Chomutov mění pravidla zadávání městských zakázek. Firmy musí dát práci nezaměstnaným

Chomutovský magistrát. Foto: archiv MojeChomutovsko.cz
Chomutovský magistrát. Foto: archiv MojeChomutovsko.cz

Chomutov - Pravidla pro výběrová řízení zěmnilo město Chomutov. Vedení radnice tvrdí, že zakázky zadávané městem a jeho organizacemi budou transparentnější a pod větší kontrolou. Jedním z požadavků je, že dodavatelé v případě větších stavebních zakázek musí zaměstnat dlouhodobě nezaměstnané.

Reklama

"Rada města schválila novou směrnici pro zadávání veřejných zakázek, kterou se řídí město a jeho organizace. Nový dokument obsahuje tři významné změny," uvedl pro MojeChomutovsko.cz mluvčí města Jan Rödling.

"Nově předpis platí nejen pro město a jeho příspěvkové organizace, ale musí se jím řídit například městská policie a na základě rozhodnutí statutárních orgánů i obchodní společnosti založené městem, v jejichž případě je město jediným společníkem. Patří tam například Chomutovská bytová, která rovněž zadává větší zakázky," nastínil požadavky mluvčí města.

Další novinkou je, že u zakázek malého rozsahu na služby a dodávky od 300 tisíc, které nedosáhnou 2 milionů korun (u stavebních prací je toto rozmezí od 750 tisíc do 6 milionů korun) bude rozhodovat o výběru nejvhodnější nabídky rada města. Dosud stačilo rozhodnutí vedoucí odboru a primátora.

Třetí změnou je zapracování prvku společensky odpovědného zadávání. Firma, která výběrové řízení vyhraje, musí následně na zakázce zaměstnat alespoň deset procent dlouhodobě nezaměstnaných osob z celkového počtu zaměstnanců, kteří se budou podílet na zakázce. Platí to pro zakázky na stavební práce s dobou plnění delší než šest měsíců, může se jednat o nejrůznější pozice – pomocný dělník, administrativa a další.

"V mnoha zemích EU je to běžná praxe. Smyslem je aktivizace dlouhodobě nezaměstnaných, kteří získají práci sice dočasně, ale je to příležitost praxe a nikdo nevylučuje, že v případě dobrých zkušeností si je firma nechá na delší úvazek,“ vysvětlil chomutovský primátor Daniel Černý.

Podle prvního mže města je aktualizace směrnice dalším krokem k větší transparentnosti městských veřejných zakázek. "V plném běhu je také příprava pravidel pro zakázky malého rozsahu, které nedosáhnou 2 milionů  u dodávek a služeb a 6 milionů u stavebních prací. Jejich zadávání na rozdíl od větších zakázek není podrobně regulováno zákonem a je tedy hlavně na městě, jaká kritéria si nastaví," dodal mluvčí města.

Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře