Chomutov plánuje investovat do sídlišť, bydlení a školství

Chomutov. Foto: archiv SeveročeskýDeník.czChomutov. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz

Chomutov - Vládní úředníci vybrali Chomutov jako jedno z měst, v kterém zavádí takzvaný Koordinovaný přístup. Ten s sebou přinese až desítky milionů korun. Město chce podpořit třeba zlepšení života na sídlištích či investovat do odborného personálu základních škol.

Reklama

„Nejen v Chomutově vznikla řada projektů jen kvůli aktuální možnosti čerpat dotace. Díky dotaci se upraví zeleň v parku, ale na vkusné lampy a lavičky už peníze nejsou. Koordinovaný přístup by měl do čerpání dotací přinést zdravý rozum a zajistit, že peníze půjdou jen tam, kde jsou skutečně třeba,“ uvedl k tomu náměstek primátora Marian Bystroń.

Agentura uspořádala první velké setkání, tzv. lokální partnerství, se všemi budoucími partnery – od města přes neziskové organizace, školy, úřad práce až po městskou, státní policii a další. „Agentura už jednou s městem spolupracovala, ale nebylo to dotaženo do konce. Hodně věcí je městem Chomutov již připraveno, je na co navazovat a věřím, že napodruhé bude spolupráce úspěšnější,“ říká lokální konzultantka agentury Kamila Zinčenková.

Chomutov do spolupráce s agenturou vstupuje s očekáváním, že se podaří zlepšit situaci na sídlištích a obecně kvalitu života místních obyvatel. Vedení města je již několik měsíců v kontaktu se zástupci několika SVJ, která ohrožují spekulanti s bydlením pro chudé.

„Je smutné sledovat, jak chomutovští starousedlíci ze sídlišť mizí. Byty jejich bývalých sousedů totiž skupují podnikatelé profitující na dávkách, které stát vyplácí na bydlení lidem v obtížné sociální situaci. Sociální napětí a sousedské neshody jsou v některých domech už bohužel každodenním standardem, a to musíme zlepšit,“ dodal náměstek.

Město společně s Agenturou do plánování projektů zapojí všechny důležité osoby. V případě sídlišť půjde samozřejmě o zástupce vlastníků bytů, ale také o důležité úřady či neziskové organizace pracující s dětmi a mládeží a poskytovatele sociálních služeb. Spíše než o investice do staveb ve výsledku půjde o zajištění prostředků například na domovníky v panelových domech, kvalitní volnočasové aktivity pro děti a mládež či o zapojení nezaměstnaných osob do úklidu sídlišť.

Ve spolupráci s veřejností a odborníky vzniknou také projekty v oblasti školství a bydlení. Ve školách by se jednalo o prostředky na asistenty a psychology či na vybavení škol.

„V Chomutově se překvapivě mnoho dětí z chudých rodin vzdělává ve školním programu pro žáky s lehkou mentální poruchou. Děti z ekonomicky slabých rodin někdy nedostávají od svých rodičů dostatečnou pomoc a podporu při přípravě do školy. Pokud tuto podporu zajistíme, umožníme řadě těchto dětí vzdělávání v běžných školách. Plnohodnotné vzdělání by každopádně bylo výhrou nejen pro tyto děti, ale pro celkový rozvoj města,“ uvedl náměstek a dodal, že zvýšení vzdělanostní úrovně obyvatel by měl být prioritou jakéhokoliv vedení chomutovské radnice.

V oblasti bydlení se předběžně plánuje rozšíření nabídky cenově dostupných nájemních bytů. Samozřejmostí v této oblasti bude pokračující boj proti spekulantům s byty.

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Aktuálně

Lovci vybojovali proti Jičínu důležitou výhru Lovci vybojovali proti Jičínu důležitou výhru
Chomutov se zachránil. Piráti ale chtěli víc Chomutov se zachránil. Piráti ale chtěli víc
Úmrtí tříměsíčního dítěte v Jirkově na Chomutovsku Úmrtí tříměsíčního dítěte v Jirkově na Chomutovsku

Muže na Liberecku usmrtila kukuřice! Muže na Liberecku usmrtila kukuřice!
Pod opilým mužem se probořil led, ve vodě pak skončili i policisté Pod opilým mužem se probořil led, ve vodě pak skončili i policisté
Studenti vyšli do ulic. Proti Babišovi a Zemanovi protestovali i na severu Čech Studenti vyšli do ulic. Proti Babišovi a Zemanovi protestovali i na severu Čech

Miminka narozená v první polovině února 2018 Miminka narozená v první polovině února 2018
Muž, který vloni zhyzdil svou manželku vroucí vodou, dostal podmínku Muž, který vloni zhyzdil svou manželku vroucí vodou, dostal podmínku
OBRAZEM: Piráti padli v play-out s Mladou Boleslaví OBRAZEM: Piráti padli v play-out s Mladou Boleslaví

Tragická nehoda u České Kamenice: Dva mrtví Tragická nehoda u České Kamenice: Dva mrtví
Hořelo v centru Jablonce! Hořelo v centru Jablonce!
Požár autolakovny v Novém Boru: Šest aut v plamenech! Požár autolakovny v Novém Boru: Šest aut v plamenech!


Komentáře