V Chomutově jsou inteligentní lampy. Dokážou regulovat jas podle pohybu

Osvětlení, ilustrační foto. Foto: archiv Piaxabay.com
Osvětlení, ilustrační foto. Foto: archiv Piaxabay.com

CHOMUTOV - U Krušnohorského zooparku je 46 nových uličních lamp. Zajímavostí je, že dokážou regulovat jas podle pohybu. Zároveň je nové osvětlení odolné proti vandalům.

Reklama

Nové osvětlení umí vyhodnocovat, co se děje v jeho okolí a následně odeslat informaci pověřené osobě.

„Tyto moderní lampy můžeme v budoucnu vybavit speciálními zvukovými senzory, které rozeznají druh a intenzitu zvuku jako například křik, pláč nebo rozbití skla a vyhodnocenou informaci odešlou přímo městské policii,“ uvedl primátorův náměstek David Dinda.

Svítidla jsou navržená tak, aby splnila svůj účel, ale zároveň neomezovala zvířata v přilehlém zooparku. Proto je důležitá regulace jasu, která se dá přednastavit, nebo se může měnit podle aktuálních podmínek na stezce.

Nové veřejné osvětlení je vysoce odolné proti vandalismu. Dvířka každé lampy jsou hlídaná senzory, které poznají nežádoucí manipulaci, po vniknutí je tedy ihned odesláno upozornění technickým službám, případně městské policii.

Na konci minulého roku byla dokončena druhá etapa výstavby veřejného osvětlení cyklostezky, letos je v plánu výstavbu dokončit a osvětlit tak úsek od křižovatky cyklostezek pod restaurací U Pratura až k dopravnímu podniku.

Reklama

Hodnocení

1.33 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře