Daň z nemovitosti se v Chomutově zatím snižovat nebude

Chomutovský magistrát. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz
Chomutovský magistrát. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz

Chomutov - Chomutovští zastupitelé neschválili snížení daně z nemovitosti. Zdůvodnili to ekonomickými důvody města.

Reklama

Z daně z nemovitosti se nyní dotuje daň za odpady. Jsou to spojené nádoby, pokud by vypadly příjmy z daně z nemovitosti, občané by museli zaplatit více za odpady. Pro vícečlennou domácnost by to mohlo naopak znamenat vyšší roční výdaje. Nyní město dotuje daň z odpadu každému občanovi částkou 341 korun. Takto to bylo odhlasováno zastupitelstvem v minulém volební období a toto usnesení stále platí.

Dalším důvodem je nižší příjem z daní vybíraných státem, již nyní je tam výpadek 18 milionů korun. Dalším významným rizikem a neznámou jsou pokuty a vracení dotací za starší dotační projekty. Tam mohou být výdaje v řádech desítek milionů korun, jejich výše je nyní nepředvídatelná. Město dále splácí více než 400 milionový úvěr.

Omezení těchto příjmů by se rovnalo omezení investic do oprav chodníků a silnic, které jsou placeny právě z fondu, kam jdou peníze z daně z nemovitosti.

„Bohužel musíme dělat i nepopulární rozhodnutí. Daňové zatížení majitelů nemovitostí rádi snížíme v situaci, kdy si budeme jistí, že městský rozpočet neohrožují další pokuty za eurodotační výběrová řízení z minulosti,“ řekl k tomu primátor města Daniel Černý a dodal, že chyby při výběrů dodavatelů staveb a služeb na Zadních Vinohradech mohou město stát na pokutách až desítky milionů korun.

Reklama

Hodnocení

3 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře