Zoologická zahrada Chomutov jako magnet pro turisty. Ale co dál?
CHOMUTOV - Přestože Chomutov nelze srovnávat s Libercem, na těchto dvou městech lze ukázat, že koncentrace zajímavých atrakcí může znásobit zájem turistů o ně.
O co jde?
Z nejnavštěvovanějších míst Ústeckého kraje je lídrem Památník Terezín (282 tisíc návštěvníků) na 34. místě, dále ZOO v Chomutově (277 tisíc návštěvníků) a poté Soutěsky a Pravčická brána v Českém Švýcarsku.
Z pohledu severních Čech se na 15. místě umístila Zoologická zahrada v Liberci s 480 tisíci návštěvníky.
Na 19. místě je iQLandia (425 tisíc návštěvníků) a na 26. Centrum Babylon (325 tisíc návštěvníků) v Liberci.
Pražský hrad patří mezi tradiční vítěze nejnavštěvovanějších míst v Česku. Na Pražský hrad zavítalo 2,1 milionu lidí. Na druhé příčce se umístila lanová dráha na Petřín, která svezla téměř 1,8 milionu návštěvníků.
Na třetím místě je Zoo v Praze a na čtvrtém Dolní oblast Vítkovic a Landek Park v Ostravě.
Zoologická zahrada v Plzni je na 17. místě z pohledu celé ČR (441 tisíc návštěvníků) a na 48. místě je Techmania Centrum Plzeň (220 tisíc návštěvníků).
Magnetem jsou na 12. místě Pivovary a expozice Plzeňského prazdroje.
Vyplývá to z žebříčku návštěvnosti 600 turistických cílů v roce 2016, který zveřejnila agentura CzechTourism.
„Aktuálně zjišťujeme návštěvnost téměř 600 objektů z celé republiky a postupně se snažíme databázi doplňovat. Kromě kulturních památek a hradů či zámků sledujeme i návštěvnost technických památek, některých zážitkových atrakcí, ale třeba i jaderných elektráren,“ uvedla Markéta Vogelová, ředitelka Institutu turismu agentury CzechTourism.
Vize pro Chomutov
Na straně jedné je Podkrušnohorský park v Chomutově druhou nejvyhledávanější atrakcí v Ústeckém kraji, na straně druhé Chomutov z toho příliš těžit neumí. Navíc se ukazuje, že pokud se na jednom místě vytvoří více atraktivních míst, znásobí to turisty.
Samozřejmě je rozdíl mezi Libercem a Plzní. Velkou část tvoří zahraniční turisté a také sezónnost.
Do zoo se chodí především od jara do podzimu, zatímco do Techmanie (Plzeň) či iQLandia (Liberec) i na podzim a v zimě. To samé lze konstatovat o Centru Bybylon v Liberci.
V případě Plzně tvoří podstatnou část návštěvníků i zahraniční turisté, u Liberce jsou to Poláci a Němci (což předurčuje poloha a zimní střediska).
V Chomutově se diskutovalo, zda z objektu bývalých lázní v centru města neudělat něco ve stylu Techmánie v Plzni a Liberci.
Města postižená těžbou a těžkým průmyslem - jako třeba Ostrava či německé Lipsko - to řeší právě výstavbou různých muzeí a populárně-naučných areálů. To je příklad velmi úspěšného projektu Dolní oblast Vítkovic a Landek Park v Ostravě.
Další možností je to velký zábavný park a lunapark. Liberec má právě Babylon nebo Dinopark (tak jako Plzeň), u Lipska je Park Belantis.
Ten se nachází v oblasti bývalých povrchových dolů, v krajině jezer - tedy téměř identické podmínky jako jsou na Chomutovsku.
Tyto parky totiž mají velký přesah a umí lákat stovky tisíc návštěvníků z velkých vzdáleností. To je případ Ostravy, Liberce a samozřejmě Lipska.