Central Jablonec otevírá. Centrum města nad Nisou se změní, obchody budu postupně zavírat

Nákupní centrum, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.com
Nákupní centrum, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.com

JABLONEC NAD NISOU /SONDA/ - Nové obchodní centrum Central Jablonec nahradilo bývalý objekt Jabloně. Od pátku 31. března 2017 je otevřeno pro veřejnost. Ta může nakupovat ve zcela nových obchodech, které do Jablonce nad Nisou přišly. Ale také v těch stávajících, které jen změnily adresu v centru města. To nyní čeká zásadní změnu.

Reklama

Zatímco se Central Jablonec plní obchodníky, v ulicích centra města postupně jsou zavřené obchody a prázdné výlohy.

Jablonec nad Nisou čeká stejný scénář jako v jiných městech.

Třeba severočeské Teplice. Zde ještě před dvěma lety byly rušné obchodní ulice, avšak poté, co v samotném centru lázeňského města vznikly dva obchodní domy ve stylu jabloneckého Centralu, na původní ulice je tristní pohled.

Prázdné výlohy, volné nebytové prostory a všude cedule ve stylu K pronájmu.

Jak to může vypadat v jabloneckém centru? Veškerý obchodní, kulturní i společenský život se postupně přemístí do Centralu a ulice se přemění na prohlídku prázdných výloh.

Tímto vývojem prošly nejen zmíněné Teplice, ale i Hradec Králové. Zde například postupně "umřela" Gočárova třída a vedení města nyní řeší, jak prázdné obchody znovu oživit.

Ale nemusíme až tak daleko. Ilustrovat vývoj lze na Liberci. Když se postavilo Forum, dříve živé obchodní ulice jako Pražská se prakticky vylidnila. Avšak postupně se sem vrací život, i když s jiným sortimentem.

V Jablonci lze pozorovat tento vývoj: stávající obchody jako třeba DM Drogerie nebo pobočka Komerční banky se přemístí do Centralu. Do obchodního domu zamíří i značkové obchody, které ve městě ještě nejsou. Funguje zde efekt toho, že určitý typ obchodů přichází až do hotového obchodního centra neboť jeho obchodní model stojí na velké koncentraci lidí na jednom místě.

To je případ obchodů typu elektro/domácí spotřebiče, oděvy či knihy. Právě v Centralu bude nové knihkupectví, které ohrozí to stávající v klasické ulici.

Jinými slovy nezávislé obchody postupně pocítí tlak konkurence většího řetězce. To má vliv na tržby a postupně na celou ekonomickou kondici obchodníka.

Centrum města postupně projde změnou sortimentu obchodníků. Malí živnostníci musí nabídnout jiný typ zboží či služeb, než nabízejí velké řetězce, které ovládají český maloobchodní retailový trh.

Reklama

Hodnocení

5 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře