Nové plavidlo přívozu v Dolním Žlebu začne jezdit v létě 2016

Přívoz na Labi v Dolním Žlebu. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz
Přívoz na Labi v Dolním Žlebu. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz

Dolní Žleb - Unikátní přívoz v Dolním Žlebu, který využívají nejen místní obyvatelé, ale také turisti, bude zcela nový. Původní převozní prám již dosluhuje, proto město nechalo prám vyrobit.

Reklama

Ten by měl dopravu zajišťovat již v červenci 2016. "Přívoz bude technicky řešen obdobně jako stávající přívoz. Jedná se o plavidla s dolním vodičem, které u nás patří mezi unikáty," řekla mluvčí Děčína Markéta Lakomá.

Ocelové lano je ukotveno u levého břehu a je po celé délce nadlehčováno plováky. Pro samotnou plavbu mezi oběma břehy je využíváno proudu řeky, a to postupným natáčením prámu proti proudu pomocnými lanky.

Zkušení převozníci tak musí reagovat na aktuální vodní stav, povětrnostní podmínky a v neposlední řadě na přepravovanou tonáž.

"Nové plavidlo přijde město na 2 388 821 Kč. Součástí zakázky je i dodání a výměna hlavního lana, repase řídícího navijáku, vypracování výrobní dokumentace, provozního řádu a zaškolení obsluhy," uvedla Markéta Lakomá.

Stávajícímu plavidlu skončila v březnu 2016 technická způsobilost, magistrát nyní řeší, jak provoz zajistit do doby dodání nového prámu.

Převoz v Dolním Žlebu převáží celoročně pěší turisty, cyklisty, motocyklisty a automobily do 12t hmotnosti. Cestující se během přepravy řídí pokyny převozníka a to hlavně při nájezdu a výjezdu na plavidlo.

Přívoz je provozován na neregulovaném úseku řeky Labe, kde hladina v závislosti na hydrologických podmínkách průběžné kolísá. Obecně tedy platí, že přívoz je schopný provozu, pokud je hodnota stavu vody na vodočtu v Ústí nad Labem v rozmezí od 160 do 300 cm. V opačném případě je přívoz mimo provoz. Aktuální stav vodní hladiny si lze kdykoliv ověřit na webu Českého hydrometeorologického ústavu.

Ceník jízdného včetně jízdního řádu je k dispozici http://www.restaurant-dolni-grund.cz/privoz. Rada města umožnila i nákup ročního časového kuponu do 3,5 t a nad 3,5 t.

Přívoz Dolní Žleb na Labi je nejseverněji a nejníže položeným přívozem v Česku. Západní přístaviště má nedaleko železniční zastávky Dolní Žleb, východní přístaviště u silnice mezi Hřenskem a Děčínem. Přívoz v současné době provozuje občanské sdružení Respektuj mě.

Kontakt na převozníka - mob.: +420 775 866 527.

Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře