Na chomutovském náměstí budou vysázeny nové stromy

Třešeň, strom, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.com
Třešeň, strom, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.com

CHOMUTOV - Obnovu zeleně nachystal městský úřad v Chomutově. Na jaře vysází nové, staré již byly odstraněny.

Reklama

Tři stromy ve středu chomutovského náměstí kolem kašny usychaly a byly  odstraněny.

"Stromy jsou kvůli nedostatku vláhy a malému prostoru pro kořenový systém ve špatném zdravotním stavu. To se projevuje výrazným prosycháním korun," uvedla nejzásadnější důvody pro kácení vedoucí odboru životního prostředí Jana Hladová.

Stromy navíc patří mezi takzvané krátkodobé dřeviny, které mají životnost okolo patnácti let. Před novou výsadbou se místo upraví, aby bylo pro život nových stromů co nejpříznivější. Čtvrtý, nejmladší a zdravý strom bude přesazen na jiné místo.

"Okolí pařezu bude zarovnáno  štěrkem, aby místo bylo bez problémů průchozí. Kořeny zatím zůstanou v zemi. Pro odstranění je totiž v jejich okolí nutné rozebrat dlažbu o velikosti několika parkovacích míst a z pod ní odebrat velké množství staré zeminy. Tak rozsáhlé práce nelze dělat před Vánoci, kdy je náměstí připravováno na vánoční program, práce proto budou provedeny na jaře," popsal mluvčí města Tomáš Branda.

Pro novou výsadbu se připraví co největší prostor s kompletní výměnou půdy s použitím speciálního hydrogelu pro zlepšení vláhových podmínek pro nově vysazené stromy. Vysazeny budou opět třešně křovité.

"Strom má menší vzrůst, malé listy, kompaktní kulovitý tvar koruny, kvete, neplodí, pomalu přirůstá a není citlivý k zasolení," vysvětluje přednosti stromu Jana Hladová.

"Vzhledem k reprezentativnosti plochy budou vysazeny stromy většího vzrůstu s obvodem kmene okolo 20 centimetrů pro výraznější okamžitý efekt. Stromy by na náměstí měly být zpět nejpozději v květnu příštího roku," dodal mluvčí města.

Reklama

Hodnocení

5 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře