Chomutov plánuje investovat do sídlišť, bydlení a školství

Chomutov. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz
Chomutov. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz

Chomutov - Vládní úředníci vybrali Chomutov jako jedno z měst, v kterém zavádí takzvaný Koordinovaný přístup. Ten s sebou přinese až desítky milionů korun. Město chce podpořit třeba zlepšení života na sídlištích či investovat do odborného personálu základních škol.

Reklama

„Nejen v Chomutově vznikla řada projektů jen kvůli aktuální možnosti čerpat dotace. Díky dotaci se upraví zeleň v parku, ale na vkusné lampy a lavičky už peníze nejsou. Koordinovaný přístup by měl do čerpání dotací přinést zdravý rozum a zajistit, že peníze půjdou jen tam, kde jsou skutečně třeba,“ uvedl k tomu náměstek primátora Marian Bystroń.

Agentura uspořádala první velké setkání, tzv. lokální partnerství, se všemi budoucími partnery – od města přes neziskové organizace, školy, úřad práce až po městskou, státní policii a další. „Agentura už jednou s městem spolupracovala, ale nebylo to dotaženo do konce. Hodně věcí je městem Chomutov již připraveno, je na co navazovat a věřím, že napodruhé bude spolupráce úspěšnější,“ říká lokální konzultantka agentury Kamila Zinčenková.

Chomutov do spolupráce s agenturou vstupuje s očekáváním, že se podaří zlepšit situaci na sídlištích a obecně kvalitu života místních obyvatel. Vedení města je již několik měsíců v kontaktu se zástupci několika SVJ, která ohrožují spekulanti s bydlením pro chudé.

„Je smutné sledovat, jak chomutovští starousedlíci ze sídlišť mizí. Byty jejich bývalých sousedů totiž skupují podnikatelé profitující na dávkách, které stát vyplácí na bydlení lidem v obtížné sociální situaci. Sociální napětí a sousedské neshody jsou v některých domech už bohužel každodenním standardem, a to musíme zlepšit,“ dodal náměstek.

Město společně s Agenturou do plánování projektů zapojí všechny důležité osoby. V případě sídlišť půjde samozřejmě o zástupce vlastníků bytů, ale také o důležité úřady či neziskové organizace pracující s dětmi a mládeží a poskytovatele sociálních služeb. Spíše než o investice do staveb ve výsledku půjde o zajištění prostředků například na domovníky v panelových domech, kvalitní volnočasové aktivity pro děti a mládež či o zapojení nezaměstnaných osob do úklidu sídlišť.

Ve spolupráci s veřejností a odborníky vzniknou také projekty v oblasti školství a bydlení. Ve školách by se jednalo o prostředky na asistenty a psychology či na vybavení škol.

„V Chomutově se překvapivě mnoho dětí z chudých rodin vzdělává ve školním programu pro žáky s lehkou mentální poruchou. Děti z ekonomicky slabých rodin někdy nedostávají od svých rodičů dostatečnou pomoc a podporu při přípravě do školy. Pokud tuto podporu zajistíme, umožníme řadě těchto dětí vzdělávání v běžných školách. Plnohodnotné vzdělání by každopádně bylo výhrou nejen pro tyto děti, ale pro celkový rozvoj města,“ uvedl náměstek a dodal, že zvýšení vzdělanostní úrovně obyvatel by měl být prioritou jakéhokoliv vedení chomutovské radnice.

V oblasti bydlení se předběžně plánuje rozšíření nabídky cenově dostupných nájemních bytů. Samozřejmostí v této oblasti bude pokračující boj proti spekulantům s byty.

Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře