Trolejbusy v Chomutově budou jezdit i přes nezájem Jirkova

Chomutov. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz
Chomutov. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz

Chomutov - Chomutovské ulice budou nadále brázdit stroje s tykadly. O zachování trolejbusové dopravy rozhodli v pondělí (11.4.2016) zastupitelé. Jejich rozhodnutí je zcela odlišné než v Jirkově, kde provoz trolejbusů radnice nechce platit.

Reklama

Chomutov má s Jirkovem společnou síť MHD a obě města spolu vlastní dopravní podnik.  „Jsem rád, že trolejbusy z Chomutova nezmizí. Teď musíme společně s dopravcem najít cestu, jak je co nejefektivněji provozovat,“ komentoval rozhodnutí zastupitelů primátor Daniel Černý.

Rozhodnutí zastupitelstva bylo jednoznačné. Trolejbusy podpořili téměř všichni přítomní zastupitelé napříč politickým spektrem, dva se při hlasování zdrželi.

Možná změna dopravy se řešila dlouhou dobu. Hlavní důvody byly dva. Prvním byla jasná deklarace Jirkova, že trolejbusy nechce kvůli vysoké ceně, což tamější zastupitelé potvrdili minulý týden. Druhým důvodem je velmi zastaralý vozový park, do kterého se za přechozí léta takřka vůbec neinvestovalo. Až jeden všechny stroje hodně přesluhují, všechny velké trolejbusy jsou na odpis.

Zastřešujícím problémem pak byla ekonomika. S výpadkem Jirkova vypadne část peněz, náklady přinese nutná obnova vozového parku a trolejbusová doprava je obecně o něco dražší než autobusová. Chomutov tak bude muset v rozpočtu najít peníze navíc.

Šance se nabízí v dotačním programu, ve kterém je možné žádat o peníze na nové vozy. To mělo vliv i na rozhodování zastupitelů, protože po změně programu není možné žádat o peníze na autobusy na plyn, pokud ve městě jezdí trolejbusy. To byla jedna z dříve uvažovaných variant.

Zastupitelé rozhodli, že si Chomutov objedná u dopravního podniku provoz MHD na dalších deset let.

ČTĚTE: Jirkov už nechce trolejbusy. V Chomutově se o jejich osudu teprve rozhodne

Reklama

Hodnocení

5 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře