Chomutov mění pravidla zadávání městských zakázek. Firmy musí dát práci nezaměstnaným

Chomutovský magistrát. Foto: archiv MojeChomutovsko.czChomutovský magistrát. Foto: archiv MojeChomutovsko.cz

Chomutov - Pravidla pro výběrová řízení zěmnilo město Chomutov. Vedení radnice tvrdí, že zakázky zadávané městem a jeho organizacemi budou transparentnější a pod větší kontrolou. Jedním z požadavků je, že dodavatelé v případě větších stavebních zakázek musí zaměstnat dlouhodobě nezaměstnané.

Reklama

"Rada města schválila novou směrnici pro zadávání veřejných zakázek, kterou se řídí město a jeho organizace. Nový dokument obsahuje tři významné změny," uvedl pro MojeChomutovsko.cz mluvčí města Jan Rödling.

"Nově předpis platí nejen pro město a jeho příspěvkové organizace, ale musí se jím řídit například městská policie a na základě rozhodnutí statutárních orgánů i obchodní společnosti založené městem, v jejichž případě je město jediným společníkem. Patří tam například Chomutovská bytová, která rovněž zadává větší zakázky," nastínil požadavky mluvčí města.

Další novinkou je, že u zakázek malého rozsahu na služby a dodávky od 300 tisíc, které nedosáhnou 2 milionů korun (u stavebních prací je toto rozmezí od 750 tisíc do 6 milionů korun) bude rozhodovat o výběru nejvhodnější nabídky rada města. Dosud stačilo rozhodnutí vedoucí odboru a primátora.

Třetí změnou je zapracování prvku společensky odpovědného zadávání. Firma, která výběrové řízení vyhraje, musí následně na zakázce zaměstnat alespoň deset procent dlouhodobě nezaměstnaných osob z celkového počtu zaměstnanců, kteří se budou podílet na zakázce. Platí to pro zakázky na stavební práce s dobou plnění delší než šest měsíců, může se jednat o nejrůznější pozice – pomocný dělník, administrativa a další.

"V mnoha zemích EU je to běžná praxe. Smyslem je aktivizace dlouhodobě nezaměstnaných, kteří získají práci sice dočasně, ale je to příležitost praxe a nikdo nevylučuje, že v případě dobrých zkušeností si je firma nechá na delší úvazek,“ vysvětlil chomutovský primátor Daniel Černý.

Podle prvního mže města je aktualizace směrnice dalším krokem k větší transparentnosti městských veřejných zakázek. "V plném běhu je také příprava pravidel pro zakázky malého rozsahu, které nedosáhnou 2 milionů  u dodávek a služeb a 6 milionů u stavebních prací. Jejich zadávání na rozdíl od větších zakázek není podrobně regulováno zákonem a je tedy hlavně na městě, jaká kritéria si nastaví," dodal mluvčí města.

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Aktuálně

Lovci vybojovali proti Jičínu důležitou výhru Lovci vybojovali proti Jičínu důležitou výhru
Chomutov se zachránil. Piráti ale chtěli víc Chomutov se zachránil. Piráti ale chtěli víc
Úmrtí tříměsíčního dítěte v Jirkově na Chomutovsku Úmrtí tříměsíčního dítěte v Jirkově na Chomutovsku

Muže na Liberecku usmrtila kukuřice! Muže na Liberecku usmrtila kukuřice!
Pod opilým mužem se probořil led, ve vodě pak skončili i policisté Pod opilým mužem se probořil led, ve vodě pak skončili i policisté
Studenti vyšli do ulic. Proti Babišovi a Zemanovi protestovali i na severu Čech Studenti vyšli do ulic. Proti Babišovi a Zemanovi protestovali i na severu Čech

Miminka narozená v první polovině února 2018 Miminka narozená v první polovině února 2018
Muž, který vloni zhyzdil svou manželku vroucí vodou, dostal podmínku Muž, který vloni zhyzdil svou manželku vroucí vodou, dostal podmínku
OBRAZEM: Piráti padli v play-out s Mladou Boleslaví OBRAZEM: Piráti padli v play-out s Mladou Boleslaví

Tragická nehoda u České Kamenice: Dva mrtví Tragická nehoda u České Kamenice: Dva mrtví
Hořelo v centru Jablonce! Hořelo v centru Jablonce!
Požár autolakovny v Novém Boru: Šest aut v plamenech! Požár autolakovny v Novém Boru: Šest aut v plamenech!


Komentáře