Ubytovna pro uprchlíky v Chomutově? Ne, noclehárna

Chomutovský magistrát. Foto: archiv MojeChomutovsko.cz
Chomutovský magistrát. Foto: archiv MojeChomutovsko.cz

Chomutov - Nikoliv zařízení pro uprchlíky, ani ubytovna, ale noclehárna. Ve hře je její zřízení pro občany v sociální tísni v Chomutově. V souvislosti se záměrem se vyrojila spousta fám. Radnice je vyvrací.

Reklama

Ve městě se nyní pohybuje zhruba padesát lidí bez domova. Pro MojeChomutovsko.cz to uvedl mluvčí Chomutova Jan Rödling. "Zřízení noclehárny a případně denního stacionáře by těmto lidem poskytlo bezpečné přespání, hygienické zázemí a další pomoc."

"Bezdomovci v Chomutově jsou, to víme všichni, přespávají na různých místech. Noclehárna jich nepřivede více, ale budeme je mít kam odkázat. Navíc o nich budeme mít přehled a můžeme s nimi dále pracovat,“ uvedl náměstek primátora Marian Bystroň.

Noclehárna je sociální služba podobně jako domov pro seniory nebo azylový dům. "Ve městě chybí, na což dlouhodobě upozorňují odborníci. Je také součástí komunitního plánu sociálních služeb, který schválilo už předchozí vedení města. Podobná zařízení existují v sousedních městech, například v Jirkově, Klášterci nad Ohří, Mostě a dalších," konstatoval mluvčí Jan Rödling.

Zařízení by mělo kapacitu kolem deset lůžek, uvažuje se také o variantě deseti lůžek pro muže a čtyř pro ženy. Provozovala by jej některá z neziskových organizací, předběžně se jednalo o Armádě spásy a organizaci K srdci klíč. Obě mají zkušenosti s provozováním těchto zařízení a jsou aktivní v okolních městech.

Pokud se týká umístění, tak je ve hře několik variant. Jednou z nich je i budova v malém průmyslovém areálu v Kochově ulici. Tam město již na začátku letošního roku získalo zdarma od státu bývalý správcovský domek garážmistra s podmínkou využití pro sociální účely.

"V souvislosti se záměrem se objevili různé reakce občanů. Chápeme jejich obavy, ale zkušenosti z jiných měst ukazují, že noclehárny nejsou zdrojem rušení veřejného pořádku. Naopak pomáhají se začleněním lidí, kteří se ocitli na společenském okraji. Noclehárnu by provozovali zkušení profesionálové, kteří umějí pracovat s lidmi. Ti budou na místě stále. Město je rovněž připraveno na zařízení dohlížet," deklaroval mluvčí Chomutova.

Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře