Zoologická zahrada Chomutov jako magnet pro turisty. Ale co dál?

Bílý tygr v Zoo Liberec, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.comBílý tygr v Zoo Liberec, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.com

CHOMUTOV - Přestože Chomutov nelze srovnávat s Libercem, na těchto dvou městech lze ukázat, že koncentrace zajímavých atrakcí může znásobit zájem turistů o ně.

Reklama

O co jde?

Z nejnavštěvovanějších míst Ústeckého kraje je lídrem Památník Terezín (282 tisíc návštěvníků) na 34. místě, dále ZOO v Chomutově (277 tisíc návštěvníků) a poté Soutěsky a Pravčická brána v Českém Švýcarsku.

Z pohledu severních Čech se na 15. místě umístila Zoologická zahrada v Liberci s 480 tisíci návštěvníky.

Na 19. místě je iQLandia (425 tisíc návštěvníků) a na 26. Centrum Babylon (325 tisíc návštěvníků) v Liberci.

Pražský hrad patří mezi tradiční vítěze nejnavštěvovanějších míst v Česku. Na Pražský hrad zavítalo 2,1 milionu lidí. Na druhé příčce se umístila lanová dráha na Petřín, která svezla téměř 1,8 milionu návštěvníků.

Na třetím místě je Zoo v Praze a na čtvrtém Dolní oblast Vítkovic a Landek Park v Ostravě.

Zoologická zahrada v Plzni je na 17. místě z pohledu celé ČR (441 tisíc návštěvníků) a na 48. místě je Techmania Centrum Plzeň (220 tisíc návštěvníků).

Magnetem jsou na 12. místě Pivovary a expozice Plzeňského prazdroje.

Vyplývá to z žebříčku návštěvnosti 600 turistických cílů v roce 2016, který zveřejnila agentura CzechTourism.

„Aktuálně zjišťujeme návštěvnost téměř 600 objektů z celé republiky a postupně se snažíme databázi doplňovat. Kromě kulturních památek a hradů či zámků sledujeme i návštěvnost technických památek, některých zážitkových atrakcí, ale třeba i jaderných elektráren,“ uvedla Markéta Vogelová, ředitelka Institutu turismu agentury CzechTourism.

Vize pro Chomutov

Na straně jedné je Podkrušnohorský park v Chomutově druhou nejvyhledávanější atrakcí v Ústeckém kraji, na straně druhé Chomutov z toho příliš těžit neumí. Navíc se ukazuje, že pokud se na jednom místě vytvoří více atraktivních míst, znásobí to turisty.

Samozřejmě je rozdíl mezi Libercem a Plzní. Velkou část tvoří zahraniční turisté a také sezónnost.

Do zoo se chodí především od jara do podzimu, zatímco do Techmanie (Plzeň) či iQLandia (Liberec) i na podzim a v zimě. To samé lze konstatovat o Centru Bybylon v Liberci.

V případě Plzně tvoří podstatnou část návštěvníků i zahraniční turisté, u Liberce jsou to Poláci a Němci (což předurčuje poloha a zimní střediska).

V Chomutově se diskutovalo, zda z objektu bývalých lázní v centru města neudělat něco ve stylu Techmánie v Plzni a Liberci.

Města postižená těžbou a těžkým průmyslem - jako třeba Ostrava či německé Lipsko - to řeší právě výstavbou různých muzeí a populárně-naučných areálů. To je příklad velmi úspěšného projektu Dolní oblast Vítkovic a Landek Park v Ostravě.

Další možností je to velký zábavný park a lunapark. Liberec má právě Babylon nebo Dinopark (tak jako Plzeň), u Lipska je Park Belantis.

Ten se nachází v oblasti bývalých povrchových dolů, v krajině jezer - tedy téměř identické podmínky jako jsou na Chomutovsku.

Tyto parky totiž mají velký přesah a umí lákat stovky tisíc návštěvníků z velkých vzdáleností. To je případ Ostravy, Liberce a samozřejmě Lipska.

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

5 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat/zobrazit komentáře

Aktuálně

Lovci vybojovali proti Jičínu důležitou výhru Lovci vybojovali proti Jičínu důležitou výhru
Chomutov se zachránil. Piráti ale chtěli víc Chomutov se zachránil. Piráti ale chtěli víc
Úmrtí tříměsíčního dítěte v Jirkově na Chomutovsku Úmrtí tříměsíčního dítěte v Jirkově na Chomutovsku

Muže na Liberecku usmrtila kukuřice! Muže na Liberecku usmrtila kukuřice!
Pod opilým mužem se probořil led, ve vodě pak skončili i policisté Pod opilým mužem se probořil led, ve vodě pak skončili i policisté
Studenti vyšli do ulic. Proti Babišovi a Zemanovi protestovali i na severu Čech Studenti vyšli do ulic. Proti Babišovi a Zemanovi protestovali i na severu Čech

Miminka narozená v první polovině února 2018 Miminka narozená v první polovině února 2018
Muž, který vloni zhyzdil svou manželku vroucí vodou, dostal podmínku Muž, který vloni zhyzdil svou manželku vroucí vodou, dostal podmínku
OBRAZEM: Piráti padli v play-out s Mladou Boleslaví OBRAZEM: Piráti padli v play-out s Mladou Boleslaví

Tragická nehoda u České Kamenice: Dva mrtví Tragická nehoda u České Kamenice: Dva mrtví
Hořelo v centru Jablonce! Hořelo v centru Jablonce!
Požár autolakovny v Novém Boru: Šest aut v plamenech! Požár autolakovny v Novém Boru: Šest aut v plamenech!


Komentáře