Chomutovská radnice si stěžuje na nemocnici. Kraj ji prý zanedbává

Chomutovský magistrát. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz
Chomutovský magistrát. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz

Chomutov - Chomutovští zastupitelé sepsali otevřený dopis, který adresují hejtmanovi Ústeckého kraje Oldřichu Bubeníčkovi. Stěžují si v něm na údajné zanedbávání nemocnice ze strany kraje. Někteří zastupitelé přitom jsou i radními na kraji.

Reklama

"Obracíme se na Vás jako zastupitelé i jako občané města Chomutova, neboť jsme zneklidněni dlouhodobým vývojem i současným stavem nemocnice v Chomutově," napsali zastupitelé v otevřeném dopise hejtmanovi. Píší mu, že ještě v roce 2000 patřila chomutovská nemocnice mezi zařízení poskytující péči v řadě základních i nadstandardních oborů medicíny a snesla srovnání s nejlepšími nemocnicemi v kraji.

"Vysoce specializované obory, jako onkologie, nukleární medicína či stimulační centrum, nabízely péči daleko přes hranice okresu i kraje. V průběhu následujících 15 let došlo postupně ke zrušení řady lůžkových oddělení (ORL, plicní, kožní, urologie) a k odchodu nemalého počtu kvalifikovaných lékařů. Tím byla jednoznačně  omezena poskytovaná zdravotní péče," stojí v dopise.

"Nemocnice přešla do majetku Ústeckého kraje a byla následně integrována do Krajské zdravotní, a. s. Převedení pod Krajskou zdravotní však ke zlepšení situace rozhodně nevedlo a stagnaci nemocnice ještě prohloubilo. Snížení počtu lůžkových oddělení bylo zdůvodňováno racionalizací zdravotní péče s tím, že umožní efektivní využití prostředků pro zbývající části nemocnice. To se však nestalo," uvádí zastupitelé v dopise.

"V současné době je v nemocnici patrné zanedbání dlouhodobé údržby budov a interiérů. Některé prostory nebyly delší dobu vymalovány, jsou poškozené zdi i stropní podhledy, a to včetně  prostor pro pacienty. Řada zdravotnických přístrojů je zastaralá a na hranici životnosti. Výrazné opotřebení je patrné i na lůžkách pro pacienty a ostatním vybavení. Snad ještě závažnějším problémem je nedostatek lékařů a chybějící systém podpůrných nástrojů pro příchod nových absolventů," píše se dále.

Zastupitelé dále píší, že zneklidnění nad budoucností nemocnice posiluje i skutečnost, že v dokumentu „Strategie podpory zdraví a rozvoje zdravotních služeb v Ústeckém kraji na období 2015-2020“ není postavení naší nemocnice nijak definováno a není zřejmé, jak by měla nemocnice vypadat za dalších 5-10 let.

"Jsme si vědomi, že v nedávném období byly v chomutovské nemocnici investovány velké prostředky do některých přístrojů. V nedostatečně udržované nemocnici s nedostatkem lékařů však ani špičkové přístroje nepomohou zajistit kvalitní péči o pacienty," uvádí.

"Vzhledem k tomu, že stav nemocnice považujeme za alarmující, obracíme se na Vás jako na hejtmana Ústeckého kraje s žádostí o řešení zásadních problémů nemocnice a zároveň máme zájem s Vámi jednat o případných možnostech podpory nemocnice ze strany města. Za nejdůležitější problémy nemocnice v Chomutově nyní považujeme zejména zajištění dostatku lékařů, zlepšení stavu údržby a v neposlední řadě stavební úpravy řešící nevyhovující pavilonový systém a zřízení centrálního příjmu nemocných. Zcela nezbytná je podpora základních medicínských oborů, bez nichž žádná nemocnice nemůže dobře fungovat," napsali chomutovští zastupitelé.

Zastupitelé dále chtějí iniciovat schůzku s vedením kraje i Krajské zdravotní.

ČTĚTE:  Krajský radní Stanislav Rybák: Chceme přilákat mladé lékaře a v Ústí vytvořit fakultní nemocnici

Reklama

Hodnocení

5 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře