacích míst by mohlo vzniknout v průběhu projektu revitalizace jednoho z nejstarších jabloneckých sídlišť – sídliště Šumava. Obyvatelé se sešli s projektanty nad studií změn.

Reklama

První z osmi žádostí o dotaci na ministerstvo pro místní rozvoj by Jablonec chtěl podat na podzim 2017.

„Projekt jsme rozdělili na osm etap, aby bylo možné předkládat žádost o dotace oddělených částí v průběhu osmi let, každá etapa respektuje horní desetimilionovou hranici nákladů,“ řekl Martin Wedell z AF-CITYPLAN.

Projekt je rozdělený do částí: Jeronýmova, Spojovací-Březová, Skelná, Vysoká-Křišťálová, Vysoká-Spojovací, Vysoká-Mánesova, Pasecká a Jitřní. „Žádné z etap nedáváme přednost, záleží na mnoha kritériích, v jakém pořadí bude postupovat realizace,“ podotkl náměstek primátora Lukáš Pleticha.

„Parkování je na tomto sídlišti velký problém, auta stojí, kde se dá, často i proti dopravním pravidlům. Parkovací místa jsme upravili dle norem, některá jsme zrušili a vytvořili jsme nová. Celkem se nám podařilo najít 75 nových parkovacích míst,“ uvedl Martin Wedell s tím, že kde to bylo možné, navrhli také podzemní kontejnery na odpad.

Poprvé se autoři projektu revitalizace sídliště Šumava, Lenka Želechovská a Martin Wedell z pražské kanceláře AF-CITYPLAN sešli s Jablonečany na konci září 2016. Tehdy projektanti shrnuli nedostatky lokality a navrhli jednoduchou studii změn. Jako špatné hodnotili velké množství asfaltových ploch, z nichž některé by nahradili trávníky až k domům a srovnali terén.

Navrhli nové chodníky, mírně posunuli autobusové zastávky, přidali přechody, jindy současné schodiště vyměnili za pohodlnější a širší. Drobně doplňovali zeleň, ve Vysoké ulici navrhli hned celou alej, změnili orientaci posezení, kontejnerová stání přesunuli více mimo přímý pohled, ale tak, aby byla dobře přístupná pro svozovou techniku. Modernizovali sportoviště, doplnili místo ke grilování a cvičební prvky pro seniory.

Území sídliště Šumava, které by mělo v příštích letech projít revitalizací, vymezují ulice Podzimní, Pasecká, Vysoká, Jeronýmova, Březová, Skelná a Švédská.

Reklama

Hodnocení

5 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře