Epidemie žloutenky na Jablonecku stále trvá

Mytí rukou, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.com
Mytí rukou, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.com

JABLONEC NAD NISOU - Epidemický výskyt akutní virové hepatitidy A na Jablonecku stále trvá. V období od 31.8.2015 do 19.10.2016 onemocnělo ve městě Jablonec nad Nisou, event. blízkém okolí s vazbou na město, 165 osob.

Reklama

V období září až říjen 2015 bylo evidování zhruba 40 případů onemocnění ze všech lokalit města Jablonec nad Nisou a přilehlého Rychnova u Jablonce nad Nisou.

"Předpokládáme, že k nákaze došlo alimentární cestou. V období listopad 2015 - srpen 2016 dominovalo šíření nákazy mezi uživateli drog (i. v., marihuany, alkoholu, squaterů, z celkového počtu nemocných - 24,4% ). Nové vzplanutí ve standardní populaci registrujeme v době od 3.9.2016 do 19.10.2016, kdy onemocnělo dalších 35 osob," uvedla liberecká krajská hygienická stanice.

Krajská hygienická stanice Libereckého kraje intenzivně spolupracuje se všemi dotčenými subjekty v rámci kraje a intenzivně pátrá po zdroji a cestě přenosu. Jsou prováděna a nařízena opatření k zamezení dalšího šíření onemocnění.

Zajištěno bylo 459 osob v kontaktu, 457 osob bylo naočkováno proti žloutence A v rámci postexpoziční profylaxe. Náklady na očkovací látku uhradilo Ministerstvo zdravotnictví. Izolace nemocných probíhá na infekčním oddělení KN Liberec.

Aktivním šetřením epidemiologů bylo vyhledáno 40% ze všech případů onemocnění. Hygienici vykonávají zvýšený zdravotní dozor nad činnostmi epidemiologicky závažnými, které mají potenciál šíření viru hepatitidy A, jako jsou stravovací zařízení, provozovny péče o pleť, sociální zařízení, zásobování vodou atd. Jsou a budou prováděna další opatření v zabezpečení pitné vody i likvidace vody odpadní.

Virový zánět jater typu A je způsoben virem, který do organismu vstupuje ústy, postihuje zánětem játra a je vylučován stolicí. Přenáší se především kontaktem.

V prevenci je klíčová důsledná hygiena rukou, a to zejména v souvislosti s používáním WC a konzumací jídla. Nejúčinnější prevencí nákazy je očkování.

Reklama

Hodnocení

5 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře